U svojoj srži, strah nije negativna emocija – naprotiv, riječ je o automatskom odgovoru koji nam pomaže preživjeti. Ne postoji osoba potpuno imuna na njega, a nerijetko se čini da se u našem životu pojavljuje i češće nego što bismo željeli. Gotovo kao da smo stvoreni da ga osjećamo, no stvarnost je ipak drugačija.

Iako je strah sveprisutan, rađamo se sa samo dva urođena – strahom od padanja i strahom od glasnih zvukova. Kasnije u životu susrećemo se s mnogo složenijim vrstama strahova, zbog kojih na one prvotne gotovo zaboravljamo, dok snažniji i intenzivniji preuzimaju kontrolu nad nama.

No, kako se nositi s ovom emocijom koja nas često sputava? Odgovor leži u psihologiji, a ovih 7 učinkovitih strategija može pomoći u njezinu ublažavanju i boljem upravljanju njome.

1. Izazovite vlastite beskorisne misli

Ponekad samoinicijativno izazivanje vlastitih misli može pomoći u borbi protiv njih. Ako si postavite prava pitanja, možete si pokazati da nemate razloga za brigu.

Na primjer, ako se bojite da ćete ostati zarobljeni u dizalu, mogli biste si postaviti pitanja poput:

  • "Jesam li ikada čuo/la da je netko ostao zarobljen u dizalu?"
  • "Izgleda li lift pokvaren?"
  • "Ima li ikakvog razloga da mislim kako ću dugo čekati pomoć ako zaglavim?"

2. Vizualizirajte sretno mjesto

Kada osjetite da strah preuzima kontrolu nad vama, odvojite trenutak da zatvorite oči i zamislite mjesto sigurnosti i mira. To bi mogla biti slika:

  • šetnja prekrasnom plažom
  • ušuškani ste u krevetu
  • sretna uspomena iz djetinjstva

Neka vas pozitivni osjećaji umiruju dok se ne osjećate opuštenije.

3. Odmaknite se od izvora straha

Teško je jasno razmišljati kada se osjećate uplašeno ili tjeskobno, ali ako možete, odvojite vrijeme da se fizički smirite. Pokušajte se maknuti od onoga što vas uznemiruje. Na primjer, možete raditi drugu aktivnost 15 minuta.

4. Radite na tehnici disanja

Ako se ne možete odmaknuti od izvora straha, pokušajte se ni ne boriti protiv toga. Ostanite gdje jeste i dopustite sebi da osjetite strah, iako će vam biti neugodno.

Stavite dlan na trbuh pa dišite polako i duboko. Cilj je naviknuti vaš um na suočavanje s panikom, što na koncu uklanja strah od osjećaja panike.

5. Zapamtite da tjeskoba nije štetna

Tjeskoba i strah mogu vam se činiti nepobjedivima, ali ova vrsta brige može pogoršati tjeskobu i strah. Dakle, važno je zapamtiti da je odgovor vašeg tijela na strah normalan i osmišljen kako bi vas zaštitio od opasnosti.

6. Čuvajte se

Zdraviji način života može biti od velike pomoći za vaše mentalno zdravlje, a najbolji i najučinkovitiji način je poboljšati prehranu i promatrati fizičku aktivnost kao dio svakodnevice. Kada činimo nešto dobro za sebe, osjećamo veću moć nad vlastitim životom.

7. Ne zaboravite se nagraditi

I na kraju, počastite se kada nešto postignete unatoč strahu.

  • priuštite si masažu
  • izvedite se na ručak
  • kupite novu knjigu ili neki drugi predmet koji vas veseli
  • pogledajte film