UMIRUJU, OTKLANJAJU PROBAVNE SMETNJE I POMAŽU KOD NESANICE: 10 čajeva koji ublažavaju simptome menopauze

Šalica jednog od ovih 10 biljnih čajeva može ublažiti simptome menopauze

Shutterstock

Određenim promjenama životnog stila žene mogu olakšati simptome menopauze, kao što je izbacivanje kofeina. Naime, ti napitci mogu pogoršati neke simptome menopauze, pa zašto ih ne biste zamijenili šalicom biljnog čaja?

Ispijanje biljnih čajeva pri ulasku u perimenopauzu donosi zdravstvene prednosti, ovisno o ljekovitosti pojedine biljke. Također su izvrstan izvor vitamina i minerala. Dnevna doza biljnog čaja mogla bi povoljno utjecati na hormonalne promjene koje doživljavate, od smirivanja probavnih problema do ublažavanja nesanice i smirivanja tjeskobe, piše Positive Pause.

Ovih 10 biljnih čajeva pomoći će vam kod simptoma perimenopauze.

Čaj od sladića

Čaj od sladića je sladak, pa ako žudite za slatkim, pokušajte popiti šalicu čaja. Također ima visok udio fitoestrogena, biljnog estrogena koji može pomoći s uravnotežavanjem simptoma niskog estrogena.

Čaj od sladića može pomoći smanjiti pojavu valungi i njihovo trajanje kod žena koje ulaze u menopauzu. Može imati i učinke slične estrogenu i biti od koristi za zdravlje dišnog sustava te smanjiti stres.

Sladić se u malim dozama koristi za ublažavanje stresa u menopauzi, pomaže u promicanju zdrave razine kortizola i balansiranju hormona, ali ne kod žena s visokim krvnim tlakom. Čaj od sladića je vrlo opuštajući i pomaže u održavanju živčanog sustava.

Dodajte mu malo meda ako vas muče probavne smetnje i zgnječite sjemenke komorača, prelijte kipućom vodom i procijedite u šalicu ili dodajte čaju od metvice.

Čaj od đumbira

Čaj od đumbira dobar je za probavu pa njime obuzdajte manje poznate simptome menopauze, kao što su mučnina, povraćanje ili nelagoda u želucu. Također može pomoći pri ublažavanju stresa i tjeskobe u menopauzi. 

Đumbir djeluje protuupalno, pa bi mogao biti od koristi i ako patite od bolova u zglobovima.

Ako imate vremena, pokušajte napraviti svoj vlastiti čaj od đumbira. Uzmite komadić svježeg đumbira, ogulite ga, nasjeckajte ili naribajte, ubacite ga u lončić u koji ste dodali šalicu vode i pustite da lagano krčka oko 10-15 minuta. Zatim procijedite i dodajte malo meda ili malo limunovog soka. Također je odličan napitak ako vas muči prehlada.

Zeleni čaj

Zeleni čaj je odličan jer ima malo kofeina. Dakle, ako se pokušavate odreći običnog čaja, a još uvijek žudite za dozom kofeina, zeleni čaj odličan je izbor za vas.

Studija iz 2009. pokazala je da zeleni čaj može biti učinkovit za jačanje kostiju i smanjenje rizika od prijeloma, osobito kod žena u menopauzi. 

Zeleni čaj je pun antioksidansa koji su izvrsni za zaustavljanje starenja. Također smanjuju upalu, pomažu pri gubitku težine te prevenciji bolesti srca i mozga. Pospješuju metabolizam, pomažući u borbi protiv debljanja u menopauzi na koje neke žene teško mogu utjecati.

Rooibos čaj

Bogat vitaminom C i drugim mineralima, rooibos ima niz zdravstvenih prednosti u menopauzi. Ima nisku razinu tanina u usporedbi s crnim ili zelenim čajem, spoja koji može ometati apsorpciju prijeko potrebnih hranjivih tvari u menopauzi poput željeza.

Rooibos je dobar i pri sprječavanju bolesti i znakova starenja. Prepun je dobrih antioksidansa, uključujući aspalatin, spoj koji smanjuje hormone stresa koji pokreću pohranu masti i glad te pomaže u suzbijanju metaboličkih poremećaja.

Rooibos čaj može pomoći u regulaciji šećera u krvi pa je koristan za smanjenje rizika od dijabetesa tipa 2. Sadrži kvercetin, antioksidans koji pogoduje srcu, smanjuje rizik od određenih karcinoma, bori se protiv virusa i protuupalno je sredstvo koje smanjuje rizik od srčanih poremećaja.

Može koristiti ljudima s rizikom od srčanih bolesti jer su antioksidativna svojstva rooibos čaja povezana sa zdravijim srcem. Studije su pokazale da može imati pozitivne učinke na krvni tlak, što može poboljšati razinu kolesterola, smanjiti loš kolesterol i povećati dobri.

Pokušajte napraviti Rooisbos ledeni čaj: stavite vrećice čaja, limun, listove mente i šećer u veliki lonac. Ulijte kipuću vodu i pustite da zavrije. Povremeno miješajte dok se ne ohladi. Zatim izvadite vrećice čaja i ostavite u hladnjaku.

Ginseng čaj

Poznat po svojim regenerativnim svojstvima, ginseng može pomoći u smanjenju učestalosti i jačine valunga i noćnog znojenja kod žena u menopauzi te smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti u postmenopauzi.

Studija iz 2010. godine pokazala je da crveni ginseng također može pogodovati ženama sa smanjenim libidom jer podiže seksualno uzbuđenje žena.

Međutim, ginseng nije jeftin i budite oprezni ako uzimate lijekove za krvni tlak, dijabetes i razrjeđivanje krvi jer može doći do opasne interakcije.

Čaj od kadulje

Kadulja je puna antioksidativnih spojeva i smatra se da je čaj koristan za određena zdravstvena stanja povezana s menopauzom, od gubitka težine do zdravlja kose.

Postoje neki dokazi da kadulja može biti korisna za smanjenje valunga i noćnog znojenja povezanih s menopauzom. Kadulja oponaša učinak estrogena u tijelu, no ne djeluje na svima. Ako patite od crvenila, možete popiti šalicu ili dvije čaja od kadulje dnevno.

Pijuckanje čaja od kadulje može vam poboljšati cjelokupno zdravlje, održavajući vas hidratiziranima i povećavajući unos antioksidansa. Pazite da ne pijete prekomjerne količine zbog sadržaja tujona (i kamfora). Dok se kadulja općenito smatra sigurnom kada se koristi u količinama koje se nalaze u receptima, sadrži tujon i kamfor, eterična ulja koja mogu biti štetna ako se uzimaju u velikim količinama. Preliminarna studija objavljena u Chemical Central Journal sugerira da se dnevno može konzumirati tri do šest šalica čaja od kadulje bez prelaženja toksikoloških pragova.

Čaj od koprive

Kopriva je moćna biljka i korisna je jer je prirodni antihistaminik. Stoga može biti učinkovit za one koji pate od svrbeža i osjetljive kože, ili ako imate vas muče upale i bolovi u zglobovima.

Također je izvrstan čistač krvi, pa je savršen čaj ako ste možda pretjerali s hranom i pićem. Ako su vam grudi osjetljive u određeno doba mjeseca, može vam pomoći u olakšavanju boli. Čaj od koprive preporuča se i za sezonske alergije poput peludne groznice.

Čaj od kamilice

Čaj od kamilice blag je i umirujući. Može vam pomoći tijekom besanih noći u menopauzi. Također smiruje želudac i dobar je za probavu nakon obroka. Popijte ga u slučaju mučnine, bolova u želucu ili menstrualnih bolova.

Čaj od mente

Kako se brojne žene bore sa želučanim tegobama u menopauzi, onda je čaj od metvice savršen lijek. Izvrstan je za ublažavanje nadutosti i grčenja mišića. Također je dobar za mučninu ako ne povraćate.

Pijuckanje hladnog čaja od mente također može pomoći u ublažavanju valunga u menopauzi.

Čaj od crne kohoši

Korijen crnog kohoša koristi se kao alternativa hormonskoj nadomjesnoj terapiji. Utvrđeno je da smanjuje suhoću rodnice i valunge kod žena u menopauzi. Istraživanja su pokazala da je najučinkovitiji za žene u perimenopauzi.

Uglavnom se uzima kao ekstrakt u čaju, a može se uzimati i u obliku tableta. Također može ublažiti lupanje srca, tinitus, poremećaje spavanja i razdražljivost.

Žene koje imaju problem s tlakom ili jetrom ne bi trebale uzimati crni kohoš, a prije konzumacije posavjetuje se s liječnikom.