Najčešća povreda?

Odbijanje je vjerojatno najčešća emocionalna povreda. Od dječje pa do odrasle dobi svi smo doživjeli neki oblik odbijanja – nisu nas pozvali na igru ili na rođendan, stari prijatelj nas je odbacio zbog novog društva, netko nas je zadirkivao jer smo bili drugačiji...

Potom se kao odrasli suočavamo s novim spektrom odbijanja – odbijaju nas osobe s kojima želimo izlaziti, odbijenice nam šalju potencijalni poslodavci, odbijaju nas i naši partneri, a članovi obitelji isključuju nas iz svog života. S obzirom na učestalost raznih oblika odbijanja, bilo bi očekivano da to posve razumijemo te da smo svjesni dubokoga traga koji ostavljaju u našim emocijama, mislima i ponašanju, ali – nije tako.

Bol koja utječe na način razmišljanja i destabilizira

Iskustvo odbijanja izaziva posebno snažnu emocionalnu bol koja utječe na način kako razmišljamo. Ona nas preplavljuje ljutnjom, nagriza naše samopouzdanje i samopoštovanje te destabilizira naš temeljni osjećaj pripadnosti.

Istraživanja su pokazala da čak i „najobičnije“ odbijanje koje doživimo od nepoznate osobe u nama uzrokuje bol, a odbijanje na ljubavnom planu posebno razorno pomućuje naš um te gubimo sposobnost prosuđivanja, čak i kad takvo iskustvo doživimo na početku veze ili prije nego što i započnemo vezu.

Ipak, mnoga iskustva odbijanja koja doživimo relativno su blaga i rane koje izazovu s vremenom iscijele. Ali ne liječimo li ih, čak se i rane izazvane „blagim“ iskustvima odbijanja mogu „inficirati“ i izazvati psihičke komplikacije. Zato je još važnije pravovremeno zbrinjavanje povrede pomoću tehnika emocionalne prve pomoći, objašnjava dr. Guy Winch.

Prva pomoć: Vježba za oživljavanje osjećaja vlastite vrijednosti

Jedan od najboljih načina ublažavanja povrede nastale kao posljedica odbijanja te vraćanja samopouzdanja i osjećaja vlastite vrijednosti jest da sami sebe podsjetite na važne aspekte svoje osobnosti koje drugi ljudi smatraju dragocjenim i nečim što bi i sami željeli posjedovati (čak ako oni koji su vas odbili nisu bili istog mišljenja).
Sljedeća će vam vježba pomoći da se povežete s važnim aspektima svog karaktera te da obnovite osjećaj vlastite vrijednosti.

1. Na papiru napišite pet značajki ili osobina koje posjedujete i iznimno cijenite. Nastojte da popis bude relevantan za iskustvo odbijanja koje ste doživjeli. Važno je odvojiti vrijeme da biste razmislili o značajkama koje su vam istinski važne (na primjer, ako vas je odbacio ljubavni partner, a znate da zaista posjedujete te kvalitete, možete ih navesti na sljedeći način: brižan, predan, dobar slušatelj, obazriv i emocionalno dostupan).

2. Osobine na svom popisu rangirajte prema važnosti.

3. Odaberite dvije među prvim trima osobinama s popisa i napišite jedan ili dva odlomka o svakoj, razmatrajući sljedeće teme:
• Zašto vam je ta određena osobina važna?
• Kako ona utječe na vaš život?
• Zašto je ta osobina važan dio slike koju imate o sebi?

Prva pomoć za osjećaj krivnje

Prva pomoć za ruminaciju