Ljekovita kora

Kad počne sezona prehlada, korisno je u kući imati taheebo, čaj kojemu mnogi pripisuju vrlo korisno djelovanje na zdravlje. Zdravstvene dobrobiti taheeba poznate su već stoljećima u tradicionalnoj medicini južnoameričkih Indijanaca. Još su Maje i Inke koru tog stabla smatrali ljekovitom i upotrebljavali je protiv široke palete zdravstvenih tegoba, kao što su bolovi, artritis, kožni problemi, upala prostate, dizenterija.

Najraniji zapisi o medicinskoj uporabi ovog čaja sežu u 1873. godinu, kad ga je dr. Joaquin Almeida Pinto prepisivao pacijentima s vrućicom, reumatskim tegobama, čirom na želucu i drugim zdravstvenim problemima. No, relativno nedavno, 60-ih godina prošloga stoljeća, predstavljen je široj javnosti. Argentinski i brazilski liječnici ustanovili su tada kako jača imunosni sustav, povećava vitalnost organizma, suzbija infekcije, pospješuje zacjeljenje rana te pomaže u liječenju raznih vrsta raka.

Okus podsjeća na vaniliju

Što se skriva iza imena taheebo? To je gorostasno tropsko drvo s ružičastim cvjetovima, a još ga se naziva lapacho i pau d’arco. Raste u atmosferi bogatoj ozonom, u kišnim šumama Brazila, Paragvaja i sjeverne Argentine, što je još jedan razlog njegove ljekovitosti. Kora drveta izvana je glatka i siva, a za čaj se upotrebljava unutarnja strana.

„Taheebo čaj zapravo je crveno triješće, tj. sitno narezana kora lapacho drva“, navodi fitoaromaterapeutkinja Vesna Genc. Objašnjava kako čaj može biti od ružičastocrvene do crvenosmeđe boje, ovisno o starosti biljke, položaju i vrsti tla na kojem raste. Ne sadrži tein pa se može piti cijeli dan, a kako mu okus podsjeća na vaniliju, užitak je i za nepce.

Kako se kuha taheebo čaj

Protiv gljivica i parazita

„Osobe koje nisu sklone pijenju čaja mogu kupiti kapsule, premda uvijek preporučujem čaj, tj. samu biljku“, kaže zagrebačka fitoaromaterapeutkinja obrazlažući kako je sinergija aktivnih tvari u biljci ključ njene djelotvornosti. Rezultati istraživanja koje je prikupio Medicinski centar Sveučilišta Maryland u SAD-u pokazuju da su fitokemikalije koje sadrži taheebo, posebice lapahol i beta-lapahon, učinkovite u borbi protiv bakterija, virusa, gljivica i parazita te imaju protuupalno djelovanje.

Ipak, još nije provedeno dovoljno istraživanja koja bi potvrdila takve učinke i na ljude. „Iako taheebo sadrži mnoge ljekovite sastojke, najintenzivnije se istraživao lapahol zbog njegova protutumorskog djelovanja, zbog čega se i danas puno upotrebljava kao pomoćno sredstvo u liječenju oboljelih od karcinoma“, navodi sugovornica.