Priče o velikom uspjehu Billa Gatesa i Marka Zuckerberga poznate su nam do najsitnijih detalja. Budući da je Gates zajedno sa svojim kolegom osnovao tvrtku Microsoft sa samo 20 godina, a Zuckerberg pokrenuo Facebook još za vrijeme studentskih dana, možemo pomisliti kako je upravo činjenica da su oduvijek znali čime se žele baviti presudna za uspjeh. Ipak, takvo bi nas razmišljanje moglo dovesti do pogrešnog zaključka da je za veliki uspjeh nužno imati poziv koji slijedimo od ranih dana. 

Nikada nije kasno

Premda su priče o ljudima koji su od najranijih dana znali da će se baviti određenim zanimanjem vrijedne divljenja, ne smijemo zaboraviti da to nije jedini način za postići uspjeh u poslu kojim se bavimo. Svjedočimo vremenu u kojem mnogi od nas mijenjaju karijeru nekoliko puta, a ponekad se odluče baviti sasvim različitim stvarima. Srećom, to ne znači da svejedno ne mogu postići veliki uspjeh, a životni poziv nije ništa manje vrijedan ako ga otkrijemo nešto kasnije u životu.

Iako se danas modna industrija ne može zamisliti bez Vere Wang, ona je svoju prvu haljinu dizajnirala s 40 godina, a ranije se bavila umjetničkim klizanjem i novinarstvom. Stan Lee je također svoj životni poziv otkrio tek kasnije u životu pa je tako svoj prvi strip Fantastična četvorka napisao s 39 godina, a nekoliko godina kasnije kreirao je ostale ikone Marvel svijeta. Čak je i Martha Stewart pravi uspjeh doživjela tek u 41. godini kada je izdana njezina prva kuharica, a do tada je radila na Wall Streetu kao broker. 

Važno je moći se prilagoditi

Iako postoje pojedinci koji od najranijih vremena znaju da žele biti npr. kuhari, pisci ili cvjećari, ta ih činjenica neće učiniti neizmjerno bogatima i uspješnima. Vremena se mijenjaju i ono što je bilo profitabilno jučer, danas uopće ne mora biti. Upravo su oni koji čvrsto slijede svoj zamišljeni put u najnezavidnijem položaju jer je ponekad za uspjeh nužna – prilagodba. Prilagoditi se novim situacijama i promijeniti svoju karijeru mogu samo oni koji nisu ranije čvrsto odlučili čime se točno želite baviti. Za one koji se cijeli život vide isključivo u jednom zanimanju, bit će neizmjerno teško odustati od svojih unaprijed zacrtanih snova. 

Svijet je pun novih prilika

Svijet je danas u mnogočemu različit od svijeta jučer, a što nas sve očekuje u budućnosti teško je i zamisliti. Upravo je to jedan od razloga zašto je sasvim u redu ne znati čime se točno želite baviti cijeli život – vaš poziv može postati bilo što! Na vaš život ne utječe unutarnja nepromjenjiva želja koje se nikako ne možete riješiti, nego bilo koja privlačna ponuda koja postane popularna u određenome trenutku. Mogućnost prilagodbe i uzimanja najboljega od trenutne situacije na kraju će vas možda učiniti zadovoljnijim od onih koji svoj poziv slijede od ranih dana. Važno je prepoznati dobru priliku i posvetiti joj se, a da se to dogodi nikada nije kasno.

Izvor: Financial Times Weekend