Krumpir protiv hipertenzije
Nadzor nad unosom natrija prvi je važan korak ka rješavanju problema, ali i druge intervencije mogu vam pomoći. Nedavno istraživanje, objavljeno u časopisu Nutrients, pokazalo je da krumpir može pomoći ublažiti zadržavanje natrija i time smanjiti rizik od hipertenzije.
Kako krumpir može pomoći u smanjenju zadržavanja natrija?
Istraživači su proučavali utjecaj kalija na krvni tlak i druge čimbenike rizika za srčane bolesti. U istraživanju su usporedili učinke povećanja kalija u prehrani kroz hranu - u ovom slučaju, krumpir - s dodavanjem hranjivih sastojaka.
"Iako se značajan naglasak često stavlja na smanjenje unosa natrija u prehrani radi bolje kontrole krvnog tlaka i rizika od kardiovaskularnih bolesti, to je samo polovica priče", rekla je dr. Connie Weaver. "Kalij igra jednako važnu ulogu, a omjer kalija i natrija najvažniji je u našim prehrambenim navikama."
U skupini od 30 muškaraca i žena koji su bili ili prehipertenzivni ili hipertenzivni, znanstvenici su otkrili da je uključivanje porcije pečenog krumpira (bez dodatnih masnoća) učinkovito za smanjenje zadržavanja natrija u organizmu. Također je dovelo do značajnijeg poboljšanja sistoličkog krvnog tlaka. Važno je napomenuti da upotreba pečenog pomfrita nije imala isti pozitivan učinak - ali znanstvenici su primijetili da ni on nije imao štetan utjecaj.
"Kroz pažljivo kontrolirano istraživanje ravnoteže utvrdili smo mehanizam kojim krumpir smanjuje krvni tlak", napominje Weaver za mbg. "Zaključili smo da kuhani ili pečeni krumpir može pomoći u smanjenju sistoličkog krvnog tlaka - a pečeni pomfrit nema štetnih učinaka na krvni tlak i može se uključiti u cjelokupnu zdravu prehranu."
Dijetalne prednosti krumpira, osim kalija
Krumpir bi mogao imati pomalo nepravedno negativnu reputaciju kada je riječ o zdravlju. Često je u sjeni svog srodnika batata. Istina je da klasični krumpir može pridonijeti važnim hranjivim sastojcima poput kalija, kao i prehrambenim vlaknima, vitaminom C i B5 te manganom. Također je izvor antioksidansa poput flavonoida, karotenoida i fenolnih kiselina.