Umjesto čekanja problema, lutajući jogiji ih sami stvaraju

Godine 2010. Mingyur Rinpoche putovao je svijetom i podučavao meditaciju tisuće ljudi diljem svijeta. Kao tibetanski budistički redovnik i dobro poznat majstor meditacije bio je odgovoran za tri manastira u Aziji i više od stotinu meditacijskih grupa na četiri kontinenta.

Također je aktivno sudjelovao u znanstvenim istraživanjima o tome kako meditacija utječe na mozak. Uz to je autor bestselera i  online videa koji su prevedeni na više od 20 jezika.

Jednog dana spomenute godine, Rinpoche je najavio svoj plan da ode na trogodišnje povlačenje. Iako ideja o trogodišnjem povlačenju zvuči ekstremno, to je relativno uobičajeno u njegovoj tradiciji. Napredni praktičari meditacije obično na svoja povlačenja odlaze u manastire ili u izolirane posjede gdje uče i meditiraju u relativnoj udobnosti.

No, Mingyur Riponche je imao drugačiju ideju. Godinama je sanjao ostaviti sve iza sebe i živjeti kao lutajući jogi bez doma, bez imovine i bez plana samo s beskrajnom znatiželjom i spremnošću da istražuje svoje iskustvo kroz leću meditacije.

Inspirirala ga je drevna tradicija lutajućih jogija koji bi napuštali udobnost i predvidivost iza sebe. Umjesto čekajući probleme, oni su tragali za izazovnim situacijama. Molili su za hranu i pronalazili utočište u spiljama kako bi osnažili svoju praksu i stekli uvid u istinsku prirodu svoga uma.

Mnogi poput Rinpochea sanjaju o tome da u potpunosti vježbaju svoju praksu na ovaj način, ali tek se nekolicina na to i odluči. Surova realnost ne imanja doma i imetka drukčija je od mašte. Osoba ne razmišlja o hladnoći, gladi, divljim životinjama i bolesti.

Bez obzira na to, jedan dan u lipnju 2011. godine Mingyur Rinpoche izašao je iz svog manastira u Bodhgayi u Indiji i maknuo se od svog života na internacionalnoj pozornici kako bi započeo upravo takvo povlačenje. Trajalo je četiri i pol godine.

Ovo je reklama za film 'Luta, ali nije izgubljen'o lutajućem povlačenju Mingyura Rinpochea a film će biti dostupan za streaming od 19. do 29. ožujka 2021. putem platforme Vimeo.