Johann Hari, autor knjige Stolen Focus, uspješnice New York Timesa za mbd izjavio je da živimo u krizi pažnje. Zasićeni ogromnom količinom informacija i novosti koje nam privlače pozornost, mnogi imaju problema s održavanjem koncentracije tijekom učenja, rada na poslu, ali i u obavljanju najjednostavnijih zadataka.

Ali Hari jest optimističan – vjeruje da postoji rješenje za ovaj problem: "Vaša pažnja se nije srušila - nju su vam ukrale neke vrlo velike i moćne sile", napominje. "I morat ćemo odgovoriti na dva načina: a jedan od načina je da se zaštitimo na individualnoj razini." U nastavku pročitajte njegova tri savjeta za poboljšanje koncentracije.

Spavajte više

Prema Hariju, prva stvar koja vam oduzima koncentraciju nije tehnologija (iako su uređaji možda na drugom mjestu) već nedostatak sna. Istraživanja su već odavno pokazala da postoji veza između sna i koncentracije – točnije da loš san ili nedostatak sna znatno utječu na kognitivne performanse.

"Kad spavate, vaš se mozak čisti sam", objašnjava Hari. "Kanali vaše cerebralne spinalne tekućine se otvaraju, vodenasta tekućina se ispire kroz njih, a sav 'izmet moždanih stanica' koji se nakupi tijekom dana, ispire se iz vašeg mozga, prolazi kroz vašu jetru i izlazi iz vašeg tijela." Drugim riječima: spavanje je doslovno obnavljajuće. “Ako ne spavate, taj proces obnavljanja se ne događa”, nastavlja. "Vaš je mozak doslovno začepljen otpadom, tako da ne možete razmišljati, niti obraćati pažnju." Uz to, ako imate nekoliko noći lošeg sna, "bit ćete mnogo ranjiviji na ove tehnologije koje su već osmišljene da hakiraju i napadnu našu pažnju", dodaje Hari.

Izbjegavajte multitasking

Pokazalo se da multitasking jednostavno ne funkcionira. Zapravo, neurolozi vjeruju da ono ometa zdravlje mozga. Prema Hariju, svaki put kada vam se pažnja prekine, potrebne su vam 23 minute da se vratite na prvotnu razinu fokusa. Isto tako, stalnim izmjenjivanjem fokusa: "činite više pogrešaka, manje pamtite ono što radite, i daleko ste manje kreativni", kaže Hari.

Hari upozorava da i najobičnija poruka na mobitelu vam može skrenuti pažnju. Zato pokušajte isključiti mobitel tijekom rada i odvojite posebno vrijeme na poslu za odgovaranje na mailove.

Postavite ograničenja na svojim uređajima

Slično, Hari također preporučuje skrivanje vaših uređaja ili postavljanje vremenskih ograničenja, pogotovo ako ne možete odoljeti iskušenju slanja teksta ili 'scrolanja' po društvenim mrežama. Danas postoje mnoge aplikacije pomoću kojih možete pratiti vaše vrijeme provedeno na uređajima i ograničiti pristup Internetu, društvenim mrežama itd.

Osim toga, možete probati trik da spremite mobilni uređaj daleko iz vašeg vidokruga – npr. kad morate nešto odraditi doma, jednostavno spremite mobitel u ladicu ili kutiju u nekoj drugoj prostoriji.