Svi znamo o prednostima večernje rutine za ljepši i mirniji san. Mali rituali poput čitanja, meditacije ili umirujuće kupke mogu nam pomoći da se lakše opustimo i utonemo u san. S druge strane, jutarnji rituali služe nam da se razbudimo i što bolje se pripremimo za nadolazeći dan. Neki jutra vole provesti u miru i tišini dok entuzijastični ranoranioci koriste jutarnje sate za tjelovježbu i ostale aktivnosti.

U svakom slučaju, jutarnje rutine su vrlo važne jer nam pomažu u podizanju raspoloženja i produktivnosti te samim time značajno utječu na ostatak dana. No, jeste li znali da jutarnje rutine mogu utjecati i na kvalitetu vašeg sna? U nastavku donosimo vam objašnjenje kako jutarnja rutina može utjecati na bolji i kvalitetniji san, kao i načine na koje to možete ostvariti.

W. Chris Winter, neurolog i autor knjige The Sleep Solution: Why Your Sleep is Broken and How to Fix It za Well+Good objasnio je da kvalitetan san dolazi kada je naše ponašanje usklađeno s našim 24-satnim tjelesnim ciklusom: „Znakovi koji govore našem tijelu da se osjeća budnim, također nas usmjeravaju prema tome gdje se nalazimo unutar 24-satnog ciklusa, zbog čega s vremenom mogu i pomoći da zaspimo noću."

A ti znakovi o kojima govori su: svjetlost, temperatura, hrana, raspored i društvena interakcija. Pa evo kako ih možete uključiti u vašu jutarnju rutinu za što bolji san.

UNESITE SVJETLOST

Od svih elemenata koji utječu na vaš san, svjetlo je najbitnije. “Svjetlo potiskuje oslobađanje hormona pospanosti melatonina, a istovremeno potiče otpuštanje hormona budnosti kortizola”, kaže dr. Holliday-Bell. Zbog toga zimi uvijek imamo problema s budnošću s obzirom na manjak svjetla, dok za se vrijeme svjetlijih ljetnih mjeseci uvijek osjećamo budnije i energičnije.

Međutim, bez obzira na godišnje doma, svaki put kad se probudite, trebali biste se izložiti nekom izvoru svjetla. Bilo to da podignete rolete, razmaknete zavjese ili jednostavno upalite svjetlo u sobi. To je siguran i najjednostavniji način da vaš mozak prebacite na stanje budnosti.

PROŠETAJTE 

Šetnja, trčanje ili tjelovježba na svježem zraku neposredno nakon buđenja može vam pomoći ne samo zbog izloženosti svjetlosti, već i zbog podizanja razine endorfina koji će vam pomoći da se osjećate bolje i budnije. Dodatna aktivnost tijekom dana učinit će vas prirodno umornijima zbog čega ćete noću lakše zaspati.

DRUŽITE SE S PRIJATELJIMA

Društvena interakcija s prijateljima ili našim voljenima podiže razine dobrih hormona poput dopamina i serotonina. Sve vam to može pomoći da se osjećate bolje tijekom dana; u podizanju motivacije, energije, ali i budnosti. Na kraju kraljeva, zar nije najljepše zaspati s osmijehom na licu nakon lijepog dana provedenog s našim najdražima?

POJEDITE KVALITETAN DORUČAK

Ustajete li iz kreveta s osmijehom veseleći se ukusnom doručku? Ako ne, obavezno uvedite doručak u vašu jutarnju rutinu. Doručak je  važan jer osim što nam daje energiju za nadolazeći dan, on i signalizira našem tijelu da smo spremni za posao.

"Doručak pokreće vaš metabolizam i još je jedan faktor koji pomaže u pravilnom održavanju 24-satnog tjelesnog ciklusnog ritma", kaže dr. Jade Wu, savjetnica za Sleep.com.