Nakon prekida veze u kojoj smo se nadali ostvariti bliskost često strada naša slika o sebi, naše samopouzdanje. Ako se osjećate poniženo, povrijeđeno, odbačeno, dobro će vam doći mala injekcija prve pomoći. Gledajte, pjevajte, plačite, a onda prijeđite na Tatjanine savjete

1. Izliječite bol

Prvo što treba napraviti nakon faze tugovanja je ujedno i najvažniji korak u emocionalnom iscjeljenju – praštanje! Tek kada se procesom opraštanja razvežete od veza koje su vas uz nekoga držale, možete krenuti dalje. Opraštanje je poput temeljitog čišćenja, pospremanja ladica u koje smo zagurali otpatke kojima nije mjesto u našoj duši. Što dulje tu stoje, ostavljaju lošije posljedice, a zatrovat će i naše nove odnose. Opraštanje je najvažniji dar koji sebi darujemo na početku novog života nakon prekida veze.

2. Pokrenite se

Da biste ostvarili nešto što vam je cilj, trebate imati jasnu sliku o tome što želite ostvariti. Dobro je imati i plan kako ostvariti to što želite. Na život neki gledaju kao na realizaciju plana, no tek kada su sretni teže spontanom životu. Mnogi u svakom trenutku žele biti spontani. Spontanost je dobra, ali ponekad nije učinkovita. Osobito je teško biti spontan kad vas sputava osjećaj da ono na što ste naviknuli nije više tu. Oslobođeni okova koje je povrijeđenost izazivala u vama, mudro je prvo aktivirati se uz plan, a onda ponovno postati spontan.

3. Postanite partner kakvog želite

Puno sam puta ponovila rečenicu koju živim kao posljedicu vlastitih emocionalnih spoznaja: voljeti sebe preduvjet je ljubavi prema drugima! Upravo je taj savjet zlata vrijedan kada krećete novim stazama nakon prekida veze. Razvijanje ljubavi prema sebi prije svega znači brinuti se o sebi, no krajnji je rezultat biti sa sobom zadovoljan baš takvi kakvi jeste. Naučivši postati osoba kojoj težimo, prestajemo pokušavati popuniti vlastite „rupe“ i otvaramo prostor za zdrave odnose.

4. Odlučite što želite

Teško je prepoznati onoga tko vam odgovara i uz koga ćete se osjećati dobro ako ne znate tko ste, što želite, što vam je važno. Važno je to znati kod partnera, kod samih sebe, ali i znati što očekujete od veze. Kada znamo što želimo, lakše ćemo odbiti one koji ne žele što i mi. Umjesto da pokušavamo sebe i druge prilagoditi onomu što ne želimo, lakše odlučujemo vodi li neki put do našeg željenog odredišta.
Budite spremni na drukčije ljubavne sastanke
Kad-tad spustite ograde koje vas štite od nove boli i otvorite se novim odnosima. Kad se ponovno dogodi da vam se netko svidi, krenite u uspostavljanje novih veza. Promjena na kojoj ste radili traži od vas novo ponašanje kako se ne biste vratili u stare obrasce jer u novu vezu treba krenuti novom stazom. Putokaz joj je namjera, smjer samodisciplina, a gorivo strpljenje. Pomoći će ako na svaki sastanak počnete gledati kao na priliku za novo prijateljstvo, bez romantičnih očekivanja. I tko zna što se iz novog odnosa može roditi.

5. Gradite intimnost

Kada vam je cilj zdrav odnos, onda trebate znati i što očekujete. Krenite od toga da shvatite što je za vas ljubav. Naučite što znači privrženost, što je bliskost, što intima. Možda vam u tome pomogne metafora o kojoj pišem u svojoj knjizi Život nakon prekida veze, a temelj joj je poruka: „Kuća se gradi od temelja do krova barem godinu dana!“ Ne žurite, vaš je novi život tek počeo.
Preuzmite rizik otvaranja ljubavi, što će biti puno lakše kada naučite zašto je važno ustrajati unatoč strahu od bliskosti, jer čeka vas ljubav kojoj težite. Neopterećeni time da je morate ostvariti, dajete sebi veću priliku da izgradite odnos u kojem ćete se osjećati sigurnima i autentičnima te u kojem ćete prihvatiti drugu stranu baš takvu kakva jest.