Prvo mjesto u obrani organizma, barem po reputaciji, zauzima vitamin C, stoga je u zimskim mjesecima poželjan povećan unos namirnica koje njime obiluju: citrusnog voća, kupusa (i svježeg i kiselog), kelja, brokule, i to osobito kada je gripa ili prehlada već nastupila. Naime, dostatni unos vitamina C može biti vrijedna pomoć u skraćenju trajanja prehlade i viroznih stanja.

Manje poznati, ali ne i manje važni saveznici snažnog imuniteta su i vitamini E, A, B6 te minerali: cink, željezo, bakar i selen. Poznato je da deficit željeza rezultira većom podložnošću infekcijama, dok cink, bakar i selen dokazano snaže imunitet. Unosom voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova i sjemenki organizmu ćete osigurati i većinu ovih nutrijenata i tako ga pripremiti na borbu s infekcijama.

Magla, kiša i snijeg te kratki zimski dani nerijetko su uzrok lošeg i melankoličnog raspoloženja. Unos vitamina B skupine (osobito vitamina B1, B3, B6, B9 i B12) sadržanih u mesu, ribi, integralnim žitaricama, pšeničnim klicama, kikirikiju, soji, grahu, grašku može biti od koristi u prevladavanju depresije. Osim što pozitivno djeluju na raspoloženje, vitamini B skupine pomažu pri otklanjanju posljedica hladnog vremena, grijanih prostorija te konstantnih kretanja između toplog i hladnog.