Na površini, čini se da određene žene koje nazivamo čvrstima imaju sve važne karakteristike – snažne su, samouvjerene i ne boje se suprotstaviti svijetu. Ipak, ispod te čvrste vanjštine često se krije mekša strana koja čezne za ljubavlju i povjerenjem, piše Hack Spirit.
Naravno, mnoge žene, kao i muškarci, posjeduju istinsku čvrstoću i snagu, ali ako pokazuju određene osobine u pomalo čudnim okolnostima na izuzetno pretjeran način, možda se u pozadini krije dublja priča. Ako u blizini poznajete neku osobu koja bi mogla odgovarati ovome opisu, provjerite pokazuje li ovih 5 karatkeristika.
1. Maskiranje ranjivosti neovisnošću
Prevladava uvjerenje da su snaga i neovisnost sinonimi za emocionalnu nadmoćnost. Ali u stvarnosti, iza štita samopouzdanja, mnoge osobe vape za ljubavlju i povezanošću.
Ove osobe često projiciraju sliku da su potpuno samodostatne, same prihvaćaju izazove i rijetko traže pomoć. Međutim, taj iskaz neovisnosti često krije dublju istinu. Nije da ne žele pomoć ili vezu - već se boje da će ih se promatrati kao slabe ili potrebite, kao i da bi zbog svoje ranjivosti manje zaslužile ljubav.
2. Suzdržavanje svojih emocija
Čini se da su mnoge snažne žene savladale umijeće prikrivanja osjećaja. Predstavljaju mirnu i staloženu fasadu, bez obzira kakva se oluja sprema u njima.
Ipak, to je često samo obrambeni mehanizam. Boje se da bi zbog pokazivanja svojih emocija mogle izgledati slabo ili nestabilno, ali u stvarnosti, naše su iskrene emocije ono što nas čini osobama kakve uistinu jesmo. Emocije nisu znakovi slabosti, nego pokazatelji ljudskosti i sposobnosti da duboko osjećamo i brinemo.
3. Borba s prihvaćanjem vlastite autentičnosti
Osobe koje su oštro postavljene često se bore sa samoljubljem i prihvaćanjem. Postavljaju si visoke standarde, neprestano se trude da budu bolje, jače i neovisnije, ali u toj potrazi za savršenstvom, mogu izgubiti dodir sa svojim autentičnim ja.
Možda im je teško prihvatiti da su vrijedne ljubavi takve kakve jesu, bez potrebe za pretvaranjem ili maskiranjem. Ova borba može dovesti do prekida veze, što im predstavlja izazov za stvaranje istinskih odnosa u budućnosti.
4. Prekomjerna kompenzacija dominacijom
Određeni su pojedinci skloni kompenzirati svoje nedostatke pretjeranom dominacijom. Mogli bi djelovati kao da zapovijedaju ili kontroliraju, posebno inzistirajući na vlastitim odlukama u situacijama kada se osjećaju ranjivima. Ovakvo ponašanje često proizlazi iz straha da će biti doživljeni kao slabi ili podložni.
Međutim, ta dominacija može stvoriti prepreku koja ih sprječava u stvaranju značajnih veza. Odnosi napreduju zahvaljujući ravnoteži i uzajamnom poštovanju, a ne samo jednoj osobi koja odlučuje.
5. Izbjegavanje istinskih veza
Iako se može činiti paradoksalnim, neke žene namjerno izbjegavaju stvaranje dubokih i značajnih veza. One bi mogle držati ljude podalje, preferirajući ležerna prijateljstva ili površne odnose više nego dublje veze.
Ovo ponašanje često proizlazi iz straha od povrijeđivanja. Vjeruju da se, održavajući svoje odnose površnima, mogu zaštititi od boli odbijanja ili gubitka. No čineći to, uskraćuju si radost i ispunjenje koje proizlazi iz istinskih veza. Propuštaju bogatstvo zajedničkih iskustava, međusobnu podršku i emocionalni rast koji intimni odnosi mogu potaknuti.