5 snažnih tehnika samoumirivanja: Ako često osjećate stres ili tjeskobu, evo što trebate napraviti svaki dan

Stres i tjeskoba stalni su pratitelji mnogih života, a uz pomoć ovih moćnih tehnika moguće je utišati ih i umanjiti njihov utjecaj

Shutterstock

Ponekad je nemoguće izbjeći stresne situacije, a osjećaj tjeskobe pojavljuje se čak i bez posebne najave - užurbani život svakodnevice njihovo je plodno tlo. Ipak, uz pomoć moćnih tehnika samoumirivanja moguće je smanjiti razorni utjecaj koji imaju na našu svakodnevicu, piše Hack Spirit

Evo kako si pomoći kada nastupe teška vremena.

1. Prakticirajte svjesno disanje

U procesu upravljanja stresom i tjeskobom, postoji moćan alat koji svi posjedujemo – naš dah. Usmjeravanje pažnje na disanje može poslužiti kao sidro, pomažući nam da ostanemo prizemljeni u trenucima visokog stresa i tjeskobe.

Duboko disanje aktivira 'odgovor opuštanja' u živčanom sustavu, smanjujući tjeskobu, depresiju i ljutnju. Unatoč dubokim učincima, svjesno disanje je vrlo jednostavno, a uključuje fokusiranje na dah dok ulazi i izlazi iz tijela. Ova jednostavna tehnika ne zahtijeva posebnu opremu ili lokaciju. Možete je prakticirati za radnim stolom, u javnom prijevozu ili čak dok čekate u redu u trgovini.

2. Uključite fizičku aktivnost u svakodnevicu

Tjelovježba je vrlo učinkovit način za ublažavanje stresa, a osobito ako se osjećajte kao da ste zaglavljeni u vrtlogu zadataka bez izlaza. Posebno uz kombinaciju s boravkom na svježem zraku, moguće je očistiti um od crnih misli i osjetiti osvježenje i nalet pozitivne energije. Zaista, nitko se nakon trčanja ne osjeća još više opterećenim.

To je snaga fizičke aktivnosti. Tjelovježba oslobađa endorfine – prirodne podizače raspoloženja – i omogućuje odvajanje od ciklusa negativnih misli koji hrane tjeskobu i stres.

3. Mindfulness meditacija

Mindfulness meditacija još je jedna moćna tehnika koja je iznimno učinkovita u upravljanju stresom i tjeskobom. Uključuje mirno sjedenje i obraćanje pažnje na svoje misli, zvukove, osjete disanja ili dijelove tijela, te vraćanje pažnje svaki put kada um odluta.

Posvetiti čak i samo nekoliko minuta dnevno ovoj praksi može imati dubok utjecaj na mentalno zdravlje. To je način da trenirate svoj um na fokusiranje i preusmjeravanje misli.

4. Progresivno opuštanje mišića

Progresivno opuštanje mišića tehnika je koja uključuje napinjanje, a zatim opuštanje različitih mišićnih skupina u tijelu. To je praktična metoda koju možete koristiti svaki put kada počnete osjećati simptome stresa i tjeskobe.

Ova tehnika temelji se na konceptu "povezanosti tijela i uma", a fizičko opuštanje može dovesti do mentalne smirenosti.

Evo kako funkcionira...

  • Počinjete s napinjanjem skupine mišića dok udahnete, a zatim ih opuštate dok izdišete.
  • Radite na mišićnim skupinama određenim redoslijedom, obično počinjući od stopala i napredujući do glave.
  • Namjernim napinjanjem i opuštanjem mišića omogućujete sebi osjetiti razliku između ta dva stanja.
  • Ova povećana svijest o fizičkim senzacijama pomaže vam usredotočiti se na razliku između napetosti i opuštanja, što dovodi do dubljeg osjećaja opuštenosti cijelog tijela.
  • Psiholozi često preporučuju progresivno opuštanje mišića pacijentima koji se nose s tjeskobom, jer je to praktična tehnika koja se lako može naučiti i primijeniti u različitim situacijama.

5. Prakticirajte samosuosjećanje

U trenucima stresa i tjeskobe, važno je prakticirati samosuosjećanje. Samosuosjećanje uključuje tretiranje sebe s istom ljubaznošću i razumijevanjem koje bi pružili prijatelju u sličnoj situaciji.

Riječ je o priznavanju vlastite patnje, prepoznavanju da je patnja dio ljudskog iskustva i ljubaznom ophođenju prema sebi, umjesto da se oštro prosuđujete. Prakticiranje samosuosjećanja pomaže vam održati pozitivniji stav, čak i u stresnim situacijama. Promiče emocionalnu otpornost i utječe na učinkovitije upravljati tjeskobom.