Prikriveni narcis je osoba koja žudi za divljenjem i osjećajem vlastite važnosti, ali joj nedostaje empatije prema drugima. Međutim, za razliku od otvorenog narcisa, njihovo ponašanje može izgledati drugačije, piše Verywell Mind.

Prikriveni narcizam može biti teže prepoznati, ali jednako je destruktivan kao i otvoreni narcizam. Uobičajene osobine narcizma uključuju snažan osjećaj vlastite važnosti, fantazije o slavi ili veličini, preuveličavanje vlastitih sposobnosti, želju za divljenjem, iskorištavanje drugih i nedostatak empatije.

Uzroci prikrivenog narcizma

Točni uzroci prikrivenog narcizma nisu u potpunosti razumljivi, ali stručnjaci smatraju da mu doprinosi niz čimbenika, uključujući:

  • Genetiku
  • Zlostavljanje i traumu u djetinjstvu
  • Odgoj i odnose s njegovateljima
  • Osobnost i temperament

Jedna studija otkrila je da su osobe s poremećajem narcistične osobnosti često odrastale s roditeljima koji su bili izrazito fokusirani nastatus i postignuća. Takav odgoj mogao ih je natjerati da se osjećaju superiorno u odnosu na drugu djecu, pa taj osjećaj vlastite posebnosti može potrajati i u odrasloj dobi.

Otvoreni nasuprot prikrivenim narcisima

Prikriveni narcisi razlikuju se od otvorenih samo po tome što su više introvertirani. Otvoreni narcisi lako se prepoznaju jer su glasni, arogantni, neosjetljivi na potrebe drugih i stalno traže pohvale. Njihovo ponašanje je očito i naglašeno.

S druge strane, prikriveni narcisi imaju iste osnovne osobine, ali ih izražavaju suptilnije. Oni također navigiraju svijetom s osjećajem vlastite važnosti i fantazijama o uspjehu i veličini. Oba tipa narcisa ispunjavaju iste kliničke kriterije za dijagnozu poremećaja narcistične osobnosti, bez obzira na to jesu li ekstrovertirani ili introvertirani.

Kako prepoznati prikrivenog narcisa?

Iako postoje klinički kriteriji za dijagnosticiranje poremećaja narcistične osobnosti, možete obratiti pažnju na određene obrasce i osobine u svakodnevnim interakcijama ako sumnjate da imate posla s prikrivenim narcisom:

  1. Nedostatak empatije i nepoštovanje tuđih osjećaja.
  2. Pasivna potreba za vlastitom važnošću, poput traženja potvrda ili minimiziranja svojih postignuća kako bi dobili pohvale.
  3. Okrivljavanje i posramljivanje.
  4. Stvaranje konfuzije kako bi vas izmanipulirali.
  5. Zanemarivanje tuđih potreba ili vremena, primjerice kašnjenjem ili izbjegavanjem planova.
  6. "Davanje s ciljem", gdje čin davanja služi kako bi dobili divljenje.
  7. Emocionalno zanemarivanje i nemogućnost uspostavljanja dubokih emocionalnih veza.