1. Svjesno jedenje počinje planiranjem. Razmislite što ćete jesti tijekom dana pa pažljivo i svjesno odaberite namirnice – svaki korak je prilika da budete prisutni. U ovom se trenutku možete i pitati zašto želite jesti kako biste naučili razlikovati stvarnu (fizičku) glad od emocionalnih okidača.

2. Postavljanje namjere. Hranu obično povezujemo s hranjivošću i kalorijama, zaboravljajući energiju koju joj prenosimo dok kuhamo. Bez obzira na to koliko vam je kaotičan dan, odlučite da ćete s ljubavlju, pažnjom i mirom spraviti obrok. Primjerice, vaša namjera može biti da s obitelji provede kvalitetno zajedničko vrijeme za stolom uz hranu koja je za njih pripremljena s ljubavlju.

3. Zahvalnost na hrani. Dio svjesnog kuhanja uključuje i osjećaj zahvalnosti prema zdravoj i kvalitetnoj hrani koju imate na raspolaganju i koju si možete priuštiti. Dok gulite, sjeckate i pripremate, razmišljajte: odakle su došle te namirnice, koliki su put prešle do vašeg stola, koji se nutritivni sastojci nalaze u njima...

4. Fokusiranost na trenutak. Kuhanje uz glazbu ili neku TV emisiju može biti zabavno, ali to su distrakcije koje vas odvlače od iskustva pomnosti. Stoga, isključite sve aparate oko sebe i u tišini osluškujte zvukove koji nastaju prilikom kuhanja, primjećujte boje i arome namirnica, mijenjanje njihovih tekstura... Pokušajte biti fokusirani na sam trenutak, kao da je to jedina stvar koju ćete ikad morati napraviti.

5. Uživajte u jedenju. Umjesto da obrok bude samo još jedna obaveza koju jedva čekate prekrižiti na podužoj listi zadataka i nastaviti dalje, dajte svom umu i tijelu stanku koja im je potrebna. Sjednite za stol i uživajte u jelu bez ikakvih distrakcija. Tako ćete postati opušteniji i više fokusirani na sam čin jedenja i uživanja u hrani.

6. Usporite i žvačite. Što god jedete, zastanite na trenutak i uživajte u svakom zalogaju. Usporite, dobro sažvačite svaki zalogaj jer probava počinje u ustima. Kratke pauze između zalogaja i žvakanja hrane pomoći će vam da punije osjetite okuse, hranu ćete temeljitije probaviti i lakše ćete primijetiti da ste se zasitili – prije nego što se prejedete jer mozgu treba neko vrijeme da registrira čin hranjenja kako bi poslao signal tijelu da je sito.