Test određivanja dobi kože

Kako biste odredili starost svoje kože, isprobajte jednostavni trik koji predlažu doktori Michael Roizen i Mehmet Oz, autori knjige Vi zauvijek mladi. Lice bi trebalo biti čisto, barem dva sata prije očišćeno od šminke i krema. Postavite selotejp okomito na sredinu čela, od ruba kose prema području između obrva. Potom ga zalijepite na vanjski kut oka, pa preko kostiju svakog obraza i na kraju iznad usne. Na svakom mjestu blago pritisnite, ostavite da stoji nekoliko sekundi, a onda pažljivo skinite.
Potražite na selotejpu tragove kože i linija:
- ako je vrpca potpuno glatka, imate kožu prosječne 30-godišnjakinje
- ako ste pronašli ostatke odumrlih stanica i ljuskice ali bez linija, imate kožu prosječne 40-godišnjakinje
- ako ste pronašli ljuskice, stanice i sitne linije, imate kožu prosječne 50-godišnjakinje

Stanje kože 30-e

Vaša koža i dalje blista mladenačkim sjajem. Ona samo površinski gubi svježinu i elastičnost pa se lakše i brže revitalizira. Ako u ovim godinama rigorozno pazite na zaštitu od UV zraka te počnete nanositi lagane pomlađujuće kreme, produljit ćete mladolikost kože.

Kako je njegovati

U ovim godinama mladost nećete naći samo u staklenci skupe antiage kreme. U 30-ima su životni stil i prehrambene navike možda još važniji od kozmetičkih antiage rituala. Jedite hranu bogatu proteinima, uzimajte omega-3 dodatke prehrani, smanjite unos šećera, kofeina i škroba te počnite redovito vježbati. Pijte puno vode i zelenog čaja, što će se odraziti kao zdrav sjaj na koži. U toaletnoj torbici neizostavni su: nježno sredstvo za čišćenje, kreme s visokim zaštitnim faktorom te hidratantne kreme ili fluidi (ovisno o tipu kože) bogati antioksidansima.

Muče li vas bubuljice i akne, jedan od uzroka može biti nedovoljan unos omega-3 masnih kiselina. Nadoknadite ih konzumirajući orahe, avokado ili lanene sjemenke. Od kozmetičkih proizvoda iskušajte kreme na bazi salicilne kiseline koja djeluje protuupalno ili ulje vučjeg trna koje je prirodni lijek za akne ali i rozaceju.

Stanje kože 40-e

Bore koje su se u 30-ima nazirale sada su vidljive. Koža je tanja i prozirnija pa se mogu uočiti i kapilare. Godine sunčanja i neadekvatna zaštita od sunca u 20-ima i 30-ima uvelike utječu na izgled i teksturu kože koja se stanjuje i gubi prirodnu elastičnost i vlagu. Bore oko očiju, ispucale kapilare i neravnomjerna pigmentacija na licu, vratu i dekolteu počinju odavati dob.

Kako je njegovati
Tijekom cijele godine nanosite kremu sa zaštitnim faktorom obogaćenu antioksidansima te noćnu kremu na bazi retinola za ublažavanje bora. Retinol kao čista forma vitamina A stimulira regeneraciju stanica. No glavni nedostatak retinola je što može iritirati osjetljivu kožu. Ne tolerira li vaša koža ovaj sastojak, birajte kreme na bazi koenzima Q10 koji također potiče regeneraciju tkiva, a kao antioksidans može spriječiti fotostarenje i utjecaje iz okoliša.

Imate li poteškoća s crvenilom, odnosno rozaceom pomoći će tretmani laserom ili IPL uređajima, a od krema za ublažavanje rozaceje blagotvorno djeluju one na bazi vitamina C, B3 (niacina) i K jer ublažavaju crvenilo i jačaju oslabljene kapilare.
Intenzivniju stručnu njegu lica priuštite si jednom ili dva puta godišnje. Odaberite profesionalni tretman isključivo za svoj tip kože ili za uklanjanje specifičnog problema.PageBreak

žena beauty
Shutterstock žena beauty
Stanje kože 50-e

U dermisu, srednjem sloju kože, mijenja se sastav proteina odgovornih za punoću i elastičnost kože, smanjuje se količina kolagena, a elastin brže propada. Također, dolazi do smanjenja količine važnih molekula kao što je hijaluronska kiselina, zbog čega ona više ne ispunjava svoju ulogu u održavanju vlažnosti i čvrstoće kože. Bore se produbljuju, a na površini kože pojavljuje se hiperpigmentacija, odnosno staračke pjege.

Ako je menopauza iza vas, smanjenje razine estrogena može izazvati stanjivanje, sušenje i lakšu nadraženost kože.

Kako je njegovati
Kako su UV zrake najveći krivci za stvaranje bora, upotrebljavajte kreme s visokim zaštitnim faktorom tijekom sunčanih mjeseci te umjereni tijekom ostatka godine. Uz njih, za ovu dob primjerene su kreme i serumi s vitaminima A i E (tokoferol) jer povećavaju sadržaj vode u koži te B3 i C jer pospješuju stvaranje kolagena. Za prevenciju dubokih bora, na tržištu se nalaze proizvodi s retinolom i peptidima. Ako vam je koža osjetljiva na retinol, nanosite kremu na bazi jednako učinkovitog peptida. Pripazite kod odabira kreme jer neke kozmetičke kuće kombiniraju ta dva sastojka kako bi pojačale njihov učinak stimulacije kolagena, tj. brisanja bora.
Okrugle smećkaste mrlje, staračke pjege, mogu se tretirati kremama za izbjeljivanje, laserom ili postupcima kao što su kemijski piling ili mikrodermoabrazija.

Preparati na bazi hidrokinona izbjeljuju kožu pa se često propisuju za uklanjanje mrlja, ali mogu izazvati alergijske reakcije. Pribjegnite nježnijoj varijanti – kremama s bogatim udjelom vitamina A i C ili kojičnom i azelaičnom kiselinom te pripravcima najnovije generacije na bazi bjelančevina odgovornih za mladenački izgled kože. Za razliku od krema za izbjeljivanje, bjelančevine potiču ljuštenje pigmenta i sprječavaju razvoj novog.

Jednom mjesečno otiđite na tretman mikrodermoabrazije koji osim što čisti pore, regenerira i potiče mikrocirkulaciju pa je koža mladolikija. Kod kuće ne zaboravite redoviti piling koji je nužan za smanjenje zadebljalog, suhog sloja epidermisa te hidratantnu masku za lice.