Manjak vode prvo se vidi na koži

Voda nam je potrebna zato što se i sami sastojimo od nje, a zbog različitih je uzroka svakodnevno gubimo. Rođenjem, naše se tijelo sastoji od 75 do 80 posto vode, no kod odraslih se procjenjuje da je udio te dragocjene tekućine snižen na 50 - 60 posto. Od toga je u koži oko 20 posto tjelesnog sadržaja voda, a najveći dio te vode je, oko 60 - 70 posto, u srednjem i dubljim slojevima kože, gdje su za njeno zadržavanje odgovorne različite molekule, poput, primjerice, hijaluronske kiseline.

U donjim slojevima epiderme kruženje vode među stanicama omogućava posebna mreža kanalića koji se nazivaju akvaporini i prirodni ovlaživači poput ureje. U površinskom sloju kože dehidrirane stanice sadrže manje od 20 posto vode.

Dehidriranost tog površinskog, rožnatog sloja kože mogu uzrokovati štetni vanjski utjecaji (UV zračenje, izloženost vjetru, klimatizirani zrak i sl.), ali i starenje. Manjak vode u organizmu najčešće se prvo ogleda na koži jer se ona posljednja opskrbljuje vodom, tek nakon što se podmire svi drugi organi. Zbog toga odumiru njene stanice, slabi vezivno tkivo te kolagenska i elastinska vlakna pa koža gubi elastičnost i postaje beživotna i naborana. Manjak vode utječe i na kosu i nokte, koji postaju suhi i lomljivi.

Minerali iz izvorske vode

Nutricionistica Sandra Krstev Barać kaže da voda ubrzava protok hranjivih tvari kroz tijelo, uklanja toksine i pozitivno djeluje na ljepotu na više razina. „Pokazalo se da već pola litre vode povećava dotok krvi u kožu dajući joj blistaviji izgled, a kako bi se osigurala optimalna vlažnost i uklonili vidljivi znaci starenja kože, potrebno je unijeti oko litru i pol vode na dan, najbolje mineralne ili izvorske.“

Posebna uloga silicija

Iako može biti dobra i voda iz slavine, zagrebačka nutricionistica iz Vitaminoteke upozorava na upitnost njene kvalitete zbog građevinskih zahvata, starosti cijevi i korozije, pa takva voda može sadržavati određene mikroorganizme i kemijske spojeve iznad granica dopuštenih vrijednosti. Osim toga, izvorska voda, za razliku od vodovodne, ne sadrži klor te osigurava više minerala koji hrane i dubinske i površinske slojeve kože. „Od minerala, posebno se ističe silicij, oligoelement koji ima važnu ulogu u zdravlju, ljepoti i elastičnosti kože.

Osim što čini dio molekula koje izgrađuju vezivno tkivo, ujedno je uključen u složene reakcije obnove kolagena i elastina, što znači da ima snažan pomlađujući učinak na kožu, kosu i nokte“, objašnjava nutricionistica. Prema američkoj studiji objavljenoj u časopisu International Journal of Cosmetic Science, svakodnevno pijenje 2,25 litre vode bogate mineralima tijekom četiri tjedna poboljšava čvrstoću kože dajući joj mladolikost. Ipak, nije se pokazalo da takva vodena terapija izglađuje duboke bore.

No, nije važno samo koliko vode pijemo nego i dopire li ona do svih stanica u organizmu. Uvriježeno je mišljenje da ako popijemo više vode, ona će se uskladištiti u organizmu. Hoće li se to i dogoditi, ovisi o tome koliko brzo pijete, pokazalo je istraživanje sa Sveučilišta u Torontu. Primjerice, ako popijete nekoliko čaša vode u 15-ak minuta, ona će samo „projuriti“ kroz vaš organizam uzrokujući višak urina, ali ako tijekom dva sata polagano pijuckate istu količinu vode, više će se sačuvati u stanicama.

Vodena tajna

O zadržavanju vode u stanicama dr. Howard Murad, američki liječnik i svjetski poznat guru ljepote, napisao je knjigu The Water Secret. On navodi da je ključ dobrog zdravlja i ljepote u očuvanju stanica snažnima i vitalnima tako da mogu zadržavati vodu na isti način kao u vrijeme kad smo bili mladi. Hidratacija se, smatra dr. Murad, ne bi trebala definirati prema količini vode koju popijemo, nego prema tome koliko se vode zadrži u stanicama (pritom ne misli na zadržavanje vode zbog kojeg smo natečeni).

„Vaša sposobnost hidratacije nema veze s time koliko vode popijete, nego koliko vode vaše stanice mogu pohraniti. Primjerice, čak i ako popijete dvije litre vode na dan, možete biti dehidrirani u slučaju da vaše stanice nisu sposobne zadržati vodu koja im služi za obavljanje funkcija“, tvrdi dr. Murad te nudi i rješenje – unos vode svježim voćem i povrćem.

„Kad konzumirate hranu s visokim udjelom vode, organizam ne treba potrošiti vodu da bi probavio te namirnice, a 'pojedeni' H2O direktno opskrbljuje stanice vodom i hranjivim tvarima koje služe za optimalno održavanje staničnih funkcija. Zahvaljujući tome“, kaže dr. Murad, „organizam dobiva priliku sam sebe iscijeliti i pomladiti, ujedno obnavljajući membrane stanica da bi mogle zadržati potrebnu vodu i hranjive tvari.“

Sočne namirnice

U prosjeku, hranom unosimo oko 20 posto ukupno potrebne vode. Za povećanje unosa dovoljno je svakodnevno jesti više namirnica koje sadrže obilje vode: lubenice, tikve, krastavce, jagode, dinje, grejp, grožđe, breskve, kruške, naranče, jabuke, zelenu salatu, rajčice, kupus, cvjetaču, brokulu, stabljike celera...
„Od navedenih namirnica, kao prijatelje kože svakako valja izdvojiti lubenicu, dinju i krastavac“, ističe Sandra Krstev Barać objašnjavajući da oni sadrže više od 90 posto vode.

„Velike količine vode u dinji nadoknađuju tekućinu izgubljenu pojačanim znojenjem te katkad umjesto ispijanja sokova, vode i čajeva možemo jednostavno pojesti dinju. Dinje su i odličan izvor vitamina C i beta-karotena, koji djeluju kao snažni antioksidansi.“ Zahvaljujući obilju vode u sebi, i krastavcu se pripisivalo ljekovito djelovanje na kožu još u doba drevnih Grka i Rimljana, a i danas se koriste oblozi od krastavca koji hlade kožu i pomažu smanjiti natečenost ispod očiju.

Nutricionistica Krstev Barać dodaje da, osim vanjske primjene, i redovita konzumacija krastavaca kožu čini ljepšom. „Znanstvenici su otkrili da krastavci, osim bogatstva vode, sadrže kafeinsku kiselinu, antioksidans koji pomaže u smirenju nadražene kože, ali i smanjenju crvenila i oteklina.“

PageBreak

žena bjuti
Profimedia žena bjuti
Ravnoteža u svim slojevima

No, vlaženje kože iznutra nikako ne može biti izlika za preskakanje kozmetičkog hidratantnog režima jer čak i ako konzumiramo optimalne količine vode, može se dogoditi da ona ne može utažiti žeđ gornjeg, vidljivog sloja kože.

„Optimalna ravnoteža vode u epidermi, vidljivom sloju našeg najvećeg organa, od iznimne je važnosti za zdravlje kože i njeno normalno funkcioniranje. Ona ovisi o nizu faktora koji uključuju vlažnost okoline, prodor vode u epidermu, kvalitetu hidrolipidnog, zaštitnog sloja kože, kao i prisutnost molekula za vezanje vode.

Stoga, da bi se održao balans vode, primjena kozmetičkih hidratantnih proizvoda od iznimne je važnosti“, smatra zagrebačka dermatovenerologinja dr. Ivana Nola.

Ona objašnjava da takvi preparati djeluju zaštitno i regenerativno, a sadrže tzv. hidrofilne komponente koje uz sebe vežu vodu pa ne samo da trenutačno hidratiziraju nego i dulje zadržavaju vlagu u koži.

Produbljene bore

Koliko je hidratacija važna za mladolik izgled, još otkako je 1950-ih američki znanstvenik Irwin H. Blank prvi put istaknuo važnost sadržaja vode za rožnati sloj kože, pokazalo je i južnokorejsko istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Skin Research and Technology, a provedeno na 100 žena različitih dobnih skupina. Ustanovljeno je da ispitanice čija je koža suha i dehidrirana imaju više bora i da su njihove bore značajno dublje te da se nedostatak vlage može povezati i s povećanom osjetljivošću kože.

Stručnjaci objašnjavaju da iako, klinički gledano, hidratizirana koža djeluje voluminoznije i znakovi starenja su ublaženi, tehnički, gledano pod mikroskopom, bore nisu nestale. Stoga, upozoravaju, posustanemo li u hidrataciji, bilo izvana, bilo iznutra, koža će ponovo početi otkrivati znakove starenja.

Dakle, svakodnevna hidratacija nužna je za svaki tip kože. Čak i vidljivo masna i problematična koža treba vlažnost da bi uspjela obnoviti hidrolipidnu barijeru koja ima zaštitnu funkciju i sprečava gubitak vode iz površinskih slojeva epiderme. Ali, u praksi se hidratacija – i izvana i iznutra – često zanemaruje. Na to, među ostalima, upozorava kanadska dermatologinja Kathryn Sawers koja je kod 98 posto svojih pacijenata, čak i onih u dobi od 20 godina, ustanovila različite stupnjeve dehidracije kože te kaže da krivnju za to isključivo snosimo sami.

Za hidrataciju na visokim temperaturama te osobama masne kože dermatolozi savjetuju uporabu gelova i seruma na vodenoj, a ne na uljnoj bazi jer se voda neće povezati s kožom na isti način kao ulje. Naime, formule na bazi vode odmah se upijaju te dostavljaju vodu u dublje slojeve kože, a ne začepljuju pore. Hidratantni je proizvod, savjetuju stručnjaci, najbolje nanijeti na kožu unutar dvije minute nakon tuširanja ili čišćenja lica jer koža tada bolje apsorbira njegove hranjive sastojke.

Ne možete pogriješiti

Iako je moderna tehnologija omogućila stvaranje sve savršenijih formulacija, voda je i dalje glavni sastojak većine kozmetičkih proizvoda koji vraćaju vlažnost i reguliraju balans vode u koži. A uz vodu, u hidratantnim kremama odlični su prirodni ovlaživači alge, liposomi, ceramidi, esencijalne masne kiseline (linolna, linolenska i arahidonska), antioksidansi poput vitamina C i E, te AHA, BHA i hijaluronska kiselina.

Nemojte se i dalje pitati koja će hidratantna krema najviše pomoći vašoj izmučenoj i dehidriranoj koži, jer je američko istraživanje sa sveučilišta Harvard pokazalo da u odabiru praktično ne možete pogriješiti. Prema njihovu testiranju, gotovo svi hidratantni proizvodi na tržištu ispunit će svoju zadaću i nahraniti suhu kožu jer uglavnom svi imaju dva osnovna hidratantna sastojka – vodu i neku masnu supstanciju (npr. glicerin).

Osim hidratantnih proizvoda, najžednijoj i najosjetljivijoj koži trenutačnu će pomoć pružiti i sprejevi s izvorskom termalnom vodom ili mineraliziranom vodom. Takve su vodice za ljepotu prirodno ili umjetno obogaćene različitim mineralima (poput cinka i kalcija) i njihovim solima te elementima u tragovima, a potiču regeneraciju, djeluju smirujuće i protuupalno te vraćaju koži prirodnu vlažnost.

Redovit piling

Još jedan način kako pomoći koži da održi optimalnu razinu vlažnosti jest redovit piling. „Kad je koža dehidrirana, njena sposobnost odbacivanja odumrlih stanica znatno je oslabljena. Naime, voda je potrebna enzimima koji pokreću prirodan proces eksfolijacije. Zato pomognite koži ukloniti nagomilane odumrle stanice s površine suhim četkanjem tijela ili pilingom“, sugerira kanadska dermatologinja Sawers dodajući da će time zdrave stanice bogate vodom moći lakše „isplivati“ na površinu i da će se hidratantni proizvodi moći učinkovitije apsorbirati.

Iako nije dokazano da upotreba hidratantnih kozmetičkih preparata može ukloniti posljedice starenja, oni su značajni u prevenciji. Kad je koža hidratizirana, manja je vjerojatnost da će se oštetiti i dopustiti štetnim vanjskim utjecajima da prodru u njene dublje slojeve i uzrokuju upale, iritacije, pojavu mrlja ili bora. Stoga, nazdravite zdravlju svoje kože najfinijom prirodnom tekućinom jer voda produljuje život ljepoti.