U budizmu, koncept vairagya nas uči da otpustimo vezanost - za ishode, ljude i priče koje si govorimo o tome što bi netko „mogao biti”. No, to ne znači da postajemo hladni, nego da počinjemo jasnije vidjeti.
U središtu svake veze nalazi se jednostavna ljudska potreba: biti viđen i saslušan. Psiholog Carl Rogers jednom je rekao da se stvarna promjena događa kada se netko osjeti duboko shvaćenim, ali što ako druga osoba nije sposobna ili voljna razumjeti nas? Ponekad, nevezivanje nije otpuštanje osobe, nego nade da će sutra biti drugačiji.
Neki ljudi jednostavno ne zaslužuju drugu priliku, jer se baš nikada neće promijeniti, piše Hack Spirit
1. Narcisoidni slušatelj
Djeluju zainteresirano, ali samo dok se tema ne makne s njih. Klimaju glavom dok govorite, ali osjećate da je to više predstava nego prisutnost.
Psiholozi narcisoidnost definiraju osobinama poput osjećaja posebnosti, nedostatka empatije i iskorištavanja drugih. Niste preosjetljivi što to primjećujete. Ako iz svakog razgovora izlazite osjećajući se manje vrijednima - to nije prava veza.
2. Suptilni gaslighter
Vi se sjećate razgovora na jedan način, ali oni tvrde da se nije dogodio ili da ste „preosjetljivi”. Gaslighting je podmukao oblik manipulacije i psihološke kontrole, a više o ovom obliku manipulacije pogledajte ovdje.
Žrtve se sustavno hrane lažnim informacijama kako bi posumnjale u vlastitu percepciju stvarnosti, a često i u same sebe. Kronični gaslighteri često su skloni konfliktima i mijenjaju stvarnost kako bi zadržali moć ili izbjegli odgovornost.
3. Vječni umanjivač
Otvarate se, a oni se nasmiju i kažu: „Ma nije to ništa strašno.” Umanjivanje nije samo neljubazno, to je duboko emocionalno poništavanje.
Stalno emocionalno umanjivanje povećava nezadovoljstvo u odnosu i osjećaj otuđenosti. Zaslužujete nekoga tko će vaše osjećaje držati pažljivo, a ne nekoga tko ih smanjuje da bi se on osjećao ugodno.