Proljeće nas uvijek zaskoči
Sirovojedstvo se često gleda kao samo to – prakticiranje prehrane sirovim namirnicama. No uvijek naglašavam, jer sam se i sama u to uvjerila, da je to mnogo širi pojam. Doista, prihvaćanjem principa da je važno unositi u sebe tvari koje su što prirodnije polako mi se počela stvarati šira svijest o tome što biram kao odjeću, obuću, kakvu kozmetiku upotrebljavam, kakva sredstva za čišćenje… Jednako tako, više mi nije potrebno da me itko podsjeća kada je vrijeme da se posvetim čišćenju sebe – bilo u duhovnom, emocionalnom ili fizičkom smislu. Moje tijelo to samo traži.
Proljeće kao takvo uvijek nas nekako zaskoči. Svi znamo da će i ove godine stići, radujemo se buđenju prirode, planiramo više aktivnosti na otvorenome, a ženski dio populacije počinje odlučnije i smjelije posezati za detoksikacijskim programima. Osobno sam mišljenja da nekakav datum ili razdoblje ne bi trebali označiti kad je vrijeme da se počnemo više posvećivati sebi. Mislim da je nužno stvoriti mentalno stajalište da je briga o sebi nešto što se proteže tijekom cijele godine, cijelog života. Naime, upravo ti mali redoviti rituali imaju blagotvorniji učinak nego iznenadni šok-tretmani kojima smo se skloni podvrgnuti kad zaključimo da je vrijeme da se pozabavimo sobom.
Detoks preko kože
Jutarnja čaša svježe iscijeđenog soka od limuna s medom i cimetom umjesto kave, svakodnevni boravak na svježem zraku, pa makar i nakratko, lagana masaža lica dok ga mažem hidratantnom emulzijom, sve su to sitnice koje pridonose tome da se svakoga dana osjećam dobro u svojoj koži. I još nešto – suho četkanje.
Moramo biti svjesni da je, kada govorimo o detoksikaciji, koža najveći organ. Preko nje doživljavamo svijet – toplinu, mekoću, podatnost, čvrstoću – no kožom komuniciramo sa svijetom i na puno suptilnijoj razini. Naime, preko kože djelomično reguliramo temperaturu tijela, što se najviše očituje kad nam je vruće.
Tada znojenjem izbacujemo veliku količinu toksina i na taj način pomažemo čišćenje cijelog organizma. No i koža sama po sebi treba čišćenje. Stoga, zašto čekati određeni datum da bismo svojoj koži olakšali suživot s nama? Pa zar nas koža ne štiti cijele godine? Nemojte oklijevati, nego svojoj koži darujte pozornost već danas.
Ja se o koži cijelog tijela brinem svakog dana čim ustanem. Kad sam počela upoznavati sirovojedstvo, upoznala sam tehniku o kojoj sam postala ovisna – na dobar način. Riječ je o četkanju kože na suho.
Svi smo mi već odavno upoznati s raznoraznim spužvama, četkama i ostalim takvim pomagalima koja nam pomažu bolje oprati kožu, ali, vjerujte mi, suho četkanje kože unosi sasvim novu dimenziju u njezinu njegu. Za takvo četkanje potrebna je posebna četka, ne toliko posebna u smislu da se teško može nabaviti, nego posebna u smislu da je nikada ne namačete, odnosno kratko se namače tek radi održavanja higijene same četke.
Prvu četku kojom sam se koristila za suho četkanje dobila sam iz Sjedinjenih Država i bila je potpuno biljnog podrijetla. Prvi susret s tom četkom je bio, hm, iznenađenje. Dakle, prvi put kad sam upotrijebila svoju četku za suho četkanje pomislila sam da je pregruba da bih se njome koristila svaki dan. Ali odlučila sam pokušati uvesti ritual koji se sastojao od četkanja tijela svakog jutra nakon pranja zubi barem tjedan dana.
Već drugo jutro četkanje mi je iznimno prijalo. Trebam li reći da sam već trećeg jutra postala ovisna o ovoj tehnici? Razlog zbog kojeg ovo i vama govorim jest da, ako odlučite pokušati suho četkanje tijela, ustrajete barem tjedan dana. Iako će vam se u početku činiti možda i pregrubo, vjerujte, nakon nekog vremena počet ćete razmišljati o malo čvršćoj četki.
Suho četkanje vrlo je učinkovito u odstranjivanju suhih, mrtvih stanica kože, što znači da koža može zasjati punim sjajem, a budući da potpomaže i kolanje limfe, suho četkanje tijela izvrstan je saveznik u borbi protiv celulita. Osim toga, nakon dobrog jutarnjeg četkanja nesumnjivo nam treba manje kave ili drugih sredstava za razbuđivanje! Proces četkanja je sam po sebi vrlo jednostavan, a obavlja se na suhom tijelu prije tuširanja/kupanja, od periferije prema srcu. Nema varanja – dobro iščetkati treba doista cijelo tijelo. Zato kad budete nabavljali četku odaberite onu koja ima i držak, tako da možete što lakše iščetkati leđa.
Kakva četka?
U mojoj kupaonici danas stanuju dvije četke. Ona prva, američka, koja je nakon pune tri godine požrtvovnog rada ušla pod tuš kao eksperiment. Tako sam uspjela doznati da doista četku ne treba močiti ako je želite upotrebljavati za suho četkanje. Moja druga četka je nabavljena u Hrvatskoj. Nije u potpunosti od biljnih materijala, ali je zato od sasvim prirodnih materijala i puno je čvršća od one prve. To je jedna od svari u kojima nema kompromisa pri kupnji četke.
Želim vam sretno četkanje svakoga dana i nemojte se iznenaditi ako za kratko vrijeme poželite mnogo čvršću četku od one s kojom ste počeli.
Savjet:
Pri kupnji četke pazite da bude od potpuno prirodnih materijala jer će takva četka dugo trajati i neće izazivati oštećenja kože koja su moguća kod četki od sintetičkih materijala.