Često od prijateljica čujem 'ne mogu ga izbaciti iz sobe, tastatura mu je zalijepljena za prste, kažem joj da ide baciti smeće i rasprava o tome traje 10 minuta, tako je zalupila vratima da sam mislila da će otpasti'.
One je motivirana za učenje i školu, dok će on radije gledati rastavljanje motora dva sata na hladnoći nego učiti. Dvoje djece, isti odgoj, dva različita svijeta. Na kavi pričamo o svemu, pričamo i o djeci. Problemima s kojima se susreću kao roditelji i problemima koja djeca imaju. Ne slušaju, nisu u fokusu, nevažna im je škola jer 'što će im to u životu', nemotivirani su.
Kada malo bolje razmislim, i ja sam bila takva u jednom dijelu mladosti. Buntovna, nemirna i nemotivirana. Nisam živjela u okolnostima u kojima oni danas žive. Žive u vremenu restrikcija, pravila, velikih dnevnih promjena. Naizgled imaju sve, a što to zapravo imaju?
Mladi danas nemaju mogućnost stati i razmisliti. Osjetiti. Često su u virtualnom svijetu. Stalno su stimulirani. Dosada kao da je najveća kazna i kada dijete kaže roditelju da mu je dosadno roditelj često reagira tako da ide naći djetetu neku aktivnost. Mlade i djecu treba pustiti da im je dosadno. Dosada rađa kreativnost, razvija sposobnost traženja rješenja.
Ja nemam djecu i ja sam ona teta kojoj mogu doći i otvoriti srce, pitati za savjet, ja sam ona teta koja meditira. Tako da je i jedna od njih tražila da završi mindfulness tečaj jer je htjela naučiti kako zaustaviti svoje misli i pretjeranu reakciju (čitaj upravljati emocijama ). Željela je saznati kako usmjeriti pažnju na satu i prestati tresti nogom. I završila ga je. Sada kada pričamo, uvijek mi kaže kako joj je puno lakše jer razumije svoja ponašanja. Fokusirana je. Primjećuje kada se izgubi u mislima, sada to ne traje cijeli školski sat. Ona ima 13 godina. Pričala je i svojim frendovima kako se to um trenira. Mindfulness je trening za um. Mentalni trening.
Koji su rezultati mindfulness treninga za mlade:
- povećava sposobnost fokusiranja i koncentracije
- povećava kreativnost djece i njihovu ustrajnost i samodisciplinu
- potiče razvoj mozga u područjima koji su presudni za intelektualni i emocionalni život djece
- povećava optimizam smanjuje stres i doprinosi općem mentalnom zdravlju.
Mindfulness stvara i povećava moć samokontrole. Sposobnost fokusa svjesne pažnje i upravljanja emocijama.
Na sveučilištu Harvard provedena je studija koja je pratila više od 1000 djece od rođenja pa sve do 32. godine. Cilj je bio saznati koje su to osobine i postupci koji su karakteristični za one koji su uspjeli u životu. Rezultati su bili iznenađujući: prediktor uspješnosti nisu bili ni uspjeh u školi, ni jezik, ni rasa, niti jesu li djeca rođena u bogatoj i obrazovanoj obitelji. Istraživanje je jasno pokazalo: najbolji način da predvidimo uspjeh djeteta u budućnosti je njihova sposobnost kontrole. Oni koji su uspjeli u karijeri, osigurali si financijsku stabilnost, imali dobre međuljudske odnose, pa čak i dobro zdravlje, imali su jednu zajedničku karakteristiku: moć samokontrole.
Zašto mladima treba mindfulness?
Zbog prevelike izloženosti obavezama, stresu, podražajima iz digitalne tehnologije, um mladih je često u stanju rastresenosti. Preopterećen mislima. Često su na autopilotu nesvjesni onoga što rade i gdje se nalaze. Nesvjesni svoga tijela, svojih reakcija. Kada prođu mindfulness trening stječu vještinu upravljanja svojim umom. Njihov život više nije kao da ih vozi autopilot, već sami upravljaju njime. Nauče kako usmjeriti pažnju na sadašnji trenutak, na svoje misli, promatrati i osjetiti svoje disanje i fizičke senzacije u tijelu.
Poput svake vještine zahtjeva vježbu. Zato mindfulness još i nazivamo treningom za um.
Mindfulness je znanstveno dokazana metoda mentalnog treninga s kojom vježbaju svjesno usmjeriti pažnju. Pomaže kod razvoja emocionalne inteligencije.
Vježbanjem stječu vještinu:
- kako usmjeriti svoje misli
- bolje poznavanje sebe i izražavanje svojih potreba
- nježniji odnos prema sebi, svome tijelu i svojim mislima
- bolje nošenje s tremom prije ispita
- bolja organizacija vremena.
Za kraj vam predlažem jednu jednostavnu mindfulness vježbu koja pomaže kod anksioznosti i negativnih misli.
Imenujete mentalno ili možete izreći na glas ako ste u prilici:
5 predmeta koje trenutno možete vidjeti
4 stvari koje možete čuti
3 stvari koje možete osjetiti (čarape na zglobovima, sat na ruci, traperice oko struka, pritisak stolice na stražnjici)
2 stvari koje možete namirisati
1 stvar koju možete okusiti.
Uspostavite kontrolu nad svojim mislima!