Milenijalci brže stare

Nije tajna da idemo ususret globalnoj krizi mentalnog zdravlja, koju je rasplamsala pandemija. Iako bi svatko trebao staviti svoje mentalno zdravlje na listu prioriteta, bez obzira na dob, mlađe generacije već su suočene sa značajnim pogoršanjima: prema podacima američke Agencije za kontrolu i prevenciju bolesti, 1 od 4 mladih osoba (18 do 24 godine) ozbiljno je razmišljala o samoubojstvu tijekom pandemije.

Međutim, dr. Caroline Leaf, komunikacijska patologica i kognitivna neuroznanstvenica, podijelila je s nama na svome podcastu Mindbodygreena da su mozgovi milenijalaca – onih rođenih između 1981. i 1986. – oni koji su posebice podložni tjeskobi.

Dr. Leaf je provela kliničko istraživanje u kojem je otkrila da su mozgovi ispitanika - milenijalaca izgledali fizički starije. “Neki od milenijalaca koji su došli bili su biološke dobi između 30 i 40 godina stariji od svoje stvarne dobi“, kaže. “Ispred mene su sjedile osobe u dobi 25-35 godina, ali njihova tijela su fizički bila na razini 60 - ili 70-godišnjaka“.

Pitamo se zašto se milenijalci suočavaju s ovim drastičnim promjenama. Dr. Leaf objašnjava u nastavku.

Zašto su mlađi skloniji tjeskobi?

Prema dr. Leaf, razlog se nalazi u njihovoj sposobnosti da stave budućnost u kontekst. Što to znači? Osobe u dobnoj skupini milenijalaca nalaze se u jedinstvenom vremenu svoga života, u kojem su tek počeli razumjeti teret budućnosti – usto počinju shvaćati da neodređena riječ “budućnost“ ima datum završetka.

“Kada imaš 18 do 24 godine, pa i mlađi, smrt i slične stvari iz budućnosti ne djeluju opipljivo“, kaže dr. Leaf. “Ali našim milenijalcima budućnost je opipljivija – kao da je tu, ali ne razabiru put do nje“.

Drugim riječima: budućnost im se čini opipljivom, ali nisu sigurni kako će doći do nje. Ta kronična nesigurnost može stvoriti velike otvorene prostore u koje se može ušuljati tjeskoba.

Ovaj je proces iz prve ruke vidjela u svome istraživanju: istoga trena kada bi ispitanicima-milenijalcima bila postavljena dijagnoza tjeskobnog poremećaja, u njihovim mozgovima pala bi razina energije.

“Kada vam u mozgu padne razina energije, primate manje krvi, manje kisika. Mogu vam se doslovce pojaviti male rupice u mozgu, zbog čega moždani valovi ne putuju kako bi trebali“, objašnjava dr. Leaf. “To je razlog zašto vaša kognitivna fleksibilnost – vaša sposobnost introspekcije, koja nam je potrebna kako bismo našli smisao života – počinje blijediti“. Zbog toga vaša mogućnost stavljanja budućnosti u kontekst postaje narušena.

Što možemo očekivati?

Ako ste tjeskobni (bili milenijalac ili ne), dr. Leaf smatra da imate mogućnost promijeniti svoj mozak (neuroplastičnost) pomoću tehnika za upravljanje mislima.

“Neki sudionici koji su imali depresiju imali su ispuhane, plave mozgove na početku studije, što znači da su im moždani valovi bili poput ravne linije na moru“, primijetila je. “Ali nakon što sam radila s njima, mozgovi bi postali sivi unutar tri tjedna, što znači da su se valovi počeli ispravno širiti. Nakon šest do devet tjedana, to stanje bilo je održivo“.

Ovo je sažetak njezine vježbe za izgradnju mozga u pet koraka:

  1. Prvi je korak prikupiti potpunu svjesnost o svojim doživljajima. To uključuje zapisivanje svega što osjećate i na što pomislite. Kada se osjećate tjeskobno, koje vam se emocije javljaju? Kako se osjećate fizički?
  2. Sljedeći korak uključuje razmišljanje o tome zašto postajete anksiozni u vezi s određenim ciljevima. Primjerice, kada razmišljate o svojim ciljevima, javljaju li vam se neke ograničavajuće misli?
  3. Treći je korak stavljanje zapisanoga u kontekst na način koji će ojačati vašu osobnu snagu. To može značiti sagledavanje misli i doživljaja u aspektima koji su vas ojačali.
  4. Četvrti korak je staviti zapisano u kontekst na način koji ojačava vašu osobnu snagu. To se može odnositi na promatranje misli i doživljaja kao na aspekte koju su vas ojačali.
  5. Peti, posljednji, korak zove se aktivno posezanje. Stvorite plan postupanja kada vam se jave tjeskobne misli, ili aktivnosti koje ćete obavljati u ranije određenim intervalima tijekom dana.

Izvor: mindbodygreen.com