Svrstavanje u ladice

„Kad razmišljamo o drugim ljudima, često ih svrstavamo u kategorije koje formiramo na temelju nekih istaknutih obilježja pojedinaca, primjerice spola, dobi, rasne ili etničke pripadnosti i slično“, ocjenjuje prof. Bubić. „Skloni smo vidjeti sebe kao pripadnika jedne, a one koji se od nas razlikuju po nekoj osobini kao pripadnike drugih skupina.

Tako formirane kategorije vrlo su plodno tlo za razvoj mitova i krivih uvjerenja, jer prilikom uspoređivanja ‘naše’ i ‘tuđe’ skupine skloni smo naglašavanju razlika i zanemarivanju sličnosti među njima.“

Razlike među ženama veće nego između žena i muškaraca

Naglašavajući razlike i zanemarujući sličnosti između muškaraca i žena, autor knjige Muškarci su s Marsa, žene su s Venere zaradio je milijune, iako je stranice nakrcao stereotipima, poluistinama i bajkama. „Iako postoje određene, relativno skromne razlike u načinu komunikacije muškaraca i žena, one se najčešće neopravdano prenaglašavaju, pa čak i karikiraju“, kaže prof. Bubić. „Na temelju grupne pripadnosti ne možemo točno procijeniti osobine pojedinca koji pripada nekoj skupini jer su individualne razlike unutar samih skupina najčešće znatno veće od onih koje postoje između skupina.“

Srećom, na tržištu se pojavila i knjiga Mit o Marsu i Veneri, u kojoj je autorica Deborah Cameron razotkrila zablude o velikim psihičkim razlikama između muškaraca i žena. Među ostalim, iznijela je dokaze protiv mita da žene pričaju više od muškaraca i imaju bogatiji rječnik. Ujedno je predstavila primjere kultura u kojima su žene, za razliku od muškaraca, direktne, autoritativne i grube, naglašavajući da je često društvo, a ne biologija, ono što oblikuje ponašanje muškaraca i žena.