Prava se inteligencija više odnosi na znatiželju, prilagodljivost i sposobnosti rješavanja problema. Ne radi se o razmetanju znanjem, već o njegovoj učinkovitoj upotrebi, piše Hack Spirit.
William Shakespeare je slavno napisao: "Budi vjeran samom sebi." Ova mudrost posebno vrijedi kada je u pitanju inteligencija, jer istinska inteligencija nije pretvaranje ili priređivanje predstave; radi se o kontinuiranom učenju, iskrenoj znatiželji, empatiji i samosvijesti.
Ovo je 5 jasnih znakova da se netko samo pravi da je inteligentan.
1. Sve previše pojednostavljuju
Istinski inteligentni ljudi znaju da je život složen. Oni cijene nijanse, prihvaćaju sive zone i napreduju u zaranjanju u zamršenost teme.
S druge strane, oni koji se pretvaraju da su inteligentni često pribjegavaju pretjeranom pojednostavljivanju. Skloni su sve svesti na osnovne, crno-bijele pojmove. Oni će ponuditi jednostavne odgovore na složene probleme, izbjegavajući bilo kakvu stvarnu dubinu ili analizu.
2. Uvijek moraju biti u pravu
Čak i kad se ovakvim osobama predoče jasni dokazi koji govore suprotno, oni izvrću činjenice ili skreću razgovor samo kako bi izbjegli priznati svoju pogrešku. Važnije im je zadržati svoju sliku inteligencije nego učiti ili rasti iz iskustva.
To je klasičan znak – netko tko uvijek mora biti u pravu vjerojatno prikriva nedostatak istinske inteligencije. To je prikrivanje njihove nesigurnosti i pokušaj zaštite njihovog ega.
3. Zloupotrebljavaju velike riječi
Jezik je moćan alat, a način na koji ga koristimo može otkriti puno o nama. Oni koji se pretvaraju da su inteligentni često zlorabe velike riječi u pokušaju da impresioniraju druge.
Ironično, studija objavljena u časopisu Applied Cognitive Psychology otkrila je da upotreba složenog jezika gdje jednostavniji jezik može poslužiti zapravo čini da se govornik čini manje inteligentnim. To je zato što se prava inteligencija često povezuje s jasnoćom i sposobnošću jednostavnog objašnjenja složenih pojmova.
4. Nedostaju im vještine kritičkog razmišljanja
Inteligencija nije samo znanje, već i način na koji to znanje primjenjujete. Vještine kritičkog mišljenja ključni su pokazatelj istinske inteligencije.
Oni koji nisu tako pametni kao što se pretvaraju da jesu često nemaju te vještine. Umjesto da preispituju informacije ili ih promatraju iz različitih kutova, oni ih prihvaćaju zdravo za gotovo. Često donose prerane zaključke, a da nisu odvojili vrijeme za analizu situacije ili razmatranje alternativnih perspektiva.
5. Nisu znatiželjni
Znatiželja je obilježje inteligencije - potiče nas da učimo, istražujemo i razumijemo svijet oko sebe.
Međutim, onima koji se pretvaraju da su inteligentni ta osobina često nedostaje. Zadovoljni su onim što znaju i pokazuju malo interesa da nauče više. Rijetko ćete ih čuti kako postavljaju dodatna pitanja ili pokazuju istinski interes za nove ideje ili perspektive. Više su usredotočeni na održavanje svoje fasade inteligencije nego na širenje znanja.