I one stigle iz kozmetičke meke - južne Koreje

Ako su maske za lice vaše kozmetičke uzdanice, oduševit ćete se tzv. sheet maskama. Ovaj izum, kao i većina kozmetičkih noviteta (sjetite se BB kreme), dolazi iz kozmetičke meke – južne Koreje, gdje žene dnevno prosječno koriste više desetaka proizvoda za njegu i čišćenje kože.

Nakon popularnog, ali zahtjevnog rituala nanošenja različitih maski na lice (peel of za čišćenje, maska za hidrataciju, maska za izbjeljivanje…), ljepotice Dalekog istoka zdušno su prigrlile ovaj mnogo praktičniji kućni tretman njege. Vjerujemo da će i mnoge od nas to učiniti jer je primjena sheet maske, kao i njene naprednije varijante – maske od hidrogela, brz i jednostavan način da kožu lica opskrbite koncentriranom dozom vlage i hranjivih sastojaka.

Kvaliteta tkanine

„Svaka je maska 'natopljena' drugačijom esencijom i može sadržavati najraz­ličitije moguće sastojke, od alantoina i hijalurona za hidrataciju do retinola ili vitamina C za sjaj i pomlađivanje“, kaže Dubravka Gabrić, kemičarka i stručnjakinja za preparativnu kozmetiku. Osim koktela sastojaka kojima su maramice natopljene, snaga ovih maski leži i u kvaliteti tkanine, tj. njezinoj sposobnosti da spriječi njegujuće sastojke da ishlape kako bi se u što većoj mjeri apsorbirali u kožu.

U tome se skriva njihova učinkovitost i upravo zato mogu konkurirati klasičnim maskama koje prstima razmazujemo po koži. „Za razliku od uobičajenih maski, u staklenkama i tubama, sheet maske svojim se djelovanjem približavaju serumima“, ističe Dubravka Gabrić. Umjesto da njihovi sastojci ishlape u zrak, svu vlagu i druge blagotvorne sastojke upija koža na kojoj maska počiva određeno vrijeme.

Maramice za ove maske najčešće su napravljene od pamučnih ili smjese mekih umjetnih vlakana, natopljenih nježnom i laganom, ali potentnom supstancijom koja nije ni približno kremasta i „packava“ prilikom nanošenja kao što su to maske na koje smo naviknuli. Uglavnom je natopljena prozirnom ili blijedomliječnom tekućinom fluidne ili gelaste teksture.

Opuštanje uključeno

Tkanina maske izrezana je po mjeri lica – ima otvore za oči, nos i usne. Na licu se većina njih, prema uputama proizvođača, drži od 10 do 20 minuta, ali taj period slobodno možete i produljiti. Za to je vrijeme gotovo nemoguće obavljati poslove po kući jer maska lako može skliznuti s lica. Morate ležati, tj. biti u horizontalnom položaju, zbog čega maska ujedno djeluje opuštajuće i antistresno, osim ako imate onu masku koja se može pričvrstiti iza glave pa s njome možete i hodati. Nakon što skinete i bacite „masku maramicu“, ono što vam je preostalo na licu blago umasirajte i tako još dodatno potaknite cirkulaciju i nahranite kožu.

Na tržištu se mogu naći mnoge različite verzije ovih maski, ovisno o tipu kože i problemima kože. Postoje i one parcijalne, namijenjene za specijalnu njegu područja oko očiju ili usana, koje prianjaju ispod očiju ili oko usana, koje imaju oblik slova O. Sve one obećavaju blagotvorno djelovanje – umirenje, zaglađivanje, regeneraciju, učvršćivanje. No, samo će mali broj nas ove maske koristiti nekoliko puta tjedno, koliko je zapravo potrebno.

U njima ćemo najvjerojatnije potražiti spas jednom tjedno ili samo možda jednom mjesečno da bismo kožu nagradili hidratacijom i sjajem. Međutim, ako ih redovito koristimo, sheet maske mogu „omekšati“ linije na koži uzrokovane dehidracijom, umiriti upalne procese i osvježiti umornu kožu. Usto, kako kaže Dubravka Gabrić, one će očistiti lice i pripremiti kožu za bolju apsorpciju aktivnih tvari iz kreme ili seruma.

Želite li izvući maksimum iz ovog kozmetičkog noviteta, prvo napravite piling koji će ukloniti odumrle stanice kože pa ćete joj osigurati bolju moć apsorpcije. Umjesto pilinga, ovisno o tipu kože, na lice možete nanijeti masku od gline pa tako očišćenu kožu, spremnu za hidrataciju, počastiti njegujućom sheet maskom.

Nisu sve iste

Odaberite je, savjetuje Dubravka Gabrić, prema svom tipu kože ili željenom djelovanju. „Ovisno o tipu kože, problemu koji želimo ukloniti ili svrsi koju želimo postići, sheet maske se razlikuju, kao i sve druge maske. Trebamo poznavati svoj tip kože i problem koji želimo riješiti pa, shodno tome, odabrati onu koja nam najviše odgovara.“ Uglavnom su dostupne maske čije su maramice natopljene nekim vodenim medijem, uz dodatak aktivnog sastojka, kao što je hijaluron, i služe za hidrataciju, intenzivno hranjenje kože i pomlađivanje.

„Hoće li aktivne tvari iz sheet maske brže i bolje od ostalih tipova maski prodrijeti u kožu, to još moramo ustanoviti, ali sigurno je da će takva maska na licu ostaviti dojam svježine, sjaja, barem nakratko“, zaključuje stručnjakinja. Zato ih vrijedi uklopiti u rituale njege, te metodom pokušaja i pogreški otkriti onu koja će vašem licu pružiti najbolju njegu.

Suha sheet maska

Za razliku od mokrih, sastojcima natopljenih sheet maski, najnoviji hit na Zapadu je suha maska. Osmislila ju je francusko-kanadska poduzetnica koja stoji iza luksuznog kozmetičkog brenda Nannette de Gaspé. Njezine pomlađujuće maske (za lice, područje oko očiju i usana, vrat ili ruke) ne sadrže vodu, za razliku od ostalih u kojima ta tekućina čini glavnu komponentu. Napravljene su od specijalno tkanog materijala iz Japana u koji je „utisnuta“ mješavina od čak 87 posto aktivnih sastojaka.

Kako ova maska nije vlažna pa ne prianja uz kožu, prema instrukcijama proizvođača, potrebno ju je 3 - 4 puta nježno rukama utisnuti na lice. Zahvaljujući korištenju tehnološki naprednog tzv. mikrosustava, aktivni sastojci postupno penetriraju u slojeve epiderme pa bi rezultati trebali biti vidljivi nakon 15 - 20 minuta. Koža nakon primjene ove maske izgleda svježija i pomlađena te je meka na dodir. Budući da maske Nannette de Gaspé ne sadrže vodu, jednom otvorena, maska može trajati i do tri mjeseca, a tijekom tog vremena može se koristiti do tri puta, što je dodatna korist.