Lažna pozitivnost nastaje kada prisiljavamo optimizam u situacijama gdje pozitivnost nije prirodna. Ova praksa može biti štetna, jer zanemaruje stvarne emocije i probleme, navodi Psychology Today.

Evo kako prepoznati i izbjeći lažnu pozitivnost.

Što je lažna pozitivnost?

Lažna pozitivnost događa se kada drugi ili mi sami pokušavamo prikazati negativne situacije u pozitivnom svjetlu, iako to nije prikladno. Na primjer:

  • Prekid veze: “Sada si bolji!” može umanjiti stvarnu tugu zbog gubitka.
  • Gubitak roditelja: “Bar se više ne moraš brinuti” može ignorirati osjećaj gubitka i tuge.
  • Gubitak posla: “Sve će biti u redu” ne rješava konkretne probleme poput financijskih poteškoća.

Kako izbjeći lažnu pozitivnost?

1. Prihvatite svoje emocije

Nije uvijek moguće biti sretan. Prihvaćanje negativnih osjećaja pomaže u suočavanju s izazovima i jača emocionalnu otpornost.

2. Fokusirajte se na činjenice

Ignoriranje osnovnog problema ne pomaže. Na primjer, reći nekome tko je izgubio posao da “sve će biti u redu” ne rješava njihov trenutni problem, poput pronalaska novog posla.

3. Ne ocjenjujte tuđe osjećaje

Ako netko dijeli svoje brige, budite empatični. Komentari poput “moglo bi biti gore” ne pomažu i mogu dodatno povrijediti osobu koja se već osjeća loše.

4. Potražite odgovarajuću podršku

Razgovarajte o svojim osjećajima s osobama koje imaju emocionalnu zrelost i empatiju. Ako vam to nije moguće s bliskim osobama, razmislite o razgovoru s terapeutom ili pridruživanju grupi za podršku.

5. Pružite stvarnu podršku

Kada podržavate nekoga, budite konkretni i iskreni. Primjeri podrške uključuju: “Razumijem da je ovo teško” ili “Tu sam ako trebaš pomoć”.

Lažna pozitivnost može sakriti stvarne probleme i emocije iza dobronamjernih komentara, ali prepoznavanje lažne pozitivnosti i pružanje iskrene podrške pomaže u boljem razumijevanju i rješavanju stvarnih problema.