Zašto jesti čokoladu ujutro?
U malom istraživanju, znanstvenici iz bolnice Brigham & Women u Bostonu (u suradnji sa znanstvenicima sa Sveučilišta Murcia u Španjolskoj) otkrili su da jedenje male količine čokolade ujutro može pomoći u smanjenju razine šećera u krvi.
Kako čokolada ujutro može utjecati na šećer u krvi?
Dvotjedno istraživanje 19 žena u postmenopauzi svrstalo je u tri skupine. Jedna je skupina ujutro jela 100 grama čokolade, druga je navečer jela 100 grama čokolade, a treća skupina nije jela čokoladu. Njihove prehrambene navike inače nisu bile kontrolirane.
Nakon dva tjedna, istraživači su otkrili da su žene koje su ujutro jele čokoladu imale 4,4 posto nižu razinu glukoze natašte. Uz to, otkrili su da je uzimanje jutarnje ili večernje čokolade rezultiralo smanjenom glađu i manjom željom za slatkim.
"Naša otkrića ističu da ne samo "što", već i "kada" jedemo može utjecati na fiziološke mehanizme koji su uključeni u regulaciju tjelesne težine", rekao je neuroznanstvenik dr. Frank AJL Scheer.
Uživanja u čokoladi ujutro
Budući da je ovo bilo malo istraživanje, nije nužno snažan dokaz da bi dan trebali započeti sa 100 grama čokolade - ali također nema stvarnog razloga da dan ne započnete s malo ove ukusne hrane, pogotovo ako se radi o tamnoj čokoladi.
U mindbodygreen podcastu, nutricionistički psihijatar dr. Drew Ramsey, postavio je pitanje: "Mora li tamna čokolada biti poslastica ili to možete doručkovati?" Prema ovom istraživanju, to bi mogao biti doručak - a i Ramsey to kaže, pogotovo ako se radi o organskom sirovom kakau.
"Ti flavanoli (u kakau) povećavaju protok krvi u mozgu. Oni se uključuju u mikrobiom", objasnio je u podcastu. "Oni su povezani s kratkotrajnim pamćenjem i područjima u kojima se u mozgu događa neurogeneza (rast novih moždanih stanica)."