Kosa - pokazatelj zdravlja i vitalnosti

Tražeći vrhunske prirodne pripravke i savjete za njegu kose, brzo smo shvatili da se oni kriju u Indiji. Indijke svoju dugu, gustu i sjajnu kosu ponosno ističu, ali ajurvedski recepti pomoću kojih postižu tu ljepotu često ostaju tajni. Neke od njih, nasreću, otkrila je i prikupila ajurvedska terapeutkinja Tanja Kraljić Strgačić. Nakon studija na California College of Ayurveda u SAD-u, Tanja se vratila u Zagreb, gdje održava radionice izrade prirodne kozmetike i odaje recepture ajurvedskih pripravaka za njegu kose.

Kosa je, prema ajurvedi, pokazatelj cjelokupnog zdravlja i vitalnosti pa su problemi s kosom pokazatelji neravnoteže „ispod površine“, tj. problema u organizmu. Prehrana i njega kose u skladu s urođenim konstitucijskim i energetskim tipom osobe, odnosno došom kojoj pripadate, riješit će probleme s kojima se susrećete. Ne samo da će vaša kosa zablistati nego ćete se i bolje osjećati. Prvo utvrdite koja je vaša dominantna doša.

Vata, pitta, kapha, koji ste tip?

Vata doša

Kosa osoba koje pripadaju vata tipu konstitucije (sitne građe, mršavi i fizički slabiji) može biti tanka ili gruba na dodir, lako se mrsi i najčešće je suha i bez sjaja te je sklona prhuti i ispucanim vrhovima.

Prema ajurvedskoj tradiciji, osobe s dominantnom vata došom svojoj kosi trebaju vratiti izgubljenu vlagu, a to je najlakše postići pomoću blagotvornih ajurvedskih ulja. „Indijke vata tipa jednom tjedno prije pranja kose masiraju vlasište brahmi ili bhringaraj uljem te ga ostavljaju da djeluje oko sat vremena“, otkriva terapeutkinja Tanja.

Kako ova ulja u nas nisu lako dostupna, dobro je znati da blagotvoran utjecaj imaju i maslinovo, kokosovo i bademovo ulje. „Za dodatni učinak, u bilo koje od ovih ulja dodajte 2 - 3 kapi biljnog glicerola ili jednu žličicu praha neema ili amle ako je uspijete nabaviti. Dodatno će nahraniti suhu kosu, a beživotnim vlasima vratiti sjaj. Ujedno će usporiti nastanak sijedih vlasi, ukloniti prhut te ublažiti ispadanje kose“, objašnjava terapeutkinja.

Osim tjedne uljne masaže vlasišta, Tanja predlaže da pola sata prije svakog pranja kosu namočite kokosovim mlijekom jer izvrsno hrani vlasište. Nikako ne biste smjeli prati kosu svaki dan. Ako vam je kosa suha i beživotna, svom kupovnom šamponu možete dodati jedan bjelanjak koji će, zahvaljujući vitaminima i mineralima, kosi vratiti sjaj i živost. Suhoj ćete kosi vratiti podatnost ako smanjite konzumiranje kofeina, bijelog šećera, industrijski procesuirane hrane te sirovih obroka i hladnih napitaka koji ne odgovaraju vata doši. Obogatite svoj jelovnik cjelovitom hranom, posebno žitaricama.

Pitta doša

Osobe s dominantnom pitta došom (odlikuje ih dobar apetit, brz metabolizam, dobra fizička snaga i izdržljivost) najčešće imaju tanku i svilenkastu, meku kosu, ali se često suočavaju s preuranjenom pojavom sijedih vlasi i prorjeđivanjem kose.

Naime, pitta doša temelji se na elementu vatre, te je to razlog preuranjenog „izgaranja“ kose. Ovakav tip kose ima tendenciju mašćenja, posebno za vrućih dana. Tradicionalni ajurvedski pripravci za njegu kose pitta tipa uključuju ulje bhringaraja i ogrozda (amle) jer preveniraju i usporavaju nastanak sijedih vlasi. I za ovu vrstu kose preporučuje se biljka amla pomiješana s malo maslinova ulja u pastu. Kako ju je teško nabaviti, Tanja za prevenciju sijedih vlasi nudi recept sa sastojcima koje svi imamo u kući. „Pomiješajte jednu čajnu žličicu crnog papra u prahu ili sok jednog limuna (ovisno o boji vaše kose) s jednim decilitrom jogurta sobne temperature. Umasirajte u vlasište i ostavite da djeluje oko 20 minuta“, sugerira Tanja predlažući da ovu masku koriste jednom tjedno.

Ako je vaša kosa sklona prhuti, napravite pripravak kojim ćete ukloniti neugodne bijele pahuljice ako ga budete koristili 2 - 3 puta tjedno. „Masirajte vlasište i kosu 10 minuta smjesom od soka jednog limuna i tri žlice kokosova ulja. Mješavinu ostavite na kosi najmanje jedan sat pa kosu operite šamponom. Limunov sok je snažan antiseptik koji ubija bakterije i gljivice, uzročnike prhuti, a ujedno balansira pH vlasišta, a kokosovo ulje dubinski hrani vlasište i daje mu prijeko potrebnu masnoću.“

Osobe s dominantnom pitta došom poteškoće s kosom mogu regulirati i prehranom. Jako začinjena, kisela (citrusi, ocat, kiselo mlijeko), pržena i fermentirana hrana, ali i alkohol, mogu štetiti takvoj kosi. Prema ajurvedskoj tradiciji, preuranjen nastanak sijedih vlasi u osoba kod kojih prevladava ova doša ublažit će zeleno lisnato povrće i sočno voće koje hladi organizam poput lubenice i krušaka.

Žena mokra kosa
Profimedia Žena mokra kosa
Kapha doša

Osobe dominantne kapha doše blagoslovljeni su gustom, bujnom, sjajnom i valovitom kosom koja može varirati od umjereno do jako masne.  
Kosa pripadnika ove doše obično ne sijedi rano i ostaje gusta gotovo cijeli život. Ovakva kosa ne zahtijeva previše pažnje da bi izgledala zdravo i blistavo. Može se jedino prebrzo mastiti pa se mora često prati. U tom je slučaju potrebno harmonizirati kapha došu prehranom i pokojim pripravkom za njegu.

„Nakon pranja na kosu nanesite mješavinu od tri žlice limunova soka ili jabučnog octa i jednu šalicu tople vode. Ostavite da stoji pet minuta pa isperite mlakom vodom. Ili, ako vam je jednostavnije, 4 - 5 kapi limunova soka i 4 - 5 kapi jabučnog octa dodajte u malo šampona prije pranja“, predlaže Tanja objašnjavajući da limunov sok i jabučni ocat upijaju masnoće iz vlasišta, a istodobno ublažavaju simptome prhuti te uklanjaju ostatke šampona i kemijskih supstanci kupovnih preparata.

Ovaj recept idealan je za plavu kosu jer će limunov sok i jabučni ocat blago posvijetliti kosu. Ako ne želite posvijetliti svoju tamniju kosu, iskušajte sljedeći pripravak: „Pregršt svježih listova bosiljka ili metvice prelijte s pet decilitara proključale vode i ostavite stajati 15 - 20 minuta. Otopinom isperite opranu kosu i tako je, bez ispiranja osušite.

Iako nije u skladu s receptima naših baka, Tanja savjetuje da prilikom pranja izrazito masne kose u šampon dodate žumanjak: „Perite kosu mješavinom žumanjka i šampona da biste joj vratili volumen i lepršavost. Za ispiranje koristite hladniju vodu jer ćete vrućom vodom vrlo teško isprati jaje.“

Kapha tipovi su po prirodi usporeniji pa im se savjetuje da svoj život „začine“ prehranom. Začini poput češnjaka, čilija, luka ili drugih aromatičnih dodataka pomoći će im u održavanju zdravlja tijela i kose. Također, trebali bi izbjegavati namirnice koje su slatke, pretjerano slane, masne ili pržene te mliječne proizvode.