Japanski stilovi uređenja prostora uvijek su prava inspiracija kada poželimo da naš dom postane riznica mira, spokoja i ugode. Nadahnuće možemo pronaći u japanskim machiya kućama koje su krasile nekadašnju japansku prijestolnicu Kyoto sve do početka 20. stoljeća. Riječ je o tradicionalnim drvenim oazama usko poredanim jedne do druge u kojima su živjeli uglavnom obrtnici i trgovci.

Ovaj način stanovanja razvijao je osjećaj prisnosti i povezanosti među pojedincima koji su njegovali bliske odnose. Uglavnom su u blizini živjeli ljudi jednakih zanimanja pa je zajedništvo bilo još naglašenije. Ipak, krajem 2. svjetskog rata ovakav tip gradnje prestao je dobivati na važnosti, a machiya kuće zamijenili su moderni stambeni blokovi

Danas machiya kuće dobivaju sasvim novu dimenziju - obnavljaju se, transformiraju i prenamjenjuju u barove, knjižare ili postaju glavnim kulisama različitih umjetničkih postava. U svakom slučaju, njihova specifičnost ponovno plijeni pažnju i čini ih čak i važnim turističkim atrakcijama prilikom posjete Japana.

Evo u kojim karakteristika leži posebnost machiya stanovanja, a možemo ih preslikati i na uređenje našega doma i načina življenja.

1. Uzak ulaz s osjećajem prostornog prijelaza

Ulaz (genkan) u machiya je malen i uski, ali kuća se proteže duboko prema unutra i tako čini prostor većim nego što izgleda izvana. Ritual skidanja cipela u ovom uzdignutom ulazu stvara simboličan prijelaz iz javnog svijeta u intimni prostor doma pa se nikako ne preskače.

2. Elegancija starog drveta

Prirodno drvo i materijali korišteni u gradnji s vremenom postaju mekši i ugodniji na dodir. Drvo u machiya kućama stari s gracioznošću, razvijajući bogat miris i teksturu, čime stvara autentičan osjećaj povezanosti s prirodom.

3. Svjetlost kroz shoji pregrade

Shoji pregrade izrađene su od prozirnog papira i drvenih okvira, omogućuju difuzno svjetlo koje stvara meke sjene i čarobnu atmosferu. Ova vrsta rasvjete naglašava estetsku jednostavnost i smirenost prostora, osobito kroz detalje poput yukimi prozora za promatranje snijega.

4. Tokonoma niša za umjetnost i prirodu

Tokonoma je posebna niša u kojoj se izlažu sezonski cvjetni aranžmani ili umjetnički svitci. Ovaj kutak unutarnjeg prostora služi kao estetski centar za kontemplaciju i refleksiju, a ujedno povezuje stanovanje s promjenom godišnjih doba i ljepotom prirode.

5. Vrt kao skriveni zen prostor

U mnogim machiya kućama vrtovi su skriveni unutar kompleksa, čime ostaju nevidljivi prolaznicima. Ovi intimni prostori često uključuju elemente poput bambusa, mahovine, kamenih svjetiljki i malih vodopada. Zen trenutci, poput promatranja kiše kroz staklena vrata koja vode u vrt, omogućuju duboko opuštanje i refleksiju.