Različite boje urina
Urin se može pojaviti u različitim bojama: crvenkasto-ružičastoj, tamno smeđoj, svijetlo narančastoj, svijetlo žutoj, pa čak i plavoj. I većinu vremena (iako ne uvijek - o tome više u nastavku) ta promjena boje rezultat je prehrane ili primjene lijekova i nije zabrinjavajuća.
Ovi hranjivi sastojci ili hrana mijenjaju boju urina:
1. Cikla
Definitivno može biti alarmantno vidjeti mokraću crvene ili ružičaste boje u zahodskoj školjci... sve dok se ne sjetite da ste nedavno jeli ciklu.
Prema izvješću StatPearlsa iz lipnja 2020., takozvana "biturija" utječe na 10 do 14 posto stanovništva. “Biljni pigmenti i drugi spojevi u cikli i kupini mogu utjecati na boju urina“, kaže Taylor Wallace, doktorica znanosti, glavna i izvršna direktorica Think Healthy Group i pomoćna profesorica na Odjelu za prehranu i Studije o hrani na Sveučilištu George Mason.
2. Rabarbara
Ako jedete velike količine rabarbare, mokraća vam također može postati ružičastom ili crvenom - što je vjerojatno rezultat antocijana u rabarbari. To su spojevi koji rabarbari daju njezinu živopisnu ružičastu nijansu.
Često uzimanje rabarbare moglo bi urin pretvoriti u tamno smeđu boju, tvrde u klinici Mayo.
3. Vitamini B skupine
Vitamini B skupine nalaze se u raznim namirnicama, uključujući životinjske bjelančevine, lisnato povrće i obogaćene žitarice i kruh. Zapravo postoji osam različitih vitamina B skupine.
Iako izvori sugeriraju da hrana koja sadrži vitamine B može promijeniti vaš urin u svijetlo žutu ili narančastu, to je puno češće kod dodataka, i to obično u visokim dozama, prema Cleveland Clinic. Od svih vitamina B skupine, najvjerojatnije ćete primijetiti promjenu boje kod konzumacije B kompleksa (koji je obično multivitamin koji se sastoji od nekoliko različitih vitamina B skupine) ili ako uzimate riboflavin (B2) ili vitamin B12.
Također, ako uzimate dodatak B6, znajte da bi to moglo promijeniti i miris vaše mokraće.
4. Boje za hranu
Ovo također nije hrana sama po sebi, ali boje za hranu nalaze se u nekima od namirnica koje jedemo - razmislite: šarene žitarice, bezalkoholna pića i određene energetske pločice. Ispostavilo se da neka bojila za hranu mogu vaš urin obojati u zeleno prema klinici Mayo.
5. Mrkva
Jeste li ikad čuli da jesti puno mrkve može vašu kožu obojiti narančasto? Istina je - i to zbog beta-karotena u mrkvi, pigmenta koji mrkvu čini narančastom.
Ta narančasta, blago preplanula nijansa obično je najistaknutija na dlanovima i tabanima, prema klinici Cleveland. Taj bi beta-karoten također mogao pretvoriti vašu mokraću u svijetlo narančastu.
Ipak, nemojte se uzrujavati: prilično je bezopasno ako pojedete toliko mrkve da vam koža postane narančasta.
6. Vitamin C
"Neke namirnice - ali uglavnom suplementi s većim dozama - koje sadrže vitamin C mijenjaju vaš urin u svijetlo žutu ili narančastu", kaže Wallace. To se događa zato što je vitamin C vitamin topiv u vodi, pa ako unosite previše - bilo putem dodataka ili ako jedete obilje hrane bogate vitaminom C, poput kivija, paprike i jagoda - samo ćete pomokriti višak.
Ali unos odgovarajuće ili zdrave količine vitamina C, posebno iz hrane, zapravo je dobro za zdravlje mokraćnog sustava. U rujnu 2014. u časopisu Maturitas ljudi koji su jeli zdrave količine vitamina C iz hrane imali su manju vjerojatnost da će razviti simptome preaktivnog mjehura.
Uzimati dnevnu preporučenu količinu vitamina C, koja je 75 do 90 miligrama - ono što biste dobili u 1/2 šalice narezane crvene paprike ili 3/4 šalice soka od naranče - dovoljno je, ali pretjerivanje s dodatcima može potaknuti simptome preaktivnog mjehura.
Kada posjetiti liječnika
Iako je promjena boje mokraće obično bezopasna, ponekad može biti pokazatelj da se nešto drugo događa s vašim zdravljem. Ako ste zabrinuti, obratite se svom liječniku kako biste utvrdili jesu li promjene boje vaše mokraće znakovi nečeg ozbiljnijeg.
Tamno žuta, pa čak i smeđa mokraća mogu signalizirati da ste dehidrirani. "Važno je ostati hidratiziran kako biste spriječili stvaranje bubrežnih kamenaca i drugih štetnih posljedica po vaše zdravlje", kaže Wallace. U idealnom slučaju, boja vaše mokraće bit će svijetložuta i bistra, što znači da ste dobro hidratizirani.
"Ako je vaš urin stalno tamno žut ili narančast, a prilagođavanje unosa tekućine i dodataka prehrani ne djeluje, trebali biste posjetiti liječnika. To može biti znak problema s jetrom ili žučnim putovima", kaže Wallace.
Druge boje poput zelene, ružičaste, crvene i smeđe - kad to nije izravni rezultat nečega što ste pojeli - mogu ukazivati na zdravstveno stanje koje zahtijeva posjet liječniku. Zeleni urin mogao bi ukazivati na bakterijsku infekciju; ružičasta ili crvena može biti krv ili infekcija; a smeđa bi mogla biti rabdomioliza, stanje u kojem se mišićno tkivo razgrađuje, a ne bi smjelo, prema Harvard Health Publishing.
Izvor: livestrong