Doktor Malte Hozzel rođen je u Njemačkoj 1944. godine, a doktorat iz književnosti i lingvistike stekao je na Sveučilištu u Heidelbergu 1979. godine. Danas je dr. Hozzel međunarodno priznat autor i predavač koji drži tečajeve i predaje na brojnim simpozijima širom svijeta na temu aromaterapije, joge i meditacije.
Tijekom godina je sa suprugom Véronique osnovao brojne retreat akademije i centre za meditaciju u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji, a zajedno su, također, objavili i napisali brojne članke i knjige o kolektivnoj transformaciji modernoga društva. Dr. Hozzel s posebnom predanošću radi na širenju i podizanju svijesti te je orijentiran na razumijevanje holističke aromaterapije koja je njegov životni poziv.
Dr. Hozzel, što je za vas aromaterapija?
Aromaterapija je moderna verzija biljne medicine, u njenoj najkoncentriranijoj formi. Ona koristi moćnu energiju i biokemiju brojnih medicinskih biljaka iz cijelog svijeta. Ako su biljke, pomoću eteričnih ulja, u mogućnosti obraniti se od parazita, gljivica, bakterija i virusa te mogu komunicirati međusobno, privući oprašivače, zaštititi se od previsoke i preniske temperature te se energizirati, bilo bi čudno da mi, ljudska bića, ne koristimo ovaj dragocjeni dar biljnog carstva za svoje vlastito blagostanje. U aromaterapiji se upotrebljavaju eterična ulja, kao i bazna ulja svih vrsta, iz raznih tradicija svijeta, koja su nam danas dostupna u malim bočicama. Slobodno možemo reći da su nam prvi put u povijesti na raspolaganju tradicionalna medicinska blaga svijeta u našim vlastitim, tzv. kućnim apotekama. Zahvaljujući tome, na razne smo načine u mogućnosti preuzeti odgovornost za vlastito zdravlje i postati čuvari osobnog blagostanja
Aromaterapija je obilježila Vaš cijeli život. Kako je ta ljubav počela, što je probudilo inicijalnu iskru u Vama?
Ta ljubavna priča počela je 1972. godine, a pokrenula ju je moja supruga koja je doma donijela bočicu lavandinog eteričnog ulja, kupljenu u trgovini organske hrane u sjevernoj Francuskoj. Tada smo vodili TM (joga i meditacija) tečajeve, što omogućava da vrlo brzo postanete jako senzibilni na ljepotu na svim nivoima. Jednostavno nismo mogli vjerovati da nešto može mirisati tako potpuno, poput Prirode same. I tako, jednom započeto, naše aromatično putovanje ni do danas nije završilo.
Što je poveznica između aromaterapije i drugih sustava tradicionalne medicine?
Principi prirodnog liječenja i znanje o ljekovitom bilju stari su koliko i čovječanstvo – kao što drevni ajurvedski tekst Charaka Samhita opisuje – prenosili su ga mudraci, šamani, jogiji i rišiji ranijih civilizacija tijekom dugog vremenskog razdoblja, sve dok mi nismo postali spremni da te principe reintegriramo u svoje moderne, ali na Prirodi utemeljene terapije liječenja.
Aromaterapija – iako moderna u sadašnjem obliku – definitivno je dio tradicionalne medicine. Velik broj medicinskog bilja sadrži eterična ulja i sigurno se ne bi koristilo tijekom stoljeća da ne čuva posebnu aromatičnu medicinsku poruku u sebi. Možemo li uopće zamisliti ružmarin, kadulju, lavandu, miru, tamjan i sandal bez njihovih iscjeljujućih mirisa?
Od vremena Kleopatre do Ibn Sine, od Gattefosséa i Jeana Valneta do Vas i drugih današnjih aromaterapeuta, aromaterapija je prošla dug put. Vaša univerzalnost i sposobnost da integrirate pristupe i prikupljeno znanje različitih škola u funkcionalnu cjelinu međunarodno je priznata. Kako gledate na ove različite tradicije i njihov doprinos znanosti i umjetnosti aromaterapije?
Najveća zasluga zasigurno pripada René-Mauriceu Gattefosséseu koji je početkom 20. stoljeća sustavno proučavao učinke eteričnih ulja, čemu je posvetio i cijeli svoj život, ne samo da bi razumio biofizikalne i kemijske aspekte njihovih spojeva u službi medicinskih tretmana, nego se odvažio upustiti i u ono što bismo danas mogli nazvati psihoaromaterapija.
Dr. Jean Valnet je zatim, kao što je poznato, učinio upotrebu eteričnih ulja još praktičnijom za vrijeme francusko-vijetnamskog rata. Ako želimo govoriti o školama, rekao bih da sve piju vodu iz istog izvora – samo načini na koji piju mogu biti različiti.
Recimo, francuska škola, kao najstarija (moderna) škola, više je terapeutska, govori puno o oralnom unosu eteričnih ulja. Mnogi od tih znanstvenika uspoređivali su u svojim radovima korisnost eubiotskog pristupa medicinskoj aromaterapiji nasuprot alopatskom pristupu. Ukazali su na kompleksno djelovanje aromatičnih molekula na mikroorganizme, okruženje i imunosni sustav nasuprot izrazito ograničenim antibakterijskim osobinama kemijskih terapija s brojnim neželjenim nuspojavama.
Na to su se nadovezali Nijemci svojim jakim olfaktoterapijskim pristupom: sve ide kroz nos, dom mora mirisati odlično, aromalampa je tema.
Englezi svojim terapijskim pristupom, pomoću aromamasaže, ističu kako treba biti oprezan pri oralnom uzimanju i da ne treba vjerovati Francuzima. Oni žele ‘voziti sigurnom cestom’ i ne žele slušati Hipokrata koji kaže: ‘Sve je otrovno i ništa nije otrovno – stvar je u doziranju.’
No, bez obzira na školu, sve je na kraju stvar odabira pojedinca, njegove obuke, znanja i osobnih iskustava. To su sve elementi obogaćivanja sudionika u dugoj vožnji kroz rastuću zbirku aromaterapije.
U suradnji s dr. Rosie Geelvink te s blagoslovom i uz vodstvo duhovnog učitelja Maharishija Mahesha Yogija dali ste važan doprinos Maharishi aromaterapiji. Prvi put u povijesti aromaterapije susreli su se Istok i Zapad. Možete li s nama podijeliti neka od svojih sjećanja na ovo povijesno stapanje dviju naizgled vrlo različitih tradicija?
Imali smo nevjerojatnu mogućnost sudjelovati u razvoju filozofije i znanja aromaterapije pod vodstvom tako velikog mudraca kao što je Maharishi. Zanimljivo je da sam uvijek želio istraživati putove spiritualnosti, dok je Maharishi bio mnogo više zainteresiran za znanstvene i praktične aspekte aromaterapije. Često sam bio više ‘istočni’, a on više ‘zapadni’, ali tako to i mora biti. Holistička aromaterapija upravo i jest susret Istoka i Zapada, kako bi se moglo uzeti najbolje od oba tradicionalna pristupa i omogućiti da jedno obogati drugo.
Bio sam iznenađen koliko duboko Maharishi ulazi u određene aspekte o kojima nikad prije nisam razmišljao. Na primjer, Maharishi mi je nekoliko puta ukazao na to da prilikom upotrebe radije treba dati prednost pojedinačnim eteričnim uljima nego da se ta ulja miješaju u sinergije... Mnogo godina poslije otkrili smo da energetska mjerenja, npr. AT GO elektrofotoničkog sustava dr. Georgesa Vieilledenta (mnogo napredniji način Kirlian fotografije) pokazuju da je energetsko polje aure oko kapi pojedinačnog ulja mnogo jače nego oko kapi sinergijski pomiješanih eteričnih ulja.
Uzmemo li u obzir praktičnu primjenu aromaterapije, na koje tegobe aromaterapija ima najdjelotvorniji učinak?
To ovisi o problemu s kojim se suočavamo. Virusna infekcija, kao što je, na primjer, gripa, zahtijeva specifičnu, često oralnu aplikaciju fenolnih eteričnih ulja kojima poput laserske zrake gađamo uljeza (bolest). Origano, primorski vrisak, klinčić i timijan (kemotip timol – jarmasti timijan) u tom su slučaju dobar odabir. Kada je riječ o problemima s energijom, nesanicom, iscrpljenosti i depresijom, preporučio bih da se naglasak stavi na masažu, pri čemu nam na raspolaganju stoji širok izbor odgovarajućih eteričnih ulja, razrijeđenih u prikladnim baznim uljima. Sve ovisi o tome traju li tegobe dugo, srednje dugo ili su se pojavile nedavno.
Koja su najvažnija područja kliničke primjene aromaterapije?
U svim područjima kliničke primjene već se razmatra upotreba eteričnih ulja. Čak i rak, dijabetes i ozbiljni srčani problemi imaju svoje odgovarajuće saveznike u širokoj lepezi ljekovitih eteričnih ulja, često s iznenađujućim pričama o uspješnom izlječenju tih teških bolesti. Brojna svjedočanstva koja su danas dostupna na internetu preplavljuju nas takvim iskustvima, ali potkrepljuju ih i znanstvena istraživanja.
Danas nam je dostupno više od šest tisuća znanstvenih istraživanja o eteričnim uljima – mnoga od njih mogu se naći na internetu. Zapadni znanstvenici potvrđuju ono što su znali drevni šamani. Ono što su mudraci saznali iz tradicije ili vizije, današnji znanstvenici otkrivaju prikupljanjem pojedinačnih podataka i eksperimentiranjem. Naravno, postavlja se pitanje jesu li znanstveni podaci pouzdaniji od tradicionalnog znanja koje se prenosilo tisućama godina. Ali, zašto ne bi bili? Živimo u veličanstvenom vremenu u kojem se susreću moderno i drevno!
Može li aromaterapija pomoći čovječanstvu u ublažavanju najrasprostranjenijih ‘epidemija’ današnjice - stresa, iscrpljenosti, anksioznosti i depresije?
Može, i to jako puno! To je najdjelotvornije područje aromaterapije. Postoji mnogo snažnih eteričnih ulja koja mogu pomoći. Osobno smatram da danas aromaterapija doživljava takav bum upravo zbog njene djelotvornosti u područjima modernih bolesti čovječanstva. Pogledajte, na primjer, ADHD (poremećaj pažnje i hiperaktivnosti) – problem s kojim se suočavaju djeca u modernim školama. Europska unija odobrila je novi lijek, pod nazivom Intuniv, za liječenje tog poremećaja.
Ali, zašto ne upotrijebiti eterično ulje ružmarina? Primjena je jednostavna i neškodljiva – dovoljno je da se učionica redovito osvježava pomoću raspršivača umjesto korištenja ove sintetske droge koju je izumila farmaceutska industrija kao još jedan svoj patent.
S druge strane, prirodno eterično ulje ružmarina ne izaziva propratne štetne posljedice, a osim što je ugodna mirisa, može povećati pamćenje djece u učionici i do 75 posto, kao i značajno povećati budnost i pažnju ne samo njih nego i odraslih.
A što je s migrenama i nesanicom, čestim tegobama moderne žene?
Aromaterapija i tu može puno pomoći. Ima mnogo fascinantnih svjedočenja o migrenama tretiranim eteričnim uljima paprene metvice i ružmarina. Osobno sam se uvjerio kako efikasno i brzo djeluju. Mješavina ovih dvaju ulja trebala bi biti u aromatičnoj torbici prve pomoći u svakom kućanstvu, svakom automobilu ili prtljazi, tj. trebala bi nam biti uvijek pri ruci. A tek nesanica! Postoji cijela jedna znanost koja se time bavi!
Eterična ulja koja mogu pomoći u rješavanju ovog ozbiljnog problema našeg modernog svijeta brojna su i jako djelotvorna – mnogo djelotvornija nego vrlo opasni benzodiazepini koji se širom svijeta propisuju desetinama milijuna ljudi za svakodnevnu upotrebu. Proučavao sam svojevremeno različite biljne porodice od kojih dobivamo naša najčešća eterična ulja. Bio sam zapanjen vidjevši da gotovo svaka od ovih porodica sadrži najmanje jednu, a poneke i nekoliko vrsta eteričnih ulja koja pomažu protiv problema sa snom.
I, naravno, PMS i menopauza?
Što želite da kažem? Mogu samo reći da je to impresivan prostor za holistički aromaterapijski pristup. Bogata plejada ‘aromatičnih’ istraživanja već je obavljena o ovoj temi. Mnoga eterična ulja dobivaju se iz ljekovitih biljaka koje koriste određene spojeve za svoje ‘hormonalno’ blagostanje. Eterična ulja u mnogim slučajevima djeluju kao takozvani ektohormoni, što znači da se mogu ciljano koristiti kako bi utjecali na naš hormonalni sustav, bilo da smo ženskog ili muškog spola. Mnoga eterična ulja su prvaci u tom smislu – i ne samo u balansiranju spolnih hormona nego i hormona stresa, kao i drugih hormona.
Koliko je primjena aromaterapije u medicini potkrijepljena kliničkim istraživanjima?
Kao što sam prije rekao, broj znanstvenih istraživanja o eteričnim uljima svakodnevno raste. Klinički istraživački radovi redovito se objavljuju na mnogim web stranicama. Svaka web istraga o brojnim bolestima može izvući znanstvene podatke o tijeku i postignutim kliničkim istraživanjima s referencijama na eterična ulja. No, za razliku od tog pristupa koji se često bazira na izoliranim sastojcima ili tzv. aktivnim komponentama koje ta ulja sadrže, meni su dragocjenija neprestana svjedočenja korisnika eteričnih ulja. To treba biti baza za zbirku nove aromaterapijske znanosti iscjeljenja.
Nedavna istraživanja ukazuju na djelotvornost aromaterapije, čak i u liječenju nekih oblika raka. Možete li nam nešto reći o tome? Imamo li već svjedočanstva izliječenih?
Postoje istraživanja o raku i aromaterapiji. Neka od najdjelotvornijih protiv nezdravog, nepravilnog rasta stanica su eterična ulja timijana, ružmarina, origana, kamilice, tamjana, limuna i sandala. Ova su ulja važna jer su u stanju selektivno oštetiti ili onesposobiti stanice raka, a da pritom ne djeluju na zdrave stanice. Osobno su mi vrlo zanimljiva istraživanja dr. Budwig o ulju sjemenki lana i njegovom utjecaju na stanice raka.
Naravno, ulje lana je bazno ulje, ali ne treba zaboraviti da aromaterapija uključuje široku upotrebu eteričnih ulja zajedno s baznim uljima, a također i s hidrolatima. O takozvanoj bosveličnoj kiselini u tamjanu (važno je napomenuti: u CO2 ekstraktu i hidrolatu, a ne u destiliranom eteričnom ulju) naširoko se pisalo u istraživačkim studijama o uspješnom liječenju raka. Za eterično ulje klinčića je jasno pokazano da ima citotoksična svojstva, tj. da ubija stanice raka, posebno raka dojke.
Tu je i ulje sjemena konoplje te cijeli niz omega-ulja... Ne treba zaboraviti i faktor molekula bogatih elektronima i njihov utjecaj na rak, o čemu tako dobro govori njemački znanstvenik prof. Popp! Riječ je o izvanredno važnom čimbeniku ljudskog zdravlja, prisutnom u eteričnim i baznim uljima – pravim sunčevim baterijama Prirode koje nam je ona stavila na raspolaganje.
Drevne civilizacije ostavile su nam golemu zbirku znanja o aromaterapiji. Kako su razvili ovo jedinstveno, duboko i iznimno učinkovito znanje?
Poznavanje eteričnih ulja često je bilo dio tih drevnih tradicija, posebno na Istoku, u Egiptu, Sumeru, Indiji… A njihovo znanje došlo je do njih ne kroz vrata znanstvenih istraživanja, kako mi to razumijemo danas, nego sa znanosti o svijesti. Sve te različite tradicije prirodnog iscjeljivanja u našoj povijesti imaju zajedničku osnovu koja se temelji na shvaćanju da se liječenje odnosi na cjelovitu osobu, u potpunosti, a ne podrazumijeva samo propisivanje ‘bijelih pilula’. A kako je to bilo prije? Kako su se stvarale te drevne tradicije?
Zajednička osnova za ozdravljenje naših predaka uključivala je elemente daleko naprednije od naše moderne ‘perspektive’. Ti su elementi, na primjer, bili: OTKRIVENJE – od duše, TRADICIJA – od predaka, INTUICIJA – od pročišćene unutarnje svijesti, KOMUNIKACIJA – od izravnog dijaloga s biljnim svijetom, OPSERVACIJA – od razumijevanja prirodnih zakona, EKSPERIMENTIRANJE – od ponovljenih iskustava i iscjeljujućih rezultata, UJEDINJENJE – od spoja sa svijetom oko sebe i pacijentom. Ovi elementi i danas pridonose znanosti holističke aromaterapije, što je čini vrlo kompletnom znanosti o prirodnom liječenju.
Koliko je, prema Vašim saznanjima, medicinskih ustanova u Europi i diljem svijeta koje su uvrstile aromaterapiju u svoju svakodnevnu praksu?
To je teško reći. Takve ustanove definitivno postoje u svakoj zemlji. Posebno na Zapadu, medicinske ustanove, uključujući klinike, psihijatrijske bolnice, domove za starije i nemoćne osobe, koriste eterična ulja u svakodnevnoj praksi. No i istočne zemlje, osobito one s još živom tradicijom prirodne medicine, kao što je Tajvan, aromaterapiju uključuju u određene kliničke i slične programe. To često ovisi o pionirskim učiteljima ili udruženjima učitelja u nekoj zemlji. Takva je naša draga prijateljica Yo-June Wen koja je prije nekoliko godina primila tajvansku Pulitzerovu nagradu za poetski napisanu knjigu o aromaterapiji. Knjiga je pobudila prilično snažan interes u njenoj zemlji.
Koje su zemlje vodeće na tom putu?
Svakako su to zapadne europske zemlje - Francuska, Njemačka, Velika Britanija, Švicarska, Austrija, ali i Španjolska i Italija koje se sve više ističu. Skandinavske zemlje ističu se do neke mjere, SAD je vrlo jak, a Japan, Tajvan, Kina, Malezija, Singapur i neke zemlje Južne Amerike također se polako bude.
Aromaterapija se, među ostalim, bavi i ljepotom...
Naravno, zato su eterična ulja sve više prisutna u proizvodima za ljepotu i njegu te u proizvodnji parfema polako zamjenjuju kemijske i sintetske tvari. Svakako je pozitivna ta promjena u industriji ljepote, da se i ona sve više okreće prema prirodnom. Bilo je i vrijeme!
Ne znamo koliko nezdravih molekula svakodnevno unosimo u svoje tijelo korištenjem umjetno ‘obogaćenih’ šampona, sapuna, prašaka za izbjeljivanje, parfema te svih tzv. wellness proizvoda, krema i sl., no ukupni trend koji vodi prema prirodnom pristupu daje nam razlog za optimizam.
Taj novi trend također je povezan i s čudom aromaljepote: nema nuspojava, ni ‘skrivenih’ sastojaka, a opet – toliko je mnogo pozitivnih nuspojava. Još jedna prednost je i to što svu kozmetiku možete izrađivati sami, u vlastitom alkemičarskom laboratoriju u svom domu!
Netko je jednom rekao da ste Vi u svijetu eteričnih ulja ono što je Coco Chanel bila u svijetu mirisa...
To mora da je rekao neki dobronamjerni obožavatelj. Svatko ozbiljan doprinosi globalnom buđenju čovječanstva. Ja sam samo jedan od mnogih. Aromaterapija je samo jedan aspekt svega toga, ali je važan aspekt jer nam medicinske biljke ‘uzvraćaju udarac’ i šalju nam jednu novu poruku. Poručuju nam da naše potpuno zanemareno čulo mirisa može postati sastavni dio našeg iscjeljenja. Pomoću aromatičnih molekula dopiremo direktno do svog limbičkog sustava, tako dosežemo do podsvjesnih područja mozga gdje započinje stvarno iscjeljenje.
Aromaterapija je ljubav prema mirisima... Što mirisi mogu učiti da potaknu ljubav za naše partnere, članove obitelji, prijatelje, čak i poslovne kolege?
Mogu učiniti jako puno. Postoji toliko mnogo eteričnih ulja koja čine da se osjećate bolje, blistate, da budete ljepši, energičniji. Ona su, također, jaki magneti jer nas čine privlačnijima! Pomirišite moderni parfem (kad je već riječ o privlačnosti) i pomirišite predivnu mješavinu prirodnog aromatičnog parfema! Kakva razlika! Meni je teško sjediti dulje vrijeme pokraj osobe natopljene suvremenim (pretežno) sintetičkim parfemom.
Velik broj ljudi prilazi mi i pita me od čega mirišem tako dobro. Izbor je golem – možemo sami, i to u svom domu, osmisliti svoju mirisnu formulu za dan pomoću samo nekoliko super prirodnih ulja. Mala kap vrlo privlačnog jasmina, predivna ambijentalna mješavina za večer ili za noć, zdravi koktel za dijete koje leži zbog gripe ili grčeva, mirisna mješavina za ured koja stvara struju svježine između registratora, računala i mobilnih telefona... Ulje protiv glavobolje u vašem džepu, u zračnoj luci, baš u pravom trenutku, za poslugu u zrakoplovu... Želite da vas lijepo posluže, zar ne?
Krajnji cilj aromaterapije je potaknuti spiritualno oslobođenje, rast prema višim stanjima svijesti i istinskom Prosvjetljenju? Slažete li se s time?
Mislim da je krajnji cilj svega – spiritualno oslobođenje. Čak i rata! I bolesti! Ne mislite li tako? No kada se okrenemo k pozitivnim aspektima života koje možemo razviti u sebi i u cjelokupnom čovječanstvu, to ide brže, lakše, kao kad putujemo prečicom. Eterična ulja u tome imaju svoju ulogu. Ona svojom nevjerojatnom alkemijom oživljavaju mozak, srce i cijeli naš sustav ‘duh - tijelo’ i u nama ostavljaju tragove kozmičke energije koja nam pomaže na putovanju prema vlastitom Jastvu, Atmi, našoj vlastitoj neograničenoj svjetlosti.