Izvlačenje toksina

Glavna funkcija svih vrsta gline je izvlačenje toksina iz kože jer na sebe vežu organske molekule, masnoće i metaboličke otpadne produkte. Istodobno, glina otpušta oligoelemente i minerale, poput cinka, željeza, mangana i drugih, hraneći našu kožu - navodi Dubravka Gabrić, kemičarka i kozmetička stručnjakinja. Zato su maske od gline, iako za njima najčešće posežu osobe masnije i problematičnije kože, zapravo dobre za sve tipove. „Svaka maska istovremeno djeluje i kao piling. Fine čestice gline blago uklanjaju odumrle stanice kože, ali i ostatke dekorativne i preparativne kozmetike te omogućuju koži da diše“, dodaje Gabrić.

Najčešće vrste gline, u njihovom izvornom obliku, u našim prodavaonicama su bijeli kaolin, betonit i zelena glina, a u kozmetičkim proizvodima često se može naći rasul i ostale vrste kaolina. Sve vrste odlično matiraju kožu i upijaju nečistoće iz začepljenih pora, a odaberite onu koja će najbolje odgovarati vašem tipu kože.

Kako napraviti masku od gline koja čisti i njeguje kožu

Betonit ili montmorilonit

Ova je vrsta gline vulkanskog podrijetla i bogata je magnezijem. Prvak je u apsorpciji jer poput spužve upija nečistoće, višak sebuma i toksine, što je čini idealnom za njegu masnije kože i one sklone aknama.

Kaolin

Postoji u različitim bojama – bijeloj, žutoj, crvenoj i ružičastoj – a njegovo djelovanje varira jednako kao i njegove nijanse. Bijeli kaolin je najnježniji i stoga odlično njeguje osjetljivu, iritiranu, oštećenu, suhu i normalnu kožu. Ne apsorbira previše sebuma i nečistoća, kao betonit ili zelena glina, ali omekšava kožu i nježno je čisti djelujući kao blagi eksfolijant, a dobar je i za njegu kose.

Žuti kaolin ima nešto veću moć upijanja i eksfolijacije, ali je također nježan pa je pogodan za osjetljivu, normalnu i suhu kožu. Odlično će potaknuti usporenu mikrocirkulaciju i lice će nakon njega zablistati. Crveni kaolin, naspram navedenih, ima snažnija upijajuća svojstva pa se preporučuje za masniji i kombinirani, ali i normalni tip kože. Dobar je i za tretiranje akni.

Ružičasti kaolin, koji je popularan sastojak kozmetičkih proizvoda, zapravo je mješavina bijelog i crvenog kaolina. Taj nježan balans glina stvoren je za osjetljivu i sušu kožu s koje treba nježno ukloniti odumrle stanice i koja treba upiti malo masnoće. Dobar je također i za osjetljivu kožu sklonu aknama, a može se koristiti i u njezi drugih tipova kože.

Zelena glina

Najsnažniju moć eksfolijacije, sužavanja pora te upijanja viška sebuma, nečistoća i toksina ima zelena glina. Još se naziva ilit ili francuska zelena glina. Za njezinu zelenu boju zaslužne su veće količine raspadnutog biljnog materijala i željeznog oksida. Ima veliku moć apsorpcije pa neće samo upiti višak masnoće nego će „povući“ krv prema površini kože uzrokujući osjećaj peckanja.

Zahvaljujući tako poboljšanoj cirkulaciji, ten se revitalizira, a oštećene stanice mogu se brže obnoviti. Preporučuje se za masni i problematični tip kože, akne, mitesere i komedone. Može se koristiti svakodnevno, ali samo na područjima lica s aknama ili jednom tjedno na cijelom licu kako bi izbalansirala proizvodnju sebuma.

Glina je odlična i za ublažavanje celulita. U tu svrhu upotrijebite zelenu glinu koju, za bolji učinak, možete oplemeniti eteričnim uljem limunske trave ili himalajskog cedra jer potiču cirkulaciju, rad limfnog sustava i djeluju protuupalno.

Rasul

Rasul ili marokanska glina obiluje mineralima (silicijem, magnezijem, željezom, kalcijem...) i pravi je mag­net za nečistoće, sebum, tvrdokorne mitesere i začepljenje pore. Pritom ne isušuje kožu jer ima blago umirujuće i hidratantno djelovanje pa osim što čisti kožu, poboljšava njenu elastičnost i teksturu. Zato je rasul pogodan za njegu suhe i osjetljive kože, ali i kose.

Koristite glinu za njegu kose, posebno betonit i rasul koji definiraju kovrče, a vlasi omekšavaju i čine ih sjajnijima. Pastom od gline premažite cijelu kosu, od korijena do vrhova, ili pokušajte njome oprati kosu. Imajte na umu da glina može trenutno malo potamniti kosu.