Svi težimo zdravim odnosima, no da bismo ih izgradili, uz ljubav, potrebni su nam međusobno poštovanje i ravnoteža između suovisnosti i samostalnosti. Mnogi ljudi traže partnera s kojim bi mogli ostvariti takav odnos, no velik je broj onih koji tijekom tog procesa naiđu na bolne prepreke, a najbolnija je ona kada smo ostavljeni i osjećamo se odbačenima.
I sama sam se, kao s jednom od velikih životnih zadaća, suočila s boli kao posljedicom odbačenosti. Radom na sebi prihvatila sam tu situaciju, ali i osvijestila vlastiti strah od bliskosti koji je bio pravim uzrokom mojih „pogrešnih“ izbora. Ulazeći u veze u kojima sam doživljavala razočaranja, prebrzo se otvarajući onome što sam smatrala da vodi u bliskost, sve sam se više udaljavala od mogućnosti da se osjećam voljenom baš takva kakva jesam. Nakon prekida veze u kojoj smo se nadali ostvariti bliskost često strada naša slika o samima sebi, naše samopouzdanje. I sama sam to osjetila.

Dobri savjeti

U životu se susrećemo s različitim situacijama koje smatramo izazovima, no one koje nam se ponavljaju i oduzimaju nam mir najčešće su problem koji (ipak) sami ne možemo razriješiti. Treba nam pomoć nekoga tko nas razumije, ali i nekoga tko će nas uputiti na korake koje u bolnoj situaciji sami nismo u stanju ne samo poduzeti nego i osmisliti.
Na tom putu obično nam pomažu prijatelji koji nas strpljivo slušaju. Poneki se ne znaju nositi s našom boli i okrenu nam leđa ili na neko vrijeme nestanu iz naše blizine. Dobro je u tom razdoblju okrenuti se radu na sebi uz pomoć stručnjaka, pa nam tu najčešće pomaže dobar terapeut, coach ili neka od tehnika, kojih je mnogo i koje su nam sve pristupačnije. Stručnjaci su spremni svoje spoznaje podijeliti s ostatkom svijeta. Imam sreću i zadovoljstvo što i sama mogu pomoći drugima kad svoje iskustvo podijelim putem coachinga, kolumne ili knjiga koje pišem. Mnogima upravo na putu iscjeljenja pomažu savjeti iz knjiga, odnosno njihovi autori koji su i sami, poput mene, prošli bolne trenutke nakon prekida i onda ih podijelili s čitateljima.
Što god odabrali kao metodu rada na sebi, svi koji su povrijeđeni ili tužni nakon prekida prije svega se trebaju suočiti s gubitkom, prihvatiti ga, ali i učiti iz emocionalnog iskustva za vlastitu dobrobit i uspješniji nastavak (ljubavnog) života. Mnogi tada traže odgovor na pitanje „Zašto?“, no kad-tad pred njima iskrsne pitanje „Kako?“, i kada nađu odgovore, počinju mijenjati navike. Neke moje tekstove na temu mijenjanja obrazaca koji rezultiraju neželjenim situacijama u ljubavi već ste pročitali u Sensi, a nadam se da će vas upravo ovaj motivirati na onu važnu promjenu razmišljanja, ponašanja i odluka, te da sazrijete u emocionalnom smislu i prestanete činiti ono što ste činili tjerani nagonom, potrebom za brzim ispunjenjem, krpanjem rupa. Rad na sebi i vlastito sazrijevanje dat će i rezultat kojem težite – drukčije odnose i scenarije. I tada omogućujete sebi ostvarenje uspjeha u emocionalnim odnosima.

Strah od bliskosti

Za vas koji se bojite bliskosti ili iz nekog drugog razloga nemate „sreće u ljubavi“, radi izgradnje pozitivnije slike o sebi, važno je da ne pokušavate osvajati druge lažnim stupnjem samopouzdanja, niti da unutarnju prazninu popunjavate drugim ljudima. Ne tražeći potvrdu svoje vrijednosti u drugima, naučit ćete ispuniti očekivanja koja su realna te ćete prihvatiti i druge s njihovim nedostacima. Uživat ćete u vlastitu društvu pa vam ni pokušaji ispunjenja s nekim (idealnim) neće biti nužni. I tek tada, uspjeh u ljubavi postaje moguć! Nakon prekida najprije tugujemo, i to svatko na svoj način, dulje ili kraće, ali iza toga treba okrenuti dušu u smjeru koji znači – život.