Koncept obrambenih mehanizama prvobitno je predložio Sigmund Freud kasnih 1800-ih kao dio svoje psihoanalitičke teorije. Dok je Freud započeo raspravu o obrambenim mehanizmima, njegova kći Anna Freud dalje je unaprijedila ideju predlažući 10 važnih obrambenih mehanizama, a jedan od tih 10 obrambenih mehanizama je formacija reakcije.
Kako prepoznati formaciju reakcije?
Formacija reakcije način je na koji se ego brani od bilo kakvih misli ili osjećaja koje pojedinac smatra neprihvatljivim zbog osobnih, obiteljskih ili društvenih standarda. Iako to trenutno može zaštititi samopoštovanje pojedinca, s vremenom može postati problematično jer potiskuje nečije autentično ja, što šteti vlastitoj dobrobiti.
Nažalost, formaciju reakcije može biti posebno teško prepoznati u svakodnevnom životu. Netko tko na ovaj način brani svoj ego može biti izuzetno strastven prema uvjerenjima i preferencijama koje izražava prema van, dok njegova prava uvjerenja ostaju zakopana u podsvijesti.
Primjeri formacija reakcije
Dok se formacija reakcija može činiti kontraintuitivnom, postoje mnogi svakodnevni scenariji u kojima pojedinac izvana podržava jedno stajalište, dok nesvjesno osjeća njegovu potpunu suprotnost.
Evo nekoliko dodatnih primjera:
- Tijekom adolescencije, kada se mladi ljudi žele odvojiti od svojih roditelja, tinejdžer izražava prezir prema njima kako bi izbjegao priznati bilo kakve osjećaje ljubavi ili privrženosti.
- Pojedinci koji ne mogu svjesno prihvatiti svoju ljutnju i agresiju djeluju mirno i pasivno.
- Mladić koji žudi za romansom, ali ne može pronaći ženu koja će mu uzvratiti ljubav, štiti svoj ego izražavajući negativna uvjerenja o suprotnom spolu.
Rad na formaciji reakcije dugotrajan je proces
Rad sa savjetnikom ili terapeutom na prepoznavanju formacije reakcije znači da ćete morati prepoznati misli i impulse koji bi vam se mogli činiti neugodnima. Svrha je istražiti i konačno prihvatiti temeljne misli ili impulse koji su uzrokovali tjeskobu koja je uopće dovela do formacije reakcije. Ovo može biti zahtjevan i dugotrajan proces.
Na primjer, pojedinac može djelovati kao prijateljski nastrojen i opušten, ali u stvarnosti možda uopće ne voli većinu svojih prijatelja. Savjetnik bi mu mogao pomoći identificirati neslaganje između njegovih osjećaja i ponašanja, istražiti zašto njegova nesklonost prijateljima uzrokuje tjeskobu, a zatim bi mu pomogao prihvatiti njegove prave osjećaje, piše Verywell Mind.