Čajevi opuštaju, ubrzavaju proces oporavka od bolesti i daju energiju. Međutim, postoji i još jedan bonus - neke vrste čajeva mogu vam pomoći da dobijete blistav ten. Theresa Krier, osnivačica brenda Big T NYC, tvrdi kako je čaj superzvijezda u svijetu prirodne njege kože.

'Prepun je vitamina, aminokiselina i katehina koji djeluju holistički na usporavanje starenja, stimulaciju proizvodnje kolagena i održavanje zdravih stanica kože. Bori se i protiv dehidracije, glavnog krivca umorne kože', objasnila je za Well and Good. Dodavanje pravih vrsta čaja u vašu beauty rutinu može učiniti čuda za vašu kožu. Sve što konzumirate naposljetku se manifestira na vašoj koži. Unosite antioksidanse, nešto čime su mnogi čajevi bogati.

'Čaj sadrži EGCG, vrstu antioksidansa koji je dobro poznat po jačanju metabolizma, ali je također izvrstan u borbi protiv slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenje kože i prerano starenje', objasnila je Krier. Slobodni radikali, koje u tijelo unose stresori iz okoliša, poput UV zraka i onečišćenja, uzrokuju nešto što se zove oksidativni stres, što na koži uzrokuje promjene u obliku bora, promjene boja i umornog izgleda. Antioksidansi uništavaju slobodne radikale prije nego što naprave ozbiljnu štetu.

Na ispijanje čaja gledajte kao na jednostavni i ukusni način unošenja hranjivih tvari i dodatnu hidrataciju. 'Jednako je dobro kao ispijanje čaše vode, ali dobivate dodatnu korist od svih vrsta antioksidansa i sjajnih okusa', dodala je Krier.

Čaj protiv starenja: rooibos (crveni grm)

Rooibos je zapravo značajan igrač u borbi protiv starenja. 'Visoka razina antioksidansa, cinka i alfa-hidroksi kiselina daju mu sposobnost da spriječi i preokrene gubitak masnoće ispod kože', kaže Krier i dodaje da su učinci potvrđeni u novoj studiji. Arsenal antioksidansa uključuje nothofagin, aspalatin i superoksid dismutazu, enzime koji pružaju učinkovitu zaštitu od štetnih slobodnih radikala.

'Rooibos čaj također je bogat cinkom, koji može pomoći u popravljanju hormonalne neravnoteže koja izaziva akne', kaže Krier. 

Čaj za pomlađivanje: bijeli čaj

Bijeli čaj je zapravo najčišći od svih čajeva. 'Općenito, bijeli čaj se smatra rjeđim od drugih čajeva jer s biljke skidate najmlađe listove. Zbog ove čistoće, sadrži najvišu razinu antioksidansa od svih čajeva', objasnila je Krier. Osim toga ima snažnu moć pomlađivanja kože. Može pomoći u usporavanju procesa starenja kože i spriječiti razgradnju kolagena i elastina.

Čaj za smanjenje upale: zeleni čaj

Iako zeleni čaj dolazi od iste biljke kao i bijeli, ima poneke razlike koje utječu na sjaj kože. 'Zeleni čaj smanjuje upalu, održava zdrave stanice kože i može pomoći pri zaštiti od oštećenja od sunca uzrokovanih UV zračenjem', kaže Krier. Za sve je zaslužan iznimno potentni antioksidans ECGC koji reaktivira umiruće stanice kože.

Čaj protiv hormonalnih akni: menta

Ako vam često izbijaju hormonalne akne, posegnite za čajem od mente. 'Metvica ima antiandrogeni učinak koji može pomoći u poboljšanju hormonske neravnoteže i spriječiti proizvodnju viška sebuma na koži. Također sadrži fenolne kiseline i flavonoide, dva oblika antioksidansa koji pomažu spriječiti oksidativna oštećenja', tvrdi Krier.

Čaj od mente štiti kožu od slobodnih radikala, koji uzrokuju akne i niz drugih problema. Izvrstan je i za masnu kožu jer može pomoći usporiti proizvodnju sebuma, kao i podržati staničnu obnovu, što znači da će pomoći zdravim stanicama kože da se pomaknu na površinu pa će ten izgledati bolje i uravnoteženije.

Čaj protiv ekcema: kamilica

'Kamilica ima antispazmodične, anksiolitičke, antibakterijske i antimutagene učinke. Aktivni sastojci uključuju protuupalne flavonoide i kumarin, koji pomažu spriječiti i smanjiti upalne akne', objasnila je Krier. Ova vrsta čaja može pomoći kod svih vrsta upalnih problema s kožom, uključujući akne i ekcem. Osim toga, ublažava stres, što pomaže koži da prirodno zacijeli. Drugim riječima, može smiriti vašu kožu na isti način na koji smiruje vaš um.

Čaj za prirodni sjaj: hibiskus

Crveni cvjetni čaj bogat je vitaminima koji mogu pomoći u postizanju sjaja lica. 'Hibiskus je vrlo bogat vitaminom C i dobar je izvor vitamina A, B1, B2, cinka i željeza. Sadrži i prirodne alfa hidroksi kiseline i omega-3 masne kiseline, koje su neophodne za održavanje zdrave kože, kose i noktiju', zaključila je Krier.