Kana, orah, rabarbara...
Davno, prije pojave sintetičkih boja, prirodni su sastojci korišteni za spravljanje pigmenta za šminku, boja za kosu, odjeću i hranu. Žarkožuta, plava, zagasitosmeđa ili crvena mogu se dobiti pomoću sastojaka organskog podrijetla i tehnika starih i do pet tisuća godina, kojima su se služile i naše bake.
Prirodne boje za kosu, bilo kupovne ili one iz kućne radinosti, boje vlasi bez ikakvih dodanih kemikalija, a za boju su odgovorne biljke koje daju pigment, poput kane, oraha, rabarbare, kave, kurkume. Za razliku od kemijskih boja koje agresivno uklanjaju prirodni pigment iz unutrašnjosti vlasi i zamjenjuju ga sintetičkom bojom, većina prirodnih boja za kosu oblaže vanjski, površinski sloj vlasi, a ne uništava njenu strukturu.
Pokrivanje sijedih
Zato je rezultat bojenja, kao i trajnost prirodne boje, drugačija od sintetičke. Boja za kosu dobivena pomoću biljnih pigmenata ne može drastično promijeniti boju vlasi, pa će ona više biti kombinacija inicijalne boje i odabrane boje. Zbog toga je katkad potrebno nekoliko puta ponoviti postupak bojenja da bi se postigla željena nijansa.
Kad je riječ o skrivanju godina, prirodne boje mogu pokriti sijede vlasi, ali rezultat ovisi o kvaliteti kose, ali i o vrsti boje za kosu. Čak i ako nemate sijede, zbog isključivo organskih sastojaka, prirodna boja može drugačije reagirati na različitim tipovima i nijansama kose. Zato ćete, vjerojatno, trebati iskušati nekoliko nijansi dok ne pronađete onu idealnu koja odgovara baš vama – ali zar niste jednako isprobavanje prošli i sa sintetičkim bojama?
Osim već spravljenim, kupovnim prirodnim bojama za kosu, vlasi možete obojiti i biljnim pigmentima u prahu, od kojih je svakako najpoznatija kana koja daje vatrenocrveni ton. Ako ste vični i željni kemičarskih pothvata, kombiniranjem različitih omjera kane s ostalim pigmentima (primjerice, s amla, indigo ili sena prahom), ili njihovim samostalnim korištenjem možete dobiti jedinstvene tonove plavih, smeđih, crnih i crvenih nijansi.
Osim što prikrivaju sijede vlasi, ovi biljni prahovi ujedno djeluju kao njegujuće terapijske maske pa mogu regulirati lučenje sebuma, spriječiti pretjerano opadanje vlasi, zaštititi ih od UV zračenja, ublažiti prhut i gljivične infekcije vlasišta. Čak i ako vam je kosa oštećena kemijskim bojama i tretmanima, uz ove boje brže će se oporaviti, imat će veći volumen i bit će jača i sjajnija.
Prirodnim se bojama katkad zamjera da nisu dugotrajne, odnosno, da se brže ispiru od svojih sintetičkih sestara pa se, da bi kosa bila savršeno sjajna i ujednačenog tona, trebaju češće nanositi.
No, ako već koristite prirodne, zašto ne biste iskušali biljne preljeve čijim korištenjem možete produljiti period između bojenja. Možete iskoristiti njihove blagodati čak i ako nikad niste i ne namjeravate bojiti kosu. Oni će vašoj prirodnoj boji dati dodatni sjaj.
Biljne preljeve možete napraviti u vlastitoj kuhinji. Pigmenti biljaka osvježit će vašu boju ili je pak potamniti ili posvijetlili za nekoliko nijansi. Primjerice, ako je vaša kosa svijetlosmeđa, njen sjaj možete naglasiti ili je posvijetliti čajem od kamilice ili „izvući“ nekoliko svjetlijih pramenova pomoću limunova soka.
S druge strane, pojačati sjaj smeđe kose ili joj dati čokoladnu nijansu jednako je lako čajem od koprive i kadulje, a za jače potamnjivanje potrebna je veća upornost i nekoliko šalica crne kave ili crnog čaja. No, ako vaša kosa obiluje sijedim vlasima, biljni preljevi ih neće potpuno prekriti.
Bez kemikalija
Prilikom bojenja ovakvim biljnim preljevima vrijedi pravilo da što dulje pripravak držite na kosi, ali i što češće ponavljate postupak, rezultat će biti bolji i vidljiviji. Zato, za najbolji ishod, preljev koristite prilikom svakog pranja, a kad postignete željenu nijansu, održavajte je uporabom „čajnog“ preljeva jednom tjedno. Ovisno o dužini kose, bit će vam potrebno od pola do jedne šalice, a skuhane pripravke možete i do dva tjedna čuvati u hladnjaku. Ako prije bojenja želite biti sigurni kakvu ćete nijansu dobiti, napravite test – pokupite s četke kosu i obojite prikupljene vlasi odabranim preljevom.
Unatoč tomu što sintetičke boje nude izrazito široku paletu nijansi, a njihova je primjena vrlo jednostavna i brza, njihove kemikalije mogu štetno djelovati na zdravlje, bilo udisanjem štetnih isparavanja ili apsorpcijom kroz kožu. Jedno od američkih istraživanja utvrdilo je da su žene koje su upotrebljavale sintetičke trajne boje za kosu najmanje 15 godina imale čak tri puta povećan rizik za oboljenje od raka mjehura za razliku od žena koje nisu koristile trajne boje za kosu.
Stoga, iako je bojenje prirodnim bojama dugotrajniji proces koji zahtijeva pripremu, pa i nešto kuhanja, za razliku od sintetičkih boja ta alternativa nije samo povoljnija za vaš novčanik nego je i zdravija opcija za vašu kosu i cijeli organizam.