Drvo pod kojim je Buddha doživio prosvjetljenje

Kada bih nekome ispričala da sam bila u Sibiru u budističkom samostanu, ne bi mi vjerovao i pitao bi: "Zar u Sibiru postoji budizam? Kakav, onakav kao na Tibetu?" Da, postoji. Doduše, to je više budizam kao u Mongoliji, ali postoje neki hramovi u kojima žive i podučavaju isključivo tibetski lame. Naime, budizam je pronikao u Burjatiju u 17-18. stoljeću u vrijeme kada su tibetski lame preko Mongolije naseljavali Sibir. Do tada, religiozno vjerovanje kod Burjata bio je šamanizam. U Burjatiji sada ima dosta budističkih hramova (burjat. datsan) u kojima se većinom školuju lame iz tradicije žutih kapa (tibet. Gelug), no postoje teorije o ostacima prakticiranja tradicije crvenih kapa (tibet. Nyingma).

U glavnom gradu republike Burjatije, Ulan-Ude, postoji datsan u kojem živi lama Eshe Lodoy Rinpoche (“dragocjenost”) – inkarnacija Elo Tulku, koji pripada čistoj tibetskoj tradiciji, dok se izvan grada, u naselju Ivolga nalazi Ivolginski datsan koji je vrlo poznat zahvaljujući dvama izuzetnim fenomenima. Prvi od njih je originalno “drvo prosvjetljenja” (sanskr. bodhivŗkşa), preneseno iz Bodhgaye, pod kojim je Buddha dostigao prosvjetljenje, koje se čuva u staklenoj prostoriji u posebnim klimatskim uvjetima da mi moglo preživjeti zimske sibirske temperature koje u prosjeku iznose –30, a mogu ponekad dostići i –40 stupnjeva.

Rođena si pod sretnom zvijezdom

Sljedeći, vrlo zanimljiv fenomen ili bolje rečeno osoba, koja se također čuva u posebnim uvjetima, tj. u staklu, jest Hambo lama Itegilov. Legenda o tom lami seže od prije otprilike 90 godina. Naime, 75 godina prije prije nego što su ga iskopali 2002. godine, lama Itegilov je upozorio svoje učenike da će uskoro napustiti tijelo, te je od njih zatražio da ga nakon 75 godina iskopaju. Kad je prošlo navedeno vrijeme, lame su to učinili i uz zaprepaštenje i zanos vidjeli da njegovo tijelo uopće nije propalo, već kao da je ušlo u neki bezvremenski proces i ne podliježe raspadanju.

Znanstvenici su pokušavali proučiti uzorke kože, ali još uvijek nisu otkrili njegovu tajnu. U vrijeme posebnih praznika (burjat. huuraal), koji se održavaju jedanput mjesečno, održavaju se razna tradicionalna natjecanja u borbi, gađanja iz luka i strijele... a lame iz Ivolge pokazuju građanima relikvije Hambo lame Itegilova, koji mu se redovito dolaze pokloniti i dobiti od njega blagoslov. Nažalost, fotografiranje lame Itegilova je zabranjeno jer se on smatra relikvijom.

Mještani i budisti iz ostalih dijelova Ruske Federacije, kao što su republika Tuva i Kalmikija često dolaze ovdje na hodočašće, vjerujući da će tako brže dostići oslobođenje i ponosno govore: "Njega se ne dolazi vidjeti, njemu se dolazi pokloniti". Osobno sam ga vidjela desetak puta i nekoliko puta sam ga čak i dotaknula, što su mještani radosno odobravali: "Rođena si pod sretnom zvijezdom!"

Ratka Relić U Ruskoj republici Burjatiji nalazi Ivolginski datsan koji je vrlo poznat zahvaljujući dvama izuzetnim fenomenima. Prvi od njih je originalno “drvo prosvjetljenja” pod kojim je Buddha dostigao prosvjetljenje, a drugi relikvije Hambo lame Itegilova, lame čije je tijelo 75 godina nakon smrti nepromijenjeno i kojeg se ne dolazi vidjeti, nego mu se pokloniti i tražiti blagoslov