Lovorovo lišće u jelima je poželjno ne samo zbog osebujne arome, nego i zbog toga što pospješuje probavu. U narodnoj medicini lovor se pokazao vrlo svestranim – osim za ublažavanje probavnih smetnji, koristi se kao prirodna pomoć kod gihta i reume, te kod nervoze i nesanice.
Ima lovor još pobjedničkih aduta – budući da djeluje protuupalno i antiseptički, u hladnijem razdoblju godine osobito je koristan za jačanje imuniteta, pročišćavanje dišnih putova i ublažavanje kašlja, grlobolje i bronhitisa.
Čaj od lovorovog lišća
3-4 suha ili svježa lovorova lista natrgajte na manje komade ili ih sitno nasjeckajte, pa prelijte s 2,5 dcl vode i kuhajte na laganoj vatri 10 minuta. Maknite s vatre, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta, pa procijedite. Kad se malo ohladi, po želji možete dodati žlicu limunova soka i 1-2 žlice domaćeg meda.
Lovorov sirup
Prava je blagodat za dišne putove i lovorov sirup. Za to vam je potrebno 8 suhih ili 6 svježih listova lovora, 2,5 dcl vode, 6 žlica nerafiniranog šećera ili meda, sok 1 limuna.
Zakuhajte vodu da zavrije, pa dodajte lovorovo lišće i poklopljeno kuhajte na laganoj vatri od 6 do najviše 10 minuta. Uklonite lišće te u preostalu tekućinu dodajte nerafinirani šećer ili med, miješajući dok se posve ne otopi. Uzimajte 1 - 3 žličice sirupa dnevno. Lovorov sirup čuvajte u staklenoj bočici, u hladnjaku. Tako može potrajati nekoliko dana, a potom po potrebi pripravite još sirupa.