Recept ne može biti jednostavniji: okupite nekoliko dobrih prijateljica, zajednički odaberete nekoliko naslova i redoslijed čitanja te dogovorite termin, recimo – svaki prvi petak u mjesecu. Nakon toga određujete detalje: hoćete li se uvijek sastajati na istome mjestu (savjetujemo vam da odaberete privatni prostor jer ćete imati više mira nego na javnome mjestu, ali ako je sunčano, nije loša ideja organizirati književni piknik u prirodi) ili ćete odabrati "rotirajući sistem", prepuštate li brigu za catering domaćici (što je u redu ako se u toj ulozi izmjenjujete) ili ćete podijeliti zadatke tako da svaka donese nešto hrane i pića (što je opcija za slučaj da se nalazite uvijek na istome mjestu), dogovarate li naslove unaprijed (što je dobro u početku, dok se ne uhodate, ali poslije može postati ograničavajuće) ili na svakom sastanku birate naslov sljedećeg te idete u korak s top-listama, pa sve do toga hoćete li nakon "službenog" završetka izaći i plesati do jutra, naći se s partnerima ili naprosto ostati s prijateljicama čavrljati o neobveznim temama. Bitno je samo da se držite okosnice iz prve rečenice: jedna knjiga – jednom na mjesec i... čestitamo! Upravo ste osnovali svoj privatni klub knjige!!!

Nova dimenzija prijateljstva

Takvi su klubovi u Hrvatskoj još rijetkost, dok su na Zapadu, osobito u SAD-u, sve brojniji i popularniji, i to ne samo zbog globalne gospodarske recesije. Čitanje je, složit će se većina istinskih knjigoljubaca, zapravo samotnjački čin, no to ne znači da ne može biti i izvrstan povod za kvalitetno druženje? Uostalom, zar nakon pročitane dobre knjige ne želite s nekim o njoj porazgovarati, kao što ljudi razgovaraju na izlasku iz kina, nakon gledanja filma, ali vam se često dogodi da nemate s kim?

Kad okupite svoj klub, otkrit ćete novu dimenziju prijateljstva i prijateljica. Ispočetka će vam možda biti nelagodno podijeliti sva svoja razmišljanja, ali jednom kad se opustite i otvorite, shvatit ćete kako knjige različito djeluju na svakoga, kako se ne identificiraju svi s istim likovima (ma koliko ste možda mislile da ste slične) ili situacijama (rastava braka može izazvati osjećaj bijesa ako ste identificirani s prevarenim ili osjećaj krivnje ako ste se identificirali s "varalicom") i kako se nikoga ne može osuđivati samo na temelju postupaka, ne uzevši u obzir okolnosti.

Ovisno o pročitanoj knjizi (temi sastanka), varirat će i vaše grupno raspoloženje pa je dobro da odredite osobu koja će voditi dnevnik druženja, kao što nije na odmet da svaka od vas nabavi bilježnicu u kojoj će voditi dnevnik čitanja. Koncentrirano čitanje, dakle, uključuje vođenje zabilješki – na koga vas je podsjetio koji lik, na što koja situacija, koji vam je dio bio dosadan ili glup, koji vas je nasmijao, koji rastužio, koja vam je rečenica ili slika ostala u glavi… To ne mora biti pisano strogo kao školska lektira. Naprotiv, što ležernije – to bolje. Imate li svoj primjerak knjige, bilješke možete voditi i na marginama, običnom olovkom (što je uglavnom običaj iskusnijih čitatelja), naprosto tako da označite dio koji u vama budi emocije ili sjećanja i sa strane ukratko notirate o čemu je riječ. Takve osobne podsjetnike po knjigama najčešće ne može razumjeti nitko osim njihova autora, dok je dnevnik ipak nešto lakši za razumijevanje drugima, a u početku i vama samima.

Zabavno i poučno

Pri odabiru prijateljica koje ćete pozvati u klub razmislite koja vam je za rođendane ili blagdane najčešće darovala knjige, koja ima kućnu biblioteku, ali pozovite i jednu do dvije za koje mislite da u životu nisu pročitale ništa duže od uputa za korištenje mobitela... I ne pretjerujte, na početku neka vas bude najviše šest – to je optimalan broj za druženje u bilo kojem prostoru. Ne pročitate li knjigu do kraja, nemojte izbjegavati sastanke – pođite radi druženja i sljedeći put pročitat ćete prije ostalih jer ćete vidjeti koliko zabavno, ali i poučno može biti tako strukturirano druženje.