Uobičajeno sezonsko ispadanje ili nešto drugo?

Kod mnogih žena pojačano ispadanje kose događa se jednom godišnje, u jesenskom razdoblju, ali ne traje dulje od nekoliko tjedana i prolazi sam od sebe. Razlog sezonskog gubitka kose je rast novih vlasi – stare vlasi opadaju da bi ustupile mjesto mladima. A zašto baš u jesen, otkrili su švedski znanstvenici. Prema njihovom istraživanju, kosa većine žena u srpnju ulazi u fazu u kojoj folikuli miruju, koja traje od tri do četiri mjeseca, a nakon toga vlasi počnu ispadati.

No, ako nije riječ o uobičajenom sezonskom ispadanju, nego ono traje dulje od dva mjeseca, može biti povezano s promjenom životnih navika, ukazivati na zdravstveni problem ili poremećaj u organizmu. Iako je možda tako ne doživljavamo, kosa je vrlo osjetljiva na promjene u organizmu. Različite bolesti, terapija lijekovima, trudnoća, nagli gubitak tjelesne težine, anemija ili stres neki su od najčešćih uzroka smanjenja volumena kose.

Stres

Jedan od najčešćih razloga pretjeranog opadanje kose je stres. Kosa počinje opadati od šest tjedana do tri mjeseca nakon stresnog događaja (bilo fizičkog ili emotivnog), a manifestira se kao naglo prorjeđivanje i gubitak volumena. Dobra vijest je da će kosa ponovo početi rasti i obnoviti se nakon smanjenja stresa, i to nakon tri do najviše šest mjeseci opadanja (u suprotnom, potražite stručnu pomoć). Različite tehnike opuštanja poput joge, vođene vizualizacije ili meditacije pomoći će ublažiti stres, a time i smanjiti opadanje.

Lijekovi

Određene vrste lijekova, primjerice, za snižavanje kolesterola, antikoagulanti, beta-blokatori za snižavanje povišenog krvnog tlaka, tretmani za liječenje akni koji sadrže vitamin A (retinoid) ili antidepresivi mogu biti uzrok pretjeranog opadanja vlasi. Takvi lijekovi „uspavljuju“ kosu, odnosno folikule iz faze rasta prije vremena prelaze u fazu mirovanja, a što dulje traje ta faza, više folikula biva njome zahvaćeno te na kraju opada više kose. Ako vaša kosa pojačano opada dok uzimate lijekove, obratite se liječniku za alternativnu metodu liječenja.

Problemi sa štitnjačom

Štitnjača, među ostalim, regulira različite tjelesne funkcije, kao što je metabolizam, pa neaktivna ili pak pretjerano aktivna žlijezda može utjecati na normalan ciklus rasta kose. Sumnjate li da vam kosa opada zbog neravnoteže hormona štitne žlijezde (možda osjećate i druge znakove bolesti, poput nagle promjene težine, osjećaja malaksalosti, čestih promjena raspoloženja itd.) najlakše ćete otkloniti sumnju testiranjem razine hormona TSH u krvi. Liječenjem hipotireoze ili hipertireoze, odnosno vraćanjem hormona u ravnotežu, prestaje i opadanje kose.

Sindrom policističnih jajnika

Sindrom policističnih jajnika koji uzrokuje hormonalna neravnoteža pri kojoj jajnici proizvode previše muških hormona može izazvati pretjeranu dlakavost, ali i gubitak kose. Savjetuje se što zdraviji način ishrane, izbjegavanje loših navika i stresa te redovita tjelesna aktivnost. Liječenje se najčešće provodi kontracepcijskim pilulama na bazi progesterona jer snižava razinu muških hormona, a starijim se ženama preporučuje hormonalno nadomjesno liječenje. Alternativno liječenje policističnih jajnika fitoterapijom uključuje čajeve i biljne kapi za regulaciju ciklusa.

Kontracepcijske pilule

Hormoni iz kontracepcijskih pilula koji sprečavaju ovulaciju djeluju na stanjivanje kose kod 10 posto žena, osobito kod onih s genetskim predispozicijama za opadanje kose. No, kako neki oralni kontraceptivi snižavaju razinu testosterona, time se umanjuje i rizik od gubitka kose kod žena koje su tome genetski sklone, pa ponekad do pojačanog opadanja kose dolazi i nakon prestanka korištenja pilula. Srećom, najčešće je riječ o prolaznom stanju koje prestaje kad se hormoni uravnoteže.

Nedostatak željeza

Feritin je bjelančevina koja pomaže tijelu u pohrani željeza, a niska razina feritina obično znači i nisku razinu željeza – što može biti razlog gubitka kose. Iako nije točno dokazano zašto, neka istraživanja sugeriraju da je željezo potrebno za zdrav rast kose. Nedostatak željeza manifestira se kao polagan i ravnomjeran gubitak volumena na cijelom vlasištu, a kosa je često beživotna i bez sjaja. Sumnjate li na manjak ovog minerala, napravite test krvi koji mjeri razinu feritina i/ili željeza. Uravnotežite prehranu, namirnicama povećajte unos željeza ili uzimajte dodatak prehrani pa bi se opadanje kose trebalo smanjiti tijekom dva, tri mjeseca.

*Ajurvedski lijek za opadanje kose

Prema ajurvedi, višak pitta doshe (vrućine) glavni je uzrok problema s kosom. Razlozi za to mogu biti brojni, a lijek leži u promjeni životnog stila prema individualnom utvrđivanju uzroka viška pitte u organizmu. Pomoći mogu: promjena prehrambenih navika (više sirovog povrća, svježeg voća, salata), odbacivanje loših navika, smanjenje aktivnosti koje povećavaju pittu (npr. trčanje ili vožnju biciklom zamijenite jogom ili tai chijem), redovita (tri puta tjedno) masaža tjemena ljekovitim uljima, primjerice, uljem od kokosa, amle ili arnike. Pobrinite se i da imate redovitu stolicu, a u slučaju zatvora pomoći će blag, prirodni laksativ (npr. prah triphala).

*Kineski lijek za opadanje kose

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, jetra i bubrezi utječu na zdravlje i kvalitetu, pa i gubitak kose. U tom slučaju, savjetuje se promjena prehrambenih navika, potrebno je obogatiti jelovnik esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima i mineralima. Od biljnih medikamenata iskušajte dodatke prehrani kao što su: He Shou Wu (Fo-Ti), Reishi gljiva, Schisandra (Wu Wei Zi) jer pročišćavaju jetra i bubrege, te potiču rast kose, a mogu se nabaviti u trgovinama zdrave hrane. Važna je i tjelesna aktivnost i masaža vlasišta prilikom pranja, a po potrebi i akupunkturni tretman da bi se obnovio qi, hormoni doveli u ravnotežu, a krv ojačala i usmjerila prema tjemenu, jer Kinezi vjeruju da je kosa produžetak krvi.