Potiče cirkulaciju i poboljšava funkciju organa

Ako se nakon masaže stopala ili leđa osjećamo bolje, zašto ne bismo i nakon masaže abdomena. Poput masaže bilo kojeg drugog dijela tijela, i masaža trbuha potaknut će cirkulaciju i opskrbiti stanice organizma svježim kisikom te opustiti stisnuta tkiva i mišiće koji mogu ograničiti cirkulaciju i funkcije organa.

Osim toga, još su taoistički mudraci stare Kine uočili da u unutrašnjim organima abdomena često nakupljamo negativne emocije pa su osmislili posebnu masažu trbuha – Chi Nei Tsang. Ta masaža otpušta blokiranu energiju i oslobađa nas loših emocija te djeluje preventivno protiv glavobolje, menstruacijskih grčeva, slabe cirkulacije, bolova u leđima i drugih tegoba.

Tri koraka

Ona je kod nas još rijetkost, a može se, primjerice, iskušati u Fusion Spa centru u Umagu. No s druge strane, masažu trbuha, također uz brojne benefite, možemo si i sami priuštiti. Švedsko istraživanje pokazalo je da smanjuje gastrointestinalne tegobe, kao što su zatvor i bolovi u trbuhu, a američki znanstvenici sa sveučilišta Miami School of Medicine navode da kružno masiranje abdomena pomaže smanjiti simptome PMS-a, grčeve, zadržavanje vode, ali i osjećaj tuge i anksioznost. Kako bismo doživjeli ove dobrobiti, američki naturopat dr. Edward F. Group savjetuje kako da vlastitim dlanovima masiramo svoj centar tijela:

1. Počnite ispod prsne kosti, klizeći prema dolje punim dlanom po abdomenu i prateći pokret drugim dlanom. Potom kružite dlanovima, položenim jedan na drugi, u smjeru suprotnom od smjera kazaljke na satu (time se pokreće probava i pražnjenje crijeva).

2. Vrhovima prstiju malim kružnim pokretima masirajte trbuh od vanjskih strana napredujući polagano prema pupku. Pritisak možete pojačati, ali samo toliko da vam bude ugodno.

3. Masažu možete izvoditi ležeći ili sjedeći, ali ako ste početnik, za najbolji rezultat ipak legnite na pod ili krevet. Ako prilikom masaže naiđete na neka osjetljivija područja, smanjite pritisak.