Prema psihijatru Danijelu Liebermanu, svi smo prilično loši u upravljanju dopaminom. Vjerojatno je svima poznato kako je dopamin "hormon sreće" odgovoran za centre za zadovoljstvo u mozgu - i to je istina, ali nikako nije sve što dopamin čini, nego utječe i na ljubavne odnose.
"Dopamin ima mnogo širu ulogu, a to je da nas usmjeri prema budućnosti", kaže Lieberman. Radi se o maksimiziranju budućnosti i stvaranju budućnosti boljom nego što je danas. "Postali smo toliko dobri u budućnosti da smo izgubili sposobnost da budemo sretni i ispunjeni u sadašnjosti", nastavlja. Ipak, potpuna prisutnost temelj je dugotrajnih, uspješnih veza - obiteljskih, platonskih i romantičnih.
1. Budite oprezni
Potpuno razotkrivanje: Lieberman nema ništa protiv dopamina! "Dopamin čini prekrasne stvari", kaže on. "Dopamin nam daje želju. Daje nam strast. Daje nam energiju i motivaciju, i može biti nevjerojatno ispunjavajuće ići na dopamin i raditi stvari koje želimo", nastavlja. Problem nastaje kada ne možemo sići s vlaka dopamina - kada uvijek težimo za sljedećom najboljom stvari, bilo da se radi o fizičkim stvarima, iskustvima ili odnosima.
“Moramo sići s tog vlaka ovdje i sada, uživati u stvarima koje imamo”, objašnjava. Otišli smo predaleko pokušavajući budućnost učiniti boljom i moramo provesti malo više vremena u sadašnjem trenutku. Upravo je to istinska svjesnost. Pomnost je potpuna suprotnost dopaminu - to je biti ovdje i sada.
Mindfulness nema jednu definiranu definiciju: postoje mnoge stvari koje možemo učiniti kako bismo ostali svjesni i prisutni (meditacija, istezanje, duboko disanje, itd.)
2. Ograničite vrijeme koje provodite na računalu i telefonu
Tehnologija je nevjerojatan alat za održavanje veze s voljenima, ali također ima potencijal naštetiti našim odnosima. Kako ulazimo u golemi svijet društvenih mreža, to nas samo po sebi odvodi iz sadašnjeg trenutka.
Postoje načini za pažljivo korištenje tehnologije, ali prema Liebermanu, za nas je važno prepoznati ograničenja tehnologije kada je riječ o pravom, poštenom odnosu. "Znanost i tehnologija su nas dovele u zabludu da mislimo da mogu pružiti sve što nam treba. A to apsolutno nije točno jer ono što nam stvarno treba nema veze sa znanošću i tehnologijom“, kaže.
Ono što stvarno trebamo su stvari poput prijateljstva, ljubavi, smisla i umjetnosti, kao i čarobni trenuci u životu kada osjećamo da živimo život punim plućima.
3. Shvatite strast
Kao što je Lieberman ranije spomenuo, dopamin je ono što nam daje strast. Strastvena ljubav posebno je dopaminergičko iskustvo - to je divna stvar, ali ne traje zauvijek - i to je u redu. "U prosjeku traje oko 12 mjeseci, a onda što god učinili, počinje blijediti", kaže Lieberman.
"Mnogi ljudi griješe brkajući kraj strastvene ljubavi s krajem veze i govoreći: 'O moj Bože, odljubio sam se od ove osobe.' Moram pronaći nekog drugog.' Zatim uskoče na ono što je poznato kao hedonistička traka za trčanje", gdje neprestano traže strastvenu ljubav, napominje psihijatar.
No, to nikako nije recept za sreću. Strastvena ljubav zapravo ne blijedi. Jednostavno se transformira u nešto drugo: prijateljsku ljubav. Ovo je fenomen ispunjenja, zadovoljstva. To je onaj duboki osjećaj kada smo sretni s nekim čiji je život isprepleten s našim i znamo da nam uvijek čuva leđa. I na neki način, to je ugodnija vrsta ljubavi od strastvene. Razumijevanje kako se strastvena ljubav prirodno mijenja s vremenom ključno je za zdravu, dugu i uspješnu vezu.
Izvor: Sensa.mondo.rs