Upomoć, jesu li banke sigurne?
Jedna sam od onih koji znaju s novcem, no samo onda kad ga imam u „normalnim“ količinama. Ne volim kad ga imam premalo (a tko to voli?), ali bojim ga se imati i previše. Jesu li vam se u čudu podignule obrve – pa tko bi se mogao bojati novca, tko bi mogao zazirati od previše novca? Ako vam se ova moja izjava čini čudnom, vjerujem da još niste razmislili o svojem odnosu prema novcu. Ja jesam! Osvijestila sam strah od imanja puno novca onda kad sam prodala svoju tvrtku i kad sam na raspolaganju imala velik iznos. Ili onda kad sam prodala stan, a kupnja zamjenskoga još se nije nazirala. „Što ću s tolikim novcem? Što ako kuna izgubi na vrijednosti? Jesu li banke sigurne“, pitala sam se zbunjena iznenadnim strahovima koji su mi punili glavu.
Umjesto uživanja u dobro obavljenom poslu, suočila sam se s mukama koje samo u površnim razgovorima nazivamo „slatkim brigama“, jer imati strah od novca uopće nije bezazleno. Sada vam je možda jasnije zašto oni koji dobiju na lotu već sljedeće godine raspolažu s količinom novca na koju su naviknuli i koja je u skladu s njihovim vjerovanjima o novcu, tj. raspolažu s onoliko s koliko misle da zaslužuju.
Najvažnije je što mislite o novcu
Naša uvjerenja o novcu iznimno su važna jer živimo u svijetu u kojem je novac mjerilo vrijednosti, čak i ako niste od onih koji ljude cijene po odijelu i novčaniku. Sjetite se samo nekih uvjerenja koja su dio nacionalne svijesti: vrijeme je novac (promiče nam); treba štedjeti za crne dane (koji će sigurno doći); teško je obogati se poštenim radom (radiš li pošteno, nikada nemaš previše); ne možeš biti i bogat i pošten; prljavi novac...
Imali novca ili nemali, važno je znati što o njemu mislite. Jer ono što mislite o novcu, često mislite i o odnosima. Ta uvjerenja mogu se manifestirati i na energetskoj razini vašeg bića. I sama sam tomu bila svjedok. Naime, odavno proučavam taj energetski aspekt i znam da mi je zadatak uravnoteženje upravo druge čakre, energetskog središta u tijelu koje, među ostalim, regulira stvaralaštvo, odnose i novac (više o tome u nekoj drugoj kolumni). Sustavno radim na učenju o tome kako ostvariti taj zadatak, pa sam i posljednjih nekoliko kriznih godina u kojima živimo iskoristila za svoje čišćenje. Prošle godine doživjela sam vrhunac u osvješćivanju tog područja.
Jedna smjela iako dobro promišljena odluka rezultirala je izazovnim posljedicama za moju financijsku situaciju. Zbog nemogućnosti naplate nekih realiziranih poslova te gubitka nekoliko dugoročnih projekata našla sam se u situaciji problematičnog, a ne samo neizvjesnog toka novca. Kad me je šest mjeseci nakon toga prikliještilo u križima do te mjere da sam završila u krevetu na injekcijama kako bih opustila spazam, bilo mi je jasno da sam blokirala upravo dio tijela koji je važan za protok stvaralačke energije. Razmislila sam o tome što je prethodilo toj bolnoj situaciji i počela tražiti odgovore.
Shvatila sam zašto moja reakcija da na smanjenje prihoda drastično smanjim rashode nije odmah dala rezultat. Problem u takvom pristupu pojavljuje se ako u duljem roku ne dođe do promjene. Tada se do razine fiksacije možemo fokusirati na obveze koje imamo zaboravljajući na sebe, smanjujući svoje potrebe na minimum, pa i ispod njega. Vrlo lako skliznemo u raspoloženje nemanja, neimaštine, a ako se to poveže sa štedljivošću na koju smo naviknuli u djetinjstvu, možemo se u trenu pretvoriti u onoga koji se olako zakida. To se, naravno, dogodilo i meni.
Ja nisam dovoljno vrijedna
Jasno mi je bilo da je moj stari obrazac opet tu. Uvjerenje koje često stoji iza takvog ponašanja je – Ja nisam važna, a iz toga Ja nisam dovoljno vrijedna. Shvatila sam da sam, smanjujući svoje potrebe, umanjila i svoj osjećaj vrijednosti, a onda je bilo važno zaustaviti se i sjetiti se koliko sam vrijedna. Meni u tome pomažu afirmacije, kao i podsjećanje na situacije u kojima zamjećujem da je i drugima stalo do mene.
Kako vjerujem da bitno mogu utjecati na mnoge stvari koje mi se događaju i sklona sam poduzimati aktivnosti kako bih promijenila svoju situaciju, odmah sam se uhvatila posla. Posegnula sam (ponovno) za knjigom Caroline Myss Anatomija duha i proučila poglavlje posvećeno drugoj čakri.
Teme koje su obrađene u tom poglavlju govore upravo o onome što ta čakra predstavlja u našem energetskom sustavu: moć i kontrolu, odnose, životne izbore, etičku energiju, stvaralačku i seksualnu energiju, energiju novca i osobnu moć. Strahovi povezani uz tu čakru su oni koji se tiču samoodržanja, a to su strah od kontrole drugih, kao i gubitka moći vlastita tijela. Snage predstavljaju sposobnost da preživimo, da se snađemo, da preuzmemo rizik i pokrenemo svoj život kada zastane. Tjelesni problemi povezani s blokadom te čakre upravo su bol u donjem dijelu leđa i išijas.
Kakva uvjerenja o novcu imate?
Ako ste se i vi suočili s ovakvim problemom, pomoći će vam premještanje fokusa s novca. Za početak, što temeljitije preispitate svoj sustav vjerovanja. Možete se primjerice upitati: Što su mi roditelji govorili o novcu? Pojavljuju li se negativne misli ili osjećaji u tijelu dok primam novac ili nešto plaćam? Nakon toga važno je svjesno stvarati pozitivne misli vezane uz novac te sa zahvalnošću primati, a s poštovanjem davati.
Važno je podržati sebe u tom procesu prakticirajući ono što će nam dati mir. Meni su duge šetnje šumom s mojim psima te redovita meditacija vraćale snagu i mir. Da bih se još više osnažila, namjeravam do kraja godine vratiti sve svoje dugove (u namjeru je uključena odluka jer samo željeti nešto često izaziva svijest da nešto nemamo, a to nas ne vodi rješenju problema). Vratilo mi se dobro raspoloženje i osjećaj samopoštovanja.
Veselite se priljevu novca, mislite da je to lako?
Kad vas obuzimaju negativne misli, kad previše unaprijed planirate svaki trošak, nerijetko se događaju iznenadni troškovi, iznenadni gubici. A kad smo „stisnuti“, spremni smo na sve. Ipak, sjetite se da je pošteno djelovanje iznimno važno za protok energije u drugoj čakri jer su etičnost i moral njezin sastavni dio.
Potrebno je cijeniti znanje, vrijeme i energiju koje ulažete u posao. Sve što radite obavljajte tako da u proces rada uključite samopoštovanje i poštovanje prema onome s kim ili za koga radite.
No jednako tako treba se naučiti veseliti priljevu energije novca, prihvaćati ga kao potvrdu da je ono što radimo dobro. Vježbam, stoga, veseliti se novcu koji pristiže u moju stvarnost i mijenjam uvjerenja o novcu i štedljivosti odustajući od straha. A križobolje – nema!