Iako se cipele nose već tisućama godina radi zaštite stopala od oštre podloge i klimatskih uvjeta, brojna istraživanja pokazuju kako je upravo obuća glavni razlog poremećaja prednjeg dijela stopala u žena. Ako su loše dizajnirane ili neodgovarajuće veličine, cipele mogu na različite načine deformirati zdravo stopalo.

Ženski atributi

Visoka potpetica vizualno čini stopalo manjim, listove zaobljenijima te mijenja držanje i hod, naglašavajući bokove, stražnjicu i prsa („ženske atribute“). U visokim potpeticama žena se osjeća ljepšom, što mijenja njezino samopoimanje i samopouzdanje. Možda će upravo zbog toga mnoge žene radije nastaviti riskirati teške ozljede na stopalima i tijelu kako bi mogle slijediti modne diktate. Već više od 250 godina suvremena medicina upozorava na štetne utjecaje nošenja visokih potpetica.

Naime, one mijenjaju držanje, stvaraju pritisak na zglobove i mogu prouzročiti cijeli spektar zdravstvenih tegoba, uključujući artritis, deformirane nožne prste, bolove u donjem dijelu leđa te ozljede tetiva. Nošenje cipela na visoku potpeticu znatno smanjuje normalnu funkciju skočnog zgloba, što se mora nadoknaditi povećanjem napora na koljena i kukove. Također, može rezultirati skraćenom Ahilovom tetivom, što otežava hodanje u obući ravnih potplata. Osim toga, visoke su potpetice uglavnom tanke, što skočni zglob dovodi u nestabilan položaj iz kojeg je lako moguće uganuće.

Idealna potpetica

Kako ne biste dopustili da vam se razviju takvi problemi, ograničite visinu svojih svakodnevnih potpetica na četiri centimetra i nosite uloške za cipele koji će smanjiti napor za zglobove. Više potpetice čuvajte za posebne prilike, no ne češće od dvaput tjedno.