Naše je lice ogledalo duše
Iako su, bez dvojbe, rezultat starenja, mnoge su bore stvorene dok smo, svjesno ili nesvjesno, opetovano proživljavali iste emocije. Dugotrajni osjećaji sreće, zabrinutosti, ljutnje ili straha zabilježeni su na našim licima kao mimičke bore. One zrcale naše nevidljivo, unutarnje emotivno stanje, ono što smo proživljavali, osjećali i iskusili tijekom života, čak i ako to nismo otvoreno izražavali. Nastaju kao posljedica kontrakcija mišića lica, poput mrštenja, treptanja očima, nabiranja nosa, stiskanja čeljusti ili podizanja obrva.
S vremenom, neke grimase postanu automatizirane pa više niste ni svjesni da vam je, primjerice, čelo naborano ili usne čvrsto stisnute. Što je ponavljanje takvih izraza češće, bore će se prije pojaviti i s godinama će biti dublje. Zato se mimičke bore već mogu primijetiti na licima mladih 20-godišnjaka, a bore koje nastaju procesom starenja, gubitkom tonusa i elastičnosti pojavljuju se nakon tridesete godine života.
Prema borama možemo zaključiti je li osoba imala sretan ili tužan život, jesu li je godine pazile i mazile ili ju je život iskušavao dok je hodala po trnju. I dok su laicima ti detalji na prvi pogled jasni, zamislite što sve iz vaših karakternih linija mogu saznati liječnici kineske medicine, čiji se preci stoljećima bave „čitanjem“ lica.
Mimičke bore
Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, iz različitih oznaka i linija na licu mogu se iščitati genetsko naslijeđe, bolesti, iskustva i jedinstvene kvalitete pojedinca. „Lica su poput životnih karata na kojima piše gdje ste bili i kamo idete“, napisala je Lillian Bridges, svjetska stručnjakinja u dijagnosticiranju i čitanju lica, u svojoj knjizi Face Reading in Chinese Medicine.
Naime, na našem se licu, prema kineskoj medicini, ogleda stanje našeg organizma, fizičko i psihičko. Na koži se reflektira stanje unutarnjih organa, ali i emocija, a kako su emocije povezane s organima objašnjava Mirko Vragović, stručnjak za energetsku relaksaciju: „Emocija je energetski događaj koji uzrokuje porast energije u određenom dijelu tijela, ovisno o kojoj je emociji riječ.“ Idealno je stanje ravnoteže koje se očituje pozitivnim emocijama i odsutnošću onih negativnih.
„Mimičke bore su tako“, kaže Vragović, „rezultat kvalitete protoka energije kroz određene organe. Primjerice, zdrave bore, tzv. smijalice oko očiju, govore o zdravlju organizma, no bore koje se nalaze po sredini obraza ili između obrva govore o različitim stanjima unutar srčanog, slezenskog ili jetrenog meridijana.“
Meridijan pluća i ublažavanje bora
Prema tome, liječnici kineske medicine i akupunkturolozi, bore i druge neželjene promjene na koži ublažavaju tretiranjem unutarnjih organa. „Laicima su tretmani bora ponekad zbunjujući“, kaže Vesna Gorički, zagrebačka akupunkturologinja. „Samo lokalno tretiranje aku-točki na licu ne daje zadovoljavajuće rezultate pa je za uspjeh potrebno dodatno stimulirati udaljene akupunkturne točke. Primjerice, izuzetnu ulogu u ublažavanju bora i drugih kožnih promjena ima meridijan pluća.
On prenosi životnu energiju i tjelesne tekućine po tijelu i na taj način zagrijava i vlaži kožu i mišiće, te štiti kožu od vanjskih faktora, pa možemo reći da su svi oblici dermatitisa, akni ili bora ujedno i problem pluća.“ Kako su, prema tradicionalnoj kineskoj medicini, svi organi međusobno povezani, potrebno je, osim meridijana pluća, tretirati i debelo crijevo i slezenu jer se njihov rad također ogleda na licu.
„U tu se svrhu koriste iglice i laserska akupunktura, a za što bolji efekt katkad ih je dobro kombinirati. Najbolji se rezultati postižu kod žena do 45. godine života i kod muškaraca do 55. godine. Već nakon prvog tretmana vidljive su promjene u boji i izrazu lica, a nakon pet do sedam tretmana uočavaju se promjene oko očiju – očni kapci postaju čvršći i na taj način oči ponovo dolaze do izražaja“, opisuje akupunkturologinja Gorički.
Akupunktura
Kako akupunktura djeluje holistički, ona ističe da pacijenti, osim što imaju pomlađen izgled, osjećaju povećanje energije, manje respiratornih tegoba te da opuštenije reagiraju u stresnim situacijama.
Da je stres čest uzrok nastanka mimičkih bora i drugih kožnih problema, pokazala je američka studija s Kalifornijskog sveučilišta. Utvrdili su da se koža apsolvenata na njihovu sveučilištu za vrijeme ispitnih rokova, dana koji obiluju stresom i lošim navikama, mnogo teže obnavlja nego u vrijeme kad su na praznicima. Još je jedna američka studija, provedena na Institutu za plastičnu kirurgiju, potvrdila njihovu tezu – da pretjerana briga i stresan život ubrzavaju proces starenja, tj. da utječu na nastanak većeg broja bora.
Unutarnji mir, sretno lice
„Osim što uzrokuju mimičke bore, negativne emocije, poput brige, ljutnje, straha ili bijesa, dovode organizam u stanje stresa, što uzrokuje pojačano lučenje kortizola, hormona stresa koji, među ostalim, usporava proizvodnju kolagena pa zato koža brže stari“, objašnjava Vesna Gorički.
Žongliranje obavezama i problemima, s malo dana ili trenutaka predaha svakidašnjica su sve većem broju ljudi, ali je u tom „kaosu“ potrebno naći vrijeme za odmor. „Kineska medicina sugerira da u svakom danu nađemo trenutak mira kako bismo umirili um i dopustili tijelu da otpusti negativnu energiju iz meridijana, koja je zapravo uzrok nakupljanja negativnih emocija.
Lice i nestanak bora samo će zrcaliti ovu našu promjenu“, uvjerava nas Mirko Vragović.
To u svojoj knjizi tvrdi i Lillian Bridges, profesorica orijentalne medicine. Ona kaže da je moguće promijeniti izgled lica kada pronađete unutarnji mir: „Bore i mimičke linije moguće je smanjiti pa i zaustaviti njihovo napredovanje onda kada se u organizmu uspostavi ravnoteža emocija ili se iscijele i otpuste stari, negativni emocionalni obrasci ili navike.“ Da biste u tome uspjeli, potrebno je osvijestiti način razmišljanja i emocije koje uzrokuju bore i promijeniti ih. Promjene mogu uključiti: razvoj novih navika, više odmora, bolje prehrambene navike, šetnje u prirodi, prakticiranje relaksacijskih tehnika, oslobađanje kreativnih sokova, osvještavanje vlastitih vrijednosti ili odbacivanje loših navika i starih trauma.
O tome, iz iskustva u radu s klijentima, svjedoči Vragović: „Ljudi koji, primjerice, imaju horizontalne crte po čelu, koje se na krajevima spuštaju prema dolje podsvjesno vjeruju da nisu dovoljno uvjerljivi, da ih se ne čuje. Oni zato svojom mimikom naglašavaju ono što govore u želji da ih se bolje čuje. No ono što trebaju osvijestiti jest činjenica da su dobri onakvi kakvi jesu i tko ih želi čuti, slušat će, a tko ne želi neće – trudili se oni ili ne.“
Takvim osobama Vragović savjetuje da spoznaju vrijednost znanja, mišljenja ili opaski koje daju sugovorniku: „Ako ta osoba ne sluša, to je kao da se baca biserje pred svinje. Kad klijent to spozna, nesvjesni grč na čelu automatski se opušta, a bore se ublažavaju.“
Opusti mišiće lica
Što uzrokuje vaše mimičke bore možda ćete lakše dokučiti i promijeniti pomoću opuštajućih metoda poput joge, tai chija, akupresure ili meditacije, ali jednako se tako možete prepustiti i relaksiranju kod kuće. Mirko Vragović savjetuje da prije spavanja iskušate vježbu koja je inačica energetske relaksacije: „Odmaknite jastuk, legnite na leđa i položite ruke na trbuh pa nekoliko puta polako duboko udahnite iz donjeg dijela trbuha. Recite sami sebi: Opusti mišiće lica!, pustite neka tijelo to samo učini, vi samo svjesno izrecite tu želju. Opustite čeljust i blago otvorite usta.
Opustite vrat i ramena, još jednom udahnite tako da do maksimuma proširite i napušete trbuh pa ga potom, s izdahom, opustite. Nakon nekoliko minuta osjetit ćete toplinu – to je protok energije. Vratite jastuk pod glavu i opušteno utonite u san.“ Kada tijekom dana osjetite da ste pod pritiskom, u žurbi ili brizi, pokušajte što češće svjesno opuštati mišiće lica.
Mirko za to predlaže jednostavan i učinkovit način: „Na ekran računala ili na zid zalijepite papirić s napisanim podsjetnikom: Opusti se, pogledaj kroz prozor – prekrasan je dan/pogled/trenutak!“ Ako ste na poslu, možda ćete primijetiti da vam je dugotrajna koncentracija stvorila nesvjesnu tenziju u području između obrva. Otpustite je!
Više kisika i nutrijenata
Ako vježbate jogu, onda možda znate da je u opuštenom stanju lakše prepoznati koji su vam mišići najčešće napeti. Učiteljica joge Senka Ljubić kaže da opuštanje i osvještavanje tijela koje se postiže vježbanjem joge pomaže da se češće sjetimo provjeriti grčimo li mišiće. „Redovitim prakticiranjem joge postala sam svjesnija napetosti na licu čim se pojavi, zbog čega je brže i lakše otpustim. Na taj način, nove bore imaju manje šanse da se prodube ili osvoje nova područja mog lica.“
Pomlađen izgled lica u jogi postiže se pomoću pranayame kojom osiguravamo dovoljnu količinu kisika, asanama koje pojačano prokrvljuju lice i posebnim vježbama mišića lica. Naime, jogom za lice poboljšava se cirkulacija pa koža dobiva više kisika i nutrijenata koji, pak, stimuliraju proizvodnju kolagena i elastina, vlakana odgovornih za čvrsto i zategnuto lice.
Jogom možete licu vratiti mladenački sjaj, ali je za zdravo starenje potrebna i kontrola emocija – podržavajte i čuvajte one pozitivne, a negativne što prije otpustite. Nemojte mrziti svoje bore, osvijestite činjenicu da imati bore nije loša stvar jer svaka predstavlja fazu vašeg života, a jednostavno je nemoguće imati samo one „sretne“. Kad s jednakom lakoćom nosite na licu (s osmijehom) i one sretne i one tužne, to je pokazatelj harmoničnog životnog puta.