Šest godišnjih doba prema ajurvedi

Ritucharya, stilovi živ­ljenja koje ajur­ve­da preporučuje za svako godišnje doba, smatraju se jednim od osnovnih načina održavanja dobrog zdravlja. Prema ajurvedi, postoji šest godišnjih doba, a to su varsha (monsun, kišno doba), sharada (jesen), hemanta (rana zima), shishira (kasna zima), vasanta (proljeće) i grishma (ljeto).
Radi lakšeg shvaćanja, a prema sličnosti njihovih osobina, možemo ih organizirati u tri skupine. Svi smo pod utjecajem prirodnih promjena.

Lako uočavamo razliku djelovanja kišnih i hladnih ili, pak, hladnih i vjetrovitih dana od toplih i sunčanih. Tijekom prvih i drugih smo usporeni, razdraž­ljivi i smanjene energije, a tijekom trećih poletni, sretni i kreativni. Prema ajurvedi – isto pojačava isto. Kako naše zdravlje ne bi bilo narušeno, trebamo biti pozorni tijekom godišnjih doba čije su značajke poput naših, tj. čija je doša poput naše.

Tako osobe kod kojih prevladava pitta na svoj životni stil trebaju obratiti pozornost ljeti, vata u jesen i ranu zimu te kapha u kasnu zimu i proljeće. Ajurveda promovira preventivu – bolje spriječiti nego liječiti. Dakle, ne bismo trebali čekati da se bolest manifestira kako bismo je tek onda počeli liječiti. Treba obratiti pozornost na neravnoteže među došama čim se one pojave.

Kasna zima i proljeće - kapha doša

Ovim razdobljem vlada kapha doša. S obzirom na to da je ona hladna, teška, spora, meka i masna, obroci bi trebali biti topliji, laganiji i suši.

Neka prevladavaju ljuti, gorki i opori okusi. Oplemenite svaki obrok začinima koji griju poput đumbira, crnog papra, gorušice i cimeta te češnjakom. Smanjite unos avokada, banana, krastavaca i mliječnih proizvoda. Nakon obroka žvačite anis i sjemenke komorača koje pomažu u probavi. Tijekom dana, a posebice ujutro, pijte toplu vodu s medom. Dobar kapha čaj (na litru vode) mješavina je jedne čajne žličice suhog đumbira, piskavice, kopra te pola žličice klinčića, koji po želji možete zasladiti medom. Obavezno izbjegavajte sladoled i rashlađena pića.

Prema ajurvedi, u zimsko je doba dopuštena pojačana seksualna aktivnost. Nakon hladnih dana potrebno je izbaciti toksine (ama) iz tijela, što je upravo pogodno napraviti tijekom proljeća. Također, ovo je godišnje doba savršeno za uživanje na svježem zraku i povezivanje s prirodom. Iskoristite svaki slobodni trenutak za boravak na otvorenom, pa makar i samo sjedili i meditirali gledajući ljepotu tek izniklog pupoljka.

Pripazite na spavanje tijekom dana jer ono ojačava kaphu i gasi probavnu vatru. U ovo vrijeme česte su kapha bolesti poput alergija, sinusitisa i bronhitisa. U njihovu ublažavanju ili čak i suzbijanju pomaže dobar program detoksikacije.

Redovite masaže uljem šafranike osvježit će um i tijelo te potaknuti „otapanje“ nakupina celulita, zahvaljujući konjugiranoj masnoj kiselini (CLA). Nakon nje pospite po tijelu slanutkovo brašno, koje će upiti višak ulja, te uživajte u toplom tušu. Tijekom ovih dana nosite pamuk, po mogućnosti u bojama kao što su ružičasta, narančasta, žuta i ljubičasta.