Priprema za začeće donosi određenu sigurnost, smirenost i osjećaj da ste preuzeli stvar u svoje ruke. Čak i onima koji već imaju djecu, priprema može pomoći da preoblikuju svoje znanje kako bi im novo iskustvo bilo drukčije. Za trudnoću je potrebno dvoje. Zdravlje i muške i ženske reproduktivne stanice utječe na zdravlje vaše bebe. Kod parova koji imaju teškoća sa začećem, jedna trećina može ih se pripisati muškarcu, jedna trećina ženi, a jedna trećina oboma.

Na što treba obratiti pozornost?

Alkohol izrazito remeti hormonalnu ravnotežu. Ako ne želite, ne morate ga potpuno izbaciti, ali trebali biste ga svesti na minimum. Nadalje, alkohol, kava, čajevi s teinom i gazirana pića remete razinu šećera te iz organizma crpe vrijedne hranjive tvari koje pospješuju plodnost. Uz to, alkohol blokira sposobnost organizma da apsorbira cink koji je najvažniji element za mušku plodnost.

Pušenje pak smanjuje cirkulaciju krvi u maternici, a kemikalije iz duhana uništavaju DNK u spermatozoidima.

Vruće kupke, tuširanje vrućom vodom, usko donje rublje i toplina općenito smanjuju proizvodnju spermatozoida u testisima. Žene mogu uživati u toplim kupkama u prvoj polovini ciklusa, prije ovulacije, kako bi se potaknulo otpuštanje toksina. No izbjegavajte kupanje u pari nakon ovulacije jer povećanje tjelesne temperature u slučaju začeća može pridonijeti pobačaju.

Osnovni element na kojem gradimo zdravlje je zdrava prehrana. Hrana bogata vitaminima, mineralima i ostalim hranjivim sastojcima potrebna je kako bi se izgradila pogodna sredina u vašem organizmu za razvoj bebe. Broj jajnih stanica kod žena jest određen, ali može se poboljšati njihova kvaliteta. Za to je vrlo važna prehrana. Ne možemo jesti bilo što, već ono što sadržava hranjive sastojke, posebno one koje pospješuju plodnost.

Korisne su sve namirnice bogate vitaminom B6 koji je ključan za hormonalnu ravnotežu i bolju plodnost, a ima ga u piletini, puretini, kikirikiju, indijskim oraščićima, špinatu... Vitamin C može aktivirati ovulaciju i u kombinaciji s vitaminom E učiniti da budete dulje plodni te da poboljšate kvalitetu jajne stanice. Osim toga, vitamin C optimizira diobu stanica pomažući embriju da se ugnijezdi u maternici, te potiče razvoj bebe i placente.

Uravnotežite prehranu

Cink je ključan za začeće – 15 mg dnevno unesite bademima, ribom, grahom, zobi, kukuruzom, graškom, jajima i integralnim žitaricama. Cink je također potreban kako bi glava spermatozoida bila tvrda, što je potrebno za uspješnu oplodnju. Dobre su i namirnice bogate magnezijem – zeleno povrće, sojino mlijeko, bundeva, riba list, integralne žitarice.

Selen je također vrlo važan – najbogatiji izvor je brazilski orah, ali moramo biti oprezni jer postaje toksičan ako se konzumira u većim količinama. Dobri su i indijski oraščići, pšenične klice, pivski kvasac, mahunarke (leća, slanutak, grah), riba list, piletina... Unesite dovoljno dobrih masnoća, svježe maslinovo ulje, ulje konoplje, bundeve, sezamovo i repičino. Omega-3, 6 i 9 masne kiseline važne su za bolju plodnost. Uz pozitivan učinak na središnji živčani sustav, poboljšat će se i stanje vaše kože. Grickajte bundevine i suncokretove sjemenke te jedite ribu poput skuše, haringe i sardine.

Ako ne volite ribu, tu je mljeveno laneno sjeme koje je veoma bogato omega-3 kiselinom. Za zdravlje vaše bebe nužna je i folna kiselina, unosite 5 mg dnevno prije začeća i tijekom cijele trudnoće. I naravno voda! Što više, to bolje. Voda čisti i odnosi sve što organizmu ne treba. I fizički i energetski. Kronični stres povećava količinu hormona stresa – kortizola. Za njegovu proizvodnju tijelo se koristi progesteronom, „krade“ ga od njegovih drugih funkcija koje imaju ulogu u ciklusu oplodnje.PageBreak

žena
Mare Milin žena
Opustite se

Nađite sat vremena na dan za opuštanje. Možda ne uz televizor, koji je mentalno stimulativan, već uz neku lijepu glazbu, šetnju, knjigu. Priuštite si masažu ili holistički tretman. Bilo koji energetski tretman, akupunktura, shiatsu, reiki, herbalna medicina, homeopatija, refleksologija, bioenergija, hipnoterapija povratit će vas u život i prirodnu ravnotežu.

Ajurvedske biljke poput ashwagandhe (Withania somnifera) odlične su za uklanjanje stresa. Također pomažu u poticanju imunosnog sustava i metabolizma, povećavaju fizičku energiju, a i libido. Poštujte san – neka vam spavanje bude prioritet. San je najzdraviji prije ponoći: liježite rano i redovito.

Ako vam je život pretrpan i kaotičan, onda za bebu nema mjesta. Kreirajte zdrav i opuštajući prostor kako bi beba imala sve uvjete da se u njega lijepo uklopi.

Vježbajte

Redovita aktivnost i sport veoma su važni za tijelo i duh. Kad smo fizički aktivni, pomažemo limfnom sustavu da nas oslobodi toksina. Baveći se fizičkom aktivnosti i sportom proizvodimo endorfine koji utječu na dobro raspoloženje. Poboljšavamo cirkulaciju i sve funkcije u organizmu. To ne mora biti teretana, i žustra šetnja je dovoljna. Izaberite badminton, stolni tenis, bicikl, plivanje, jogu, pilates ili neku drugu, vama omiljenu aktivnost.

I na kraju, glasno i jasno prizivajte svoju bebu da dođe. Prepustite se vođenju ljubavi i ljepotama vašeg tijela. Usredotočite pozornost na sadašnji trenutak, a ne na pravljenje bebe. Rasteretite se tog pritiska iščekivanja, sve što se mora i što radimo pod pritiskom blokira protok energije. Njegujte svoje tijelo iznutra i izvana. Njegujte pozitivne misli te iznenadite i opustite sebe i partnera lijepim gestama. Njegujte svoju ljubav prema partneru, romansu i seksualnost. Probudite zdravlje i blagostanje za najljepši začetak još jednog života.

Vizualizacija i afirmacija

Naš mozak ima golem utjecaj na organizam. Veoma je važno kako razmišljamo. Energija ide tamo gdje je usmjerena naša pozornost. Ako već mjesecima, pa i godinama, ne dolazi do oplodnje, strah se useljava u organizam. Taj strah, a da toga nismo ni svjesni, grči mišiće i uzrokuje napetost i smanjuje cirkulaciju, što dovodi do lošijeg hranjenja stanica i usredotočuje našu pozornost na to da se oplodnja ne događa. To treba preokrenuti i dosegnuti stanje opuštenosti i vjere u to da je oplodnja moguća.

Odvojite vrijeme dok se vozite, dok ste pod tušem ili prije spavanja kako biste vizualizirali trenutak otkrića da ste trudni – u kojem god scenariju želite. Zamislite da ste trudni, kako vam raste trbuh, kako dobro i zdravo izgledate te kako imate bebu u naručju. Prepustite se sanjarenju i uživajte u prelijepim slikama.
Afirmacije su vrlo učinkovite, a mogu se kombinirati usmene i pisane. Svako jutro kad se pogledate u ogledalo izgovorite naglas svoju afirmaciju nekoliko puta. Možda će vam na početku biti smiješno ili čudno, ali s vremenom će postati normalno i uz redovito ponavljanje ta će afirmacija postati vaše uvjerenje.

Ono što je važno s afirmacijama jest da budu iskazane pozitivno i da budu određene. Na primjer: „Zdrava sam, spremna i otvorena da zatrudnim u idućih šest mjeseci“, umjesto: „Ne želim čekati začeće dulje od šest mjeseci“. Uzmite bilježnicu u koju ćete bilježiti svoje afirmacije: imajte ih nekoliko i kreirajte ih s puno ljubavi.