U Dubokom PEATU praktičar počinje rad s klijentom razgovorom o problemu. U razgovoru se klijentov problem definira kroz osjećaj, doživljaj (primjerice: Nezadovoljan sam i tjeskoban u odnosu sa suprugom), a ne kao objektivan problem (Imam loš partnerski odnos). Ti su osjećaji polazišna točka za proces.
Tada dodirivanjem određenih akupunkturnih točaka, uz istodobnu dramatizaciju doživljaja (klijenta se potiče da što jače osjeti ono što mu se u tom trenutku javlja), slijedimo liniju sadržaja koji se kod klijenta izmjenjuju (osjećaji, misli, slike, tjelesni osjeti...) sve dok se ne dođe do najdubljeg uzroka problema, odnosno dok se ne iskristaliziraju polariteti.
Tada se oni integriraju i primjenjuju se pitanja za stabilizaciju, kojima se provjerava kako se klijent osjeća u odnosu na problem zbog kojeg je došao. Proces je kratak, traje od 15 minuta do pola sata, procesor vodi klijenta brzo da bi se izbjeglo upletanje uma i vrlo se brzo u procesu primjećuje promjena negativnih sadržaja od kojih je klijent krenuo. „Na nižim razinama svijesti nema rješenja. Na višim nema problema“, kaže Slavinski.
Ono što je zanimljivo u Dubokom PEATU jest to da se na prvoj seansi odmah otkrivaju osobni kodovi. Prvi par polariteta koji „izađe“ su kodovi, od kojeg god problema krenemo. To je zato što im je energija najjača. Kad bismo polaritete zamislili kao knjigu s brojnim parovima stranica, osobni kodovi bili bi korice te knjige – najdeblji, najjači i obuhvaćaju sve što je unutra.