Dubrovačko pengavanje

Za pengavanje ili bojenje jaja treba nabaviti prirodni pčelinji vosak, rastopiti ga i pomiješati s masti kako bi se lakše razmazivao po kuhanim jajima. U vosak se umaču štapići zaoštreni u obliku pera kako bi se na jajima što preciznije mogli iscrtati tradicionalni motivi. Obično su to arabeske i floralni motivi koji posljednjih 150 godina imaju i slovnu poruku poput: Ovo jaje na točkice govori ti koliko te volim, moja narančice. Tako iscrtana jaja darivala su se među mladićima i djevojkama, ali i malom djecom, posebno u dubrovačkom Primorju i Konavlima.

Kad se jaja iscrtaju voskom, treba ih prokuhati u posudi ispunjenoj ljuskama crvenog luka. Pomorci su u ono vrijeme donosili prah koji bi pojačavao ispuštanje boje iz ljusaka, što podsjeća na današnje boje za jaja iz vrećica. Tijekom kuhanja vosak bi otpao, a na njegovu bi mjestu ostali svjetliji, iscrtani dijelovi. Kad bi se ohladila, jaja bi se namazala maslinovim uljem kako bi dobila sjaj.

Bojenje u ljuskama luka

Skupite ljuske od otprilike dva kilograma luka. Ljuske mogu biti od ljubičastog luka ili obične, "žute", razlika će biti u nijansi jaja. Što više ljuske imate, jaja će biti intenzivnije boje. Stavite ljuske u posudu i prelijte vodom, a potom tu prvu vodu prolijte.

Zatim ulijte toliko vode koliko će vam biti potrebno da jaja u posudi budu potopljena. Kad voda prokuha, smanjite temperaturu i ostavite da ključa oko 5 minuta. Nakon 5 minuta polako spuštajte jaja u luk. Kuhajte ih po želji, ali je bolje da budu tvrđe kuhana, što znači od 10 do 15 minuta na tišoj vatri. Nakon kuhanja, jaja ocijedite, prohladite i izglancajte krpom natopljenom uljem.

Stavite li jaja u hladnu vodu zajedno s ljuskama luka, dobit ćete više zlatnožute nijanse, a dodate li kurkumu ili šafran, jaja će biti jače žuta. U vodu možete dodati i žlicu alkoholnog octa za očuvanje boje i sprečavanje pucanja. Za intenzivniju boju jaja ostavite da se hlade u vodi i nekoliko sati. Za žutu boju jaja možete skuhati u čaju od kamilice ili ih kuhati s korom limuna, naranče ili mrkvom.

Hladno bojenje jaja

Posebno je zdravo za djecu, a možete dobiti i zanimljive boje. Jaja će biti plava od crvenog kupusa. Naribajte crveni kupus i ulijte vode toliko da ga potopi. Kuhajte pola sata i ostavite da odstoji jedan dan, a potom procijedite. U hladnu boju stavite kuhana jaja i ostavite ih da stoje pola sata, a po potrebi i dulje.

Za zelena jaja nasjeckajte koprivu ili špinat (može i smrznuti) i ostavite potopljen u vodi nekoliko sati. Potom kuhajte pola sata i ostavite da se ohladi. U ohlađenoj boji namačite kuhana jaja pola sata, a po potrebi i dulje.

Crvena i ljubičasta jaja

Jaja možete kuhati s ciklom i dobit ćete crvena jaja, a ujedno i ciklu za salatu uz uskrsni ručak. Jarko crvenu boju imaju jaja koja se kuhaju u soku od malina, šipka ili crnom vinu 15 minuta te ih ostavite da se ohlade u tekućini. Kada ih bojite vinom, na ljusci se oblikuju sitni kristalčići.

Jaja postanu ljubičasta ako ih kuhate 15-ak minuta u jakom čaju od borovnice, a potom ostavite u tekućini dok ne postignu željenu nijansu.