Djeca s neizmjernim užitkom gacaju po blatu i igraju se njime oblikujući ručicama „kolače“, a odrasli ga zaobilaze u širokom luku. No na određenim područjima blato se doživljava kao dar majke prirode, kao blagotvorno sredstvo koje se već stoljećima upotrebljava u liječenju i ritualima njege. Još se od antičkog doba ljudi u njemu kupaju ili se mažu i masiraju tim tamnim, gustim muljem kako bi ublažili bolove i zaliječili različite tegobe, od kožnih bolesti do artritisa i steriliteta.
Iako je na svijetu najpoznatije ljekovito blato koje okružuje Mrtvo more, koje je navodno upotrebljavala Kleopatra i Kraljica od Sabe, ne moramo daleko putovati da bismo uživali u blagotvornoj blatnoj smjesi jer naša se zemlja može pohvaliti nekim od najboljih peloida u Europi.
Jadranska obala i otoci obiluju nalazištima morskog blata koje se uglavnom upotrebljava u ljetnim mjesecima na otvorenom, a oko nekoliko odličnih izvora ljekovitog blata niknule su toplice pa u njegovim koristima možemo uživati i tijekom cijele godine. No što ljekovito blato razlikuje od onog „običnog“?
Peloidi ili ljekovita blata obiluju moćnim tvarima koje su se taložile tisućama godina, a ovisno o nalazištu, imaju različita svojstva i djelovanje. Mineralni sastav blata, jednako kao i njegova boja i miris, variraju jer ovise o vrsti stijenja i procesu nastanka te o izvoru vode. Osim toga, uvelike utječu i flora i fauna, organski mikroskopski ostaci koji su polaganim raspadanjem tijekom stoljeća obogaćivali blato tvarima dajući mu ljekovita svojstva. Prema lokaciji i sastavu blata, može se izdvojiti više vrsta pa tako, primjerice, postoji termalno blato, fango ili blato vulkanskog podrijetla, treset, tj. blato močvarnog podrijetla, morsko blato i dr.
U pravilu, sve vrste blata obiluju mineralima, kalcijem, željezom, magnezijem, fosforom, kalijem, silicijem, natrijem, sumporom, kao i nekim elementima u tragovima, poput kobalta, bakra, mangana, selena i cinka. Takve koncentrirane doze korisnih tvari koža lako apsorbira, a blato istodobno opušta mišiće, poboljšava cirkulaciju, izvlači nataložene toksine, povećava elastičnost vezivnog tkiva, smanjuje otekline i bolove te pospješuje zacjeljivanje nakon operativnih zahvata ili ozljeda zglobova i kostiju. Osim poboljšanja brojnih zdravstvenih stanja, peloidi imaju i blagotvoran učinak na ljepotu jer dubinski čiste i revitaliziraju kožu i kosu.
Iako je ljekovito blato sastojak brojnih kozmetičkih proizvoda, najbolje ga je iskusiti na samom izvoru, tj. u lječilištima i toplicama. Među četiri najljekovitija u ovom dijelu Europe svrstava se tuheljsko blato, koje sazrijeva prirodnim putem na dnu izvora termalne vode. To termalno mineralno blato ponajviše se upotrebljava za masažu i obloge, a sadrži silicij, aluminij, željezo, magnezij, kalij, natrij, sumpor i druge korisne tvari.
Tretmani za regeneraciju
„Zbog njegovih iscjeljujućih moći ponajviše dolaze osobe starije životne dobi kako bi im se djelovanjem blata uklonile smetnje i simptomi reume, išijasa, artritisa i gihta te za brže zalječenje nakon ozljeda ili operativnih zahvata“, navodi Tihana Radišić, voditeljica tuheljskog wellness centra SPAeVita.
Oni, pak, koji srećom nemaju nikakve zdravstvene tegobe, na tretmane toplim tuheljskim blatom mogu otići radi regeneracije kože i kose te uklanjanja celulita. Stoga, nađete li se u Termama Tuhelj, svakako iskušajte opuštajuću masažu cijelog tijela zagrijanim blatom nakon koje će koža biti meka poput baršuna, tretman za kosu koji čisti poput pilinga te sprečava nastanak peruti, oživljava, jača i štiti vlasi ili pak saunu u kojoj se djelovanje parne kupelji pospješuje mazanjem tijela ljekovitim blatom.
Termalno se blato uspješno primjenjuje i u liječenju neplodnosti te ženskih bolesti, po čemu su još od 60-ih godina prošloga stoljeća poznate Daruvarske toplice. Zahvaljujući termo-mineralnoj vodi i modrosivom blatu vulkanskog podrijetla, bogatom mineralima i glinom, u kombinaciji s fizikalnim postupcima, njihov program Radost života za liječenje neplodnosti, za što preporučuju 21-dnevnu terapiju, umiruje upalne procese, uspostavlja pravilnu hormonalnu funkciju i redovitost menstruacije, poboljšava prohodnost jajovoda te funkcioniranje jajnika i maternice.
Bolje funkcioniranje ženskih organa
„Često nas posjećuju žene poslije neuspješnih umjetnih oplodnja. Nakon samo desetak dana blatnih i termalnih tretmana lakše začnu također medicinski potpomognutom oplodnjom“, kaže Nina Šangut, glavna fizioterapeutkinja u Daruvarskim toplicama. Rezultate liječenja neplodnosti blatnim terapijama potvrdilo je njemačko istraživanje prema kojem je od 30 do 50 posto žena koje su patile od neplodnosti zatrudnjelo nakon trotjedne balneoterapije.
Jedinstveni mulj Jadrana
U liječenju steriliteta može pomoći i posve drukčija vrsta blata u kojoj možete uživati u mirnoj uvali Kale na Korčuli. Zahvaljujući geografskom položaju i dubini tog velolučkog zaljeva, ondje se nalazi liman, rahlo morsko podvodno blato koje nastaje tijekom tisuća godina u mirnim, plitkim morskim uvalama u koje utječe potok, taloženjem i zamuljivanjem tvari koje donose slatka i morska voda.
Ta kombinacija ljekovitog mulja i izvora vode, obogaćene plemenitim plinom radonom, jedinstvena je na Jadranu. Još su se prije više od 100 godina kupači obilato mazali tim crnim muljem i tako se sunčali, nakon čega su opazili da kronične reumatske smetnje postaju sve manje ili potpuno nestaju pa je u ovoj uvali iz godine u godinu sve više kupača koji se žele riješiti zdravstvenih tegoba.
„Znanstvena analiza našega morskog limana pokazala je da je riječ o kvalitetnom termo-mineralnom peloidu, što u liječenju omogućuje njegovo odlično toplinsko, kemijsko, mehaničko i hormonalno djelovanje“, navodi dr. Mada Visković Penić, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije u korčulanskoj specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Kalos. Ističe odlične rezultate u liječenju i rehabilitaciji kod kroničnih upalnih i degenerativnih reumatskih bolesti, posttraumatskih oštećenja i oštećenja lokomotornog sustava, kroničnih upala jajnika i jajovoda, steriliteta i drugih ženskih tegoba, ali i psorijaze i ekcema.
Kod većine navedenih stanja upotrebljavaju se topli blatni oblozi koji se polažu na pojedine dijelove tijela ili se blatom premazuje cijelo tijelo. „Blato se nanosi direktno na kožu nakon što je prošlo mehaničku i termičku obradu te je zagrijano na 40 °C. Oblog debljine do 3 cm nanosi se na bolna mjesta koja se potom pokriju tkaninom, a zatim gumenom kompresom te se ostavi da djeluje od 20 do 30 minuta, ovisno o indikaciji“, objašnjava dr. Visković Penić, dodajući kako se nakon završetka postupka blato skida i baca, a pacijent se tušira termalnom vodom. Takvi se tretmani uglavnom provode svaki drugi dan naizmjence s korištenjem bazena ili kade s termalnom vodom.
Preporođena koža
„Na organizam ljekovito blato djeluje svojom povišenom temperaturom kao nespecifično podražajno sredstvo koje potiče različite blagotvorne reakcije, poboljšanje cirkulacije, ubrzanje resorpcije štetnih tvari i podizanje općeg obrambenog sustava“, objašnjava Nina Šangut, glavna fizioterapeutkinja u Daruvarskim toplicama.
Tretman blatnim oblozima ugodan je i relaksira, a koža trenutačno postaje zaglađenija. U slučajevima kroničnih tegoba i bolova potrebne su višetjedne terapije, koje uz obloge i masaže često uključuju i blatne kupke. Po njima su glasovite i jedne od najstarijih toplica u Europi, one u češkom gradu Karlovy Vary, gdje su još u 14. stoljeću otkriveni bogati termalni mineralni izvori i peloid od gline i treseta.
Stručnjaci navode kako redovito kupanje u blatu pomlađuje kožu, poboljšava ten, uklanja mrlje i nepravilnosti na koži te pomaže kod akni, psorijaze, rozaceje, urtikarije, vitiliga, seboreičnog dermatitisa i drugih kožnih problema jer pomaže u održavanju vlažnosti, djeluje protuupalno i antibakterijski te uravnotežuje prirodni pH kože i lučenje sebuma. Osim toga, nekoliko je zasebno provedenih talijanskih istraživanja potvrdilo da blatne kupke ublažavaju simptome fibromialgije te da ublažavaju, uklanjanju ili sprečavaju simptome osteoartritisa koljena, pa čak i da pomažu kod plućnih bolesti, kao što je kronična opstruktivna plućna bolest.
Više snage, manje bolova
Zdravstvene dobrobiti peloida potvrdile su i brojne izraelske studije o blatu iz Mrtvoga mora koje spada u posebnu kategoriju zbog izrazito visoke koncentracije soli i minerala, posebice magnezija, kalija i kalcija. Tijekom brojnih istraživanja stariji su ispitanici, koji su primjenjivali svakodnevne kupke ili obloge za liječenje kroničnih bolova, osim smanjenja primarnih tegoba, primijetili i da imaju više snage, da se ujutro osjećaju manje ukočeno, da lakše hodaju te da su im zglobovi manje natečeni i bolni.
Stoga ne čudi da već desetljećima ondje cvate zdravstveni turizam koji je 80-ih godina prošlog stoljeća iskoristila izraelska tvrtka Ahava da ga promovira u kozmetičke svrhe. Taj poznati kozmetički brend svjetski je uspjeh izgradio prodajući turistima diljem Izraela u bočice upakirano blato iz Mrtvoga mora, a koliko su svi željeli iskusiti njegove dobrobiti i ponijeti ga doma govori podatak da je kompanija već u prvoj godini osnutka zaradila milijun dolara.
Igre u blatu
Iako peloidna terapija pomaže kod mnogih kroničnih bolesti, trebaju je izbjegavati osobe sa srčanim i krvožilnim problemima, one s viskom ili niskim krvnim tlakom, akutnim zaraznim bolestima, malignim tumorima, trombozom te trudnice. Svima ostalima taj je spoj zemlje i vode blagotvoran za zdravlje i ljepotu. Čak i ono dječje igranje u „običnom“ blatu donosi koristi: istraživanje američke biologinje Dorothy Matthews potvrdilo je prijašnje nalaze njezinih kolega da Mycobacterium vaccae, bakterija koja se nalazi u zemlji, a koju dok boravimo u prirodi lako možemo udahnuti, pokreće lučenje serotonina.
Dorothy Matthews ustanovila je da ona kod djece ne samo smanjuje anksioznost nego i poboljšava sposobnost usvajanja novog znanja. Stoga, dopustite djeci da se igraju blatom – a i sami im se pridružite ako vam nije dostupan neki od izvora peloida.