Postoji niz izraza koje ljudi koriste da bi zvučali pametno, ali zapravo nemaju istinsku težinu. Često se koriste samo kako bi se stvorio privid stručnosti ili uvida, ali kada ih se pobliže analizira, otkrivaju se kao isprazni ili nejasni, navodi Your Tango.
Evo kojih 7 fraza koriste pojedinci kako bi samo zvučali pametno, a zapravo to uopće nisu.
1. "U teoriji, to bi trebalo funkcionirati."
Ova fraza zvuči mudro, ali često prikriva nedostatak konkretnih dokaza ili razrađenog plana. Može ukazivati na površno promišljanje ili izbjegavanje suočavanja s potencijalnim problemima u praksi.
2. "Pomičemo granice."
Iako je izraz zamišljen da znači izlazak iz okvira ili inovaciju, često se koristi bez konkretnih primjera ili jasnoće što se točno pomiče. Korištenje ove fraze za nešto trivijalno može zvučati pretenciozno.
3. "O tome se ne treba puno razmišljati."
Iako implicira da je nešto očito, ovom frazom se često zanemaruju kompleksnost i nijanse određene odluke. Može se koristiti manipulativno kako bi se diskreditiralo tuđe mišljenje ili pojednostavila teška odluka.
4. "Moramo se odmaknuti od statusa quo."
Fraza koja se često koristi da bi se pozvalo na promjenu, ali kada se koristi bez razloga ili u situaciji gdje je stabilnost važna, može zvučati kao nepromišljeni avanturizam.
5. "Ajmo to malo pojednostaviti."
Iako zvuči analitički, često se koristi kako bi se izbjeglo pravo pojašnjenje ili suočavanje s problemom. U poslovnim ili obiteljskim kontekstima, "rastavljanje" može imati smisla, ali kada se koristi bez stvarne dubine, postaje samo ukrasna fraza.
6. "Mijenjamo pravila igre."
Fraza preuzeta iz sporta, koristi se kada se navodno mijenjaju kriteriji usred procesa. Problem nastaje kada se koristi izvan konteksta ili kao način da se zbuni sugovornika ili izbjegne rasprava.
7. "To je mač s dvije oštrice."
Fraza koja bi trebala ukazivati na dobre i loše strane neke situacije, ali često je previše korištena i primjenjuje se čak i kada ne postoji stvarna dvosmislenost.